ARTICLE AD
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je današnjo napoved Delavske stranke Kurdistana (PKK) o samorazpustitvi in koncu oboroženega boja pozdravil kot “pomembno odločitev za ohranjanje miru in bratstva”. Odločitev je ob tem pozdravil generalni sekretar ZN Antonio Guterres, pozitivni odzivi pa prihajajo tudi iz Sirije, Jordanije, Iraka in EU.
“Samozavestno se približujemo našemu cilju Turčije brez terorizma, premagujemo ovire, razbijamo predsodke in preprečujemo pasti razdora,” je sporočil Erdogan, pri čemer je napoved PKK označil za “pomembno odločitev za ohranjanje miru in bratstva”. Dodal je, da bo Ankara pozorno spremljala izpolnjevanje danih obljub, poročajo tuje tiskovne agencije.
“Ta odločitev, če bo uresničena, predstavlja še en pomemben korak k mirni rešitvi dolgoletnega konflikta,” pa je sporočil tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Stephane Dujarric.
Potezo PKK je pred tem pozdravil turški notranji minister Hakan Fidan. “Odločitev PKK je zgodovinska in zelo pomembna, zlasti z vidika trajnega miru in stabilnosti v naši regiji,” je dejal na skupni novinarski konferenci z ministrskima kolegoma iz Jordanije in Sirije.
Sirski zunanji minister Asad al Šajbani je čestital Turčiji in njeni vladi za dogovor s PKK, ki po njegovih besedah predstavlja “ključen trenutek ne le za notranjo varnost Turčije, temveč tudi za stabilnost celotne regije”. Podobno se je odzval tudi jordanski minister Ajman Safadi.
Predsednik avtonomne regije iraški Kurdistan Neširvan Barzani je pred tem prav tako pozdravil napoved razpustitve PKK in jo označil za znak politične zrelosti, ki bi lahko prinesla trajen mir in regionalno stabilnost.
Zunanje ministrstvo v Bagdadu je sporočilo podobno, in sicer, da odločitev predstavlja priložnost za spodbujanje mirovnih prizadevanj, končanje dolgotrajnih konfliktov ter krepitev varnosti in stabilnosti v Iraku in regiji.
Odzvala se je tudi Evropska unija, ki napoved PKK vidi kot priložnost za obe strani. “Menimo, da bi bil začetek verodostojnega mirovnega procesa za politično rešitev kurdskega vprašanja pozitiven korak k mirni in trajno vzdržni rešitvi,” je povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Anouar El Anouni.
PKK je danes naznanila, da se bo razpustila in po več kot 40 letih končala oboroženi upor proti Turčiji. Ob tem napoveduje nadaljnje prizadevanje za reševanje kurdskih vprašanj po politični poti. Sporočili so tudi, da je zaradi dogajanja na Bližnjem vzhodu neizogibno tudi prestrukturiranje kurdsko-turških odnosov.
Delavska stranka Kurdistana se je od 80. let prejšnjega stoletja borila za samostojno kurdsko državo ali najmanj avtonomno kurdsko provinco znotraj Turčije, v zadnjem času pa se je skupina, ki jo Ankara in njeni zahodni zavezniki obravnavajo kot teroristično organizacijo, po lastnih navedbah odmaknila od tega cilja.
Vodja in ustanovitelj PKK Abdulah Öcalan je že februarja iz turškega ujetništva pozval k razpustitvi skupine in sporočil, da je PKK presegla svoje prvotno poslanstvo. Oboroženi boj je bil po njegovih besedah potreben zaradi turške državne politike, ki je zanikala kurdsko identiteto ter omejevala pravice in svoboščine Kurdov. Danes pa da temu ni več tako, potem ko je turška vlada v zadnjih letih sprejela več demokratičnih reform in spodbudila regionalni razvoj na območjih z večinsko kurdskim prebivalstvom.