ARTICLE AD
Učitelji več jezikov se bodo lahko naslednji mesec prvič udeležili usposabljanja za rabo učnega modela Tilka, ki sledi medkulturnemu in istočasnemu poučevanju jezika in književnosti. Ta bo na ljubljanski pedagoški fakulteti potekal 16. in 23. maja, je pred današnjo novinarsko konferenco za STA povedala avtorica modela Vesna Mikolič.
Po modelu Tilka pouk jezika tako temelji na avtentičnih umetnostnih ali neumetnostnih besedilih, ki so osnova za razvijanje sporazumevalne in bralne zmožnosti učencev ter za razpravo o družbeno pomembnih temah, povezanih tudi z različnimi kulturami.
Avtorica omenjenega modela in predstojnica Inštituta za jezikoslovne študije Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper Vesna Mikolič je ob tem dodala, da bodo učitelji prvi dan usposabljanja prisluhnili splošni predstavitvi modela, pojasnjene pa jim bodo tudi zgradba in metode učbenikov S Tilko v svet jezikov. Prvi del bo poleg Mikolič vodila še druga urednica učbenikov Diana Košir.
Teden dni pozneje bodo na usposabljanju prisotne avtorice vseh učbenikov, učitelji pa bodo deležni konkretne prakse iz učbenikov. Mikolič je dodala, da ponujajo učbenike za osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje slovenskega in italijanskega jezika, poleg tega pa je na voljo tudi učbenik za srednješolsko učenje nemškega jezika in nekaj enot za srednješolsko učenje angleškega jezika.
Mikolič je še pojasnila, da je omenjena serija učbenikov narejena po modelu Tilka, ta pa je nastal iz potrebe, ker se današnji učitelji zaradi nenehne digitalne komunikacije prvič soočajo s spremenjenimi bralnimi navadami otrok. “Vse več je tudi nasilja v šolah, hkrati pa zaznavamo nezmožnost nenasilne komunikacije in tudi premajhno motivacijo za učenje tako jezika kot književnosti,” je razložila Mikolič.
Prav to pa so glavne težave, ki jih model Tilka naslavlja. “Model vsebuje inovacije, znotraj katerih se sočasno poučujeta jezik in književnost. Z učenci razpravljamo tako o literarnih delih kot tudi o pomenu besed, mladi te pomene preučujejo sami, tako pa se hkrati poglabljajo v literaturo in jezik,” je dodala Mikolič. “Ta model spodbuja razpravo, ki danes manjka, s tem pa tudi učenje za življenje,” je strnila.
V projektu poleg Inštituta za jezikoslovne študije ZRS Koper sodelujejo tudi Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani, Slovenski center PEN in Društvo slovenskih pisateljev. Zainteresirani učitelji se lahko na usposabljanje prijavijo prek sistema Katis.