ARTICLE AD
Ameriški predsednik Donald Trump je danes uresničil nedeljsko napoved in podpisal izvršni ukaz, za katerega trdi, da bo poskrbel za znižanje cen določenih zdravil v ZDA za med 30 do 80 odstotkov. Ameriška farmacevtska podjetja so napovedala odločen sodni boj proti temu ukrepu.
Cene zdravil so v ZDA najvišje na svetu. Ameriška farmacevtska podjetja imajo na domačem trgu monopol, visoke cene svojih izdelkov pa utemeljujejo z visokimi stroški raziskav in razvoja.
Trump je ob podpisu ukaza razložil, da bodo cene določenih zdravil, ki jih plačuje zvezni proračun za zavarovance po zdravstvenem sistemu za starejše medicare, vezane na cene enakih zdravil, ki jih plačujejo v drugih gospodarsko razvitih državah, primerljivih z ZDA.
Bela hiša pojasnjuje, da gre za pristop, enak sistemu za države z največjimi ugodnostmi.
Trump je sicer že v nedeljski najavi ukrepa zatrdil, da bodo cene zdravil nemudoma padle za med 30 do 80 odstotkov.
“Naša država bo končno obravnavana pošteno, stroški zdravstvenega varstva naših državljanov pa se bodo zmanjšali za vsote, o katerih prej nismo niti razmišljali,” je optimističen ameriški predsednik.
Poleg tega bodo ZDA prihranile še več tisoč milijard dolarjev, je v nedeljo objavil na družabnem omrežju Truth Social. Ob tem je visoke cene zdravil v ZDA prikazal kot posledico “ameriškega subvencioniranja zdravstva v tujih državah”.
Načrt bo pokrival le zdravila iz dela B programa medicare – zavarovanje za obiske pri zdravniku, ki za upokojence ni brezplačno. Odgovorni so namreč za kritje dela stroškov za zdravila po obisku pri zdravniku, pri čemer ni nobene omejitve glede cene.
Trump je podoben ukrep sprejel že v svojem prvem predsedniškem mandatu, a je pri tem naletel na sodne blokade.
Njegova vlada je tedaj ugotovila, da v ZDA za kritje teh zdravil porabijo dvakrat več kot v primerljivih državah. Poraba za zdravila iz dela B programa medicare je leta 2021 presegla 33 milijard dolarjev.
Predsednikov ukaz pa ne bo zajel zdravil na recept, ki se izdajajo v lekarnah in jih program medicare večinoma krije.
Ne glede na to pa se je farmacevtska industrija v ZDA že uprla in napoveduje tožbe. Trumpova vlada je znižanje cen zdravil že skušala vključiti v kongresna proračunska pogajanja, vendar je industrija to preprečila in Trump se je odločil za izvršni ukaz.
Ministrstvo za zdravje bo v 30 dneh določilo ciljne cene, ki jih druge države plačujejo za določena zdravila, s čimer se bo začel krog pogajanj o cenah. Če v teh pogovorih ne bo dosežen dogovor o ceni, bo z zveznim predpisom določena nova cena, so novinarjem danes povedali uradniki Bele hiše.
Trumpova vlada je Upravi za hrano in zdravila (FDA) naročila povečanje uvoza zdravil iz držav z nižjimi cenami, kar pa bo problem, saj Trump zaradi tega proti tujim državam uvaja carine.
Posebne carine na uvoz zdravil je že omenjal, a jih doslej še ni uvedel, ker se sooča z velikim odporom in negativnimi posledicami že uvedenih drugih carin.
Je pa tokratni Trumpov ukrep naletel na odobravanje pri Američanih, ki se soočajo z visokimi cenami zdravil. Republikanci tudi računajo, da jim lahko pomaga na kongresnih volitvah prihodnje leto.
V Washingtonu so sicer ob tem sinoči objavili načrt velikega zmanjšanja proračunskega kritja za zvezni zdravstveni program za revnejše Američane medicaid, kar politično izkoriščajo demokrati.
Analitiki v ZDA menijo, da bo Trumpov izvršni ukaz hitro naletel na sodne blokade.