ARTICLE AD
Potapljači so v okviru današnjega 34. tradicionalnega čiščenja reke Ljubljanice iz vode potegnili za 660 kilogramov odpadkov. Med njimi so se med drugim znašli tudi električni skiroji, radio in osebni računalnik. Letošnja akcija je bila po navedbah organizatorjev med zahtevnejšimi, saj je imela reka močan tok, vidljivost v njej pa je bila slaba.
Kot so po koncu dogodka sporočili organizatorji akcije, se je ekološko-čistilne akcije udeležilo 72 potapljačev, ribičev, gasilcev in ostalih prostovoljcev. Skupaj so očistili Ljubljanico in njena nabrežja od Ribiškega doma Barje na Livadi do ljubljanske tržnice. Letošnja akcija je bila med zahtevnejšimi, saj je imela reka zaradi močnega deževja v preteklih dneh močan tok, vidljivost v njej pa je bila slaba.
V akciji so tako tokrat sodelovali le izkušeni potapljači in iz rečne struge potegnili več kot 660 kilogramov odpadkov. Med temi so se poleg ostalih smeti znašli tudi različni prometni znaki, kolesa, električni skiroji, tudi radio in osebni računalnik.
Najdene odpadke so na koncu s pomočjo podjetja KPL razstavili na Čevljarskem mostu in s tem mimoidoče opozarjali na pomen odgovornega ravnanja z okoljem.
Predsednik društva Vivera Miro Potočnik je izrazil veselje, da je bila kljub dežju v preteklih dneh in posledično motne Ljubljanice akcija uspešna ter da vsako leto zaznajo manj odpadkov.
“Hvaležen sem vsem,, ki so se uspeli udeležiti letošnje čistilne akcije in prispevati k čisti strugi reke Ljubljanice,” je dejal in se ob tem zahvalil tudi Sparu Slovenija, ki akcijo podpira osmo leto.
V lanski akciji so potapljači iz rečne struge potegnili za okoli tono odpadkov.
Tradicionalno čistilno akcijo je tudi letos spremljal kulturni program, ki je vključeval predstavo Povodnega moža in Urške, ki sta se podala v globine Ljubljanice in simbolično pokazala kritičnost našega odnosa do okolja ter ravnanja z naravo. Po navedbah organizatorjev se je dogodek tudi letos zaključil s tradicionalnim druženjem pri Ribiškem domu Barje.
Čiščenje Ljubljanice sicer tradicionalno poteka kot sklepna prireditev mesečne akcije Za lepšo Ljubljano, ki se odvija med 22. marcem, svetovnim dnevom voda, in 22. aprilom, svetovnim dnevom Zemlje.