ARTICLE AD
Ameriški predsednik Donald Trump se je danes v Rijadu sestal z začasnim sirskim predsednikom Ahmedom al Šaro, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil uradnik Bele hiše. Njuno srečanje je potekalo le dan po tistem, ko je Trump napovedal odpravo ameriških sankcij proti Siriji. To je prvo srečanje voditeljev obeh držav po letu 2000.
Trump je na srečanju izpostavil, da ima Šara izjemno priložnost v Siriji narediti nekaj zgodovinskega. Pri tem je sirskega voditelja pozval k normalizaciji odnosov z Izraelom, deportaciji “palestinskih teroristov” in ukazu vsem tujim teroristom, naj zapustijo državo, je na omrežju X zapisala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
Po njenih besedah je ameriški predsednik Šaro pozval tudi, naj pomaga Washingtonu preprečiti ponovni vzpon skrajne Islamske države (IS) in prevzame odgovornost za zapore na severovzhodu Sirije, v katerih so zaprti pripadniki IS.
Šara je medtem izrazil upanje, da bo Sirija služila kot ključna trgovinska povezava med vzhodom in zahodom. Ameriška podjetja je pozval k naložbam na področju energetike ter potrdil skupne interese Washingtona in Damaska v boju proti terorizmu in odpravi kemičnega orožja.
Na srečanju med voditeljema ZDA in Sirije sta sodelovala tudi prestolonaslednik in dejanski voditelj Savdske Arabije Mohamed bin Salman ter turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Oba sta pozdravila odločitev Trumpa o odpravi sankcij proti Siriji. Erdogan je medtem prek telefona potezo označil za zgodovinsko in dodal, da bi lahko bila zgled drugim državam.
Voditelji so na srečanju razpravljali tudi o vojni v Gazi in vojni v Ukrajini, je še dodala Leavitt.
Trump je v torek v Savdski Arabiji začel svoj prvi uradni obisk v tujini po nastopu drugega mandata. Med obiskom je govoril pozitivno o prihodnosti Bližnjega vzhoda. Ob napovedi prihajajoče “zlate dobe” regije pa je napovedal odpravo sankcij proti Siriji. V Damasku so njegovo odločitev pozdravili in jo označili kot ključno prelomnico za sirsko ljudstvo.
Srečanje s Šaro in napoved o odpravi sankcij pomeni nadaljnjo otoplitev odnosov med državama, potem ko je Washington za aretacijo novega sirskega voditelja še lani ponujal nagrado v višini deset milijonov dolarjev zaradi njegovih povezav s teroristično mrežo Al Kaida. Slednjo je nato umaknil decembra, navaja britanski BBC.
Šara se je na čelo države zavihtel po bliskoviti ofenzivi islamističnih sil, ki je decembra privedla do spremembe oblasti v Damasku. Državo tako trenutno vodi islamistična koalicija, katere del ima korenine v teroristični mreži Al Kaida. Nove sirske oblasti od decembra obljubljajo vključujočo vladavino v tej večetnični in večverski državi, Šara pa se zavzema tudi za odpravo zahodnih sankcij, kar bi olajšalo obnovo Sirije, ki okreva po 14 letih državljanske vojne.