ARTICLE AD BOX
Ukrajinska vojna preizkuša meje Natove strategije in sposobnosti
Vojna v Ukrajini je razkrila številne resnice o sodobnem vojskovanju in zmogljivostih zveze Nato, ki presegajo zgolj vprašanja strategije. Medtem ko poročilo think tanka RAND Europe ugotavlja, da so ključne zamisli Natove doktrine pravilne, hkrati opozarja na pomanjkanje sredstev, ki otežuje njihovo izvajanje, navaja Business Insider. Poročilo, pripravljeno po naročilu britanskega Ministrstva za obrambo, temelji na analizi odprtokodne literature o ukrajinskem konfliktu in ponuja vpogled v resnične izzive, s katerimi se Nato sooča v dolgotrajnih konfliktih.
Teorija brez sredstev: Temeljni problem Nata
RAND Europe v poročilu navaja, da vojna v Ukrajini ne zahteva temeljnih sprememb v operativni doktrini Nata ali Združenega kraljestva. Ključne zamisli, kot so manevrski pristop, celovit pristop in poveljevanje misiji, ostajajo ustrezne. Vendar je njihova uporabnost omejena zaradi pomanjkanja sredstev, potrebnih za njihovo uresničevanje.
Pomanjkanje opreme in streliva je postalo očitno med ukrajinskim konfliktom, kjer so velike izgube oklepnih vozil in topništva ter ogromna poraba streliva močno obremenile gospodarstva in vojaške zmogljivosti vseh vpletenih strani. Nato, ki je po koncu hladne vojne zmanjšal svoje obrambne zmogljivosti, se zdaj sooča s težavami pri zagotavljanju stalne oskrbe Ukrajine z orožjem in hkratnem dopolnjevanju lastnih zalog.
Dinamika zračnih sil: Odvisnost od novih tehnologij
Zračne sile, ki so bile dolgo časa osrednji del Natove strategije, so v ukrajinskem konfliktu igrale presenetljivo omejeno vlogo. Razlog za to je močna zemeljska zračna obramba, kot so sistemi Patriot, S-300 in S-400, ki letalom onemogočajo varno delovanje na bojiščih. Posledično so helikopterji in letala s posadko pogosto prisiljeni delovati na velikih razdaljah, kar zmanjšuje njihovo učinkovitost.
Majhna brezpilotna letala so delno nadomestila zračne sile pri izvidniških in napadalnih misijah. Medtem ko so v prvih dneh konflikta turški droni Bayraktar TB2 pokazali uničujočo učinkovitost, so jih kmalu nadomestila manjša, potrošna brezpilotna letala. Kljub temu množična uporaba dronov ni prinesla odločilne prednosti nobeni strani, kar kaže na omejitve tehnologije v sodobnem vojskovanju.
Kopenske sile: Spopad dveh doktrin
Ukrajina si je prizadevala opustiti sovjetsko vojaško doktrino in sprejeti zahodnjaški pristop manevrskega vojskovanja. Medtem ko je pri tem dosegla določene uspehe, rezultati niso bili odločilni. Rusija pa je uporabila bolj tradicionalen pristop, ki vključuje obsežne topniške napade in človeške valove, taktike, podobne tistim iz druge svetovne vojne. Takšen pristop je prinesel postopne ozemeljske pridobitve, vendar za strašljivo ceno v človeških življenjih.
Poročilo RAND poudarja, da brez zračne premoči niti manevrski niti pozicijski pristop ne prinašata odločilnih rezultatov. To postavlja nove izzive za Nato, ki je svojo strategijo oblikoval na podlagi predpostavke, da bodo njegove zračne sile lahko odločilno vplivale na potek kopenskih bitk.
Pomen mase in dolgotrajnega vojskovanja
Eden izmed ključnih poudarkov poročila je potreba po zadostnih zalogah in kadrih za dolgotrajno vojskovanje. Čeprav nova tehnologija lahko poveča učinkovitost vojaških operacij, ne more nadomestiti potrebe po kritični masi osebja, infrastrukture, materiala in zalog. To je še posebej pereče za Združeno kraljestvo, katerega vojska je trenutno najmanjša po napoleonskih vojnah, s samo 72.000 vojaki.
Britanske zmogljivosti na kopenskem bojišču so tako omejene, da bi v primeru konflikta z Rusijo, kot bi bila na primer invazija na Poljsko ali Vzhodno Evropo, Združeno kraljestvo težko sestavilo popolnoma opremljeno mehanizirano divizijo.
Droni in prilagodljivost: Dvojni obraz tehnologije
Uporaba dronov v ukrajinski vojni je razkrila tako njihove prednosti kot omejitve. Medtem ko so se izkazali kot nepogrešljivo orodje za izvidniške in napadalne operacije, množična uporaba teh tehnologij ni zagotovila odločilne prednosti. Tako Ukrajina kot Rusija sta pokazali določeno stopnjo prilagodljivosti pri uvajanju novih tehnologij, vendar ostajajo ključni izzivi pri njihovi učinkoviti uporabi.
RAND opozarja, da tehnološki napredek ne sme zasenčiti potrebe po tradicionalnih vojaških načelih. Prilagodljivost, tako v smislu inovacij kot odzivanja na sovražnikove taktike, je ključna za uspeh v sodobnem vojskovanju.
Pomen nacionalne volje in strategije komuniciranja
Poleg vojaških zmogljivosti je vojna v Ukrajini poudarila pomen nacionalne volje do boja in učinkovite strategije komuniciranja. Ukrajinska odločenost za obrambo svoje neodvisnosti je bila ključna pri preprečevanju ruskih načrtov. Ta vidik pogosto ostaja premalo upoštevan v zahodnih obrambnih strategijah, čeprav igra ključno vlogo pri oblikovanju vojaške in politične dinamike konflikta.
Poročilo RAND navaja, da mora Nato nenehno prilagajati svojo doktrino. V poročilu se poudarja razlika med inovacijo, ki združuje stare in nove pristope, ter prilagoditvijo, ki omogoča odzivanje na nove sovražnikove taktike. Obe strategiji sta nujni za obvladovanje sodobnega vojskovanja, kjer se tradicija prepleta z najnovejšimi tehnološkimi dosežki.
Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna
Objava Ukrajinska vojna preizkuša meje Natove strategije in sposobnosti je bila najprej objavljena na Portal24.