ARTICLE AD
Pomladna vnema med vrtičkarji doseže vrhunec že konec aprila, ko so dnevi daljši in zemlja vse toplejša. Trgovine s sadikami dobesedno pokajo po šivih od zelenih lončkov s paradižniki, papriko, baziliko in bučkami. A prav tu se skriva past. Medtem ko se zdi, da bi lahko vse že presadili na prosto, izkušeni vrtnarji modro počakajo še teden ali dva. In razlog ni modna muha – temveč preverjena modrost: sadike toploljubnih rastlin je najbolje saditi šele po 15. maju, ko ima god svetnica, ki ji Slovenci pravimo kar poscana Zofka.

Ljudsko izročilo, ki napoveduje hladne dni
Vsako leto med 12. in 15. majem se po Sloveniji znova pojavi stara prerokba: Pankracij, Servacij, Bonifacij in Zofka prinesejo še zadnje hladne noči. In res – mnogokrat je ravno takrat še zadnji hladen izbruh s severa, ki prinese zmrzal v nižine in celo sneg v višje lege. Zofija, ki goduje 15. maja, ima v ljudski zavesti podobo žalostne, mokre svetnice – zato poscana.
Čeprav gre za simbolično poimenovanje, meteorologi potrjujejo, da ima ta tradicija osnovo v realnosti. Statistike kažejo, da se pozne zmrzali v Sloveniji najpogosteje zgodijo med 10. in 20. majem. Zato je potrpežljivost nujna.
Paradižnik in bazilika sta rastlini, ki ne preneseta mraza
Rastline iz toplih krajev potrebujejo toploto
Paradižnik izvira iz Srednje in Južne Amerike. Njegove naravne razmere so tople noči, veliko sonca in dobro odcedna zemlja. Bazilika ima korenine v Indiji in tropih. Za razliko od solate ali čebule je izjemno občutljiva na nizke temperature, saj že pri nekaj stopinjah nad ničlo propade.
- Paradižnik ne mara temperatur pod 10 °C.
- Bazilika propade že pri 5 °C, tudi brez slane.
Če sadike posadimo prezgodaj, tvegamo, da bo korenina zgnila, listi pa porumeneli ali opečeni. Poškodbe zaradi mraza so pogosto nepopravljive in rastlina le še životari, ne da bi sploh obrodila.
Zakaj ni pametno hiteti
Pomlad ni vedno prijazna – tudi če sije sonce
Pomladna sončna svetloba lahko zavede. Dnevi so svetli, temperature čez dan sežejo čez 20 °C – a ponoči se tla še vedno ohladijo. Če zemlja v globini ostane hladna, rastlina kljub toplim sončnim žarkom ne more razvijati korenin. Poleg tega je to čas pogostih majske plohe in nestabilnega vremena.
Zgodnja sajenja pogosto pomenijo več stresa za rastlino. Namesto da bi pridobili teden prednosti, pogosto izgubimo tri tedne rasti. Sadika v hladni zemlji ostane v šoku, slabo se ukorenini in postane občutljiva za bolezni.
Idealni pogoji po 15. maju
Sonce, toplota, stabilnost – ključ do uspeha
Po 15. maju pa se razmere praviloma izboljšajo:
- tla se segrejejo vsaj na 14–15 °C, kar je spodnja meja za saditev paradižnika,
- noči so mile, brez nevarnosti slane,
- dnevi so daljši, več svetlobe spodbuja rast,
- manj je nenadnih vremenskih preobratov.
To je idealen trenutek, da svoje sadike presadite na stalno mesto – pa naj bo to na gredi, v visoki gredi ali večjem loncu.
Kaj se zgodi, če vseeno sadimo prej
Poškodbe, bolezni, zastoj rasti
Če paradižnik posadimo v premrzlo zemljo:
- se korenine ne razrastejo,
- rastlina lahko dobi temne madeže na listih (hladne poškodbe),
- pride do gnitja koreninskega vratu,
- cvetovi odpadejo, plodovi pa ne nastanejo.
Bazilika je še bolj občutljiva:
- ob jutranji rosi ali vetru poveša liste,
- že rahla ohladitev ji odvzame vonj in barvo,
- pogosto zgnije pri tleh, če je zemlja prehladna ali prenamočena.

Visoka greda ni rešitev za prezgodnjo sajenje
Topla zgoraj, hladna spodaj – past za sadike
Mnogi mislijo, da visoka greda omogoča zgodnejšo saditev. To deloma drži – greda se hitreje ogreje. A če je ponoči zunaj 5 °C, je tudi v visoki gredi premrzlo. Obenem imajo visoke grede pogosto nepravilno razmerje vlage – spodaj mokro, zgoraj presuho.
Paradižnik v visoki gredi lahko zboli za plesnijo, bazilika pa pogosto porjavi in odmrzne že ob vetrovni noči. Tudi na balkonih ali terasah so rastline izpostavljene nenadnim temperaturnim spremembam.
Kako poskrbeti, da rastline kljub vsemu preživijo
Zaščita, prestavljanje in zračenje
Če vas kljub vsemu zamika zgodnejša saditev, lahko rastline zaščitite:
- z agrokopreno, ki zadržuje toploto,
- s plastičnim mini rastlinjakom,
- s steklenimi pokrovi, ki ustvarijo mikroklimo.
Če sadike hranite še v loncih, jih lahko vsak večer prenese v notranjost ali na zaprto verando. Tako se počasi utrjujejo, ne da bi bile izpostavljene šokom.
Tradicija, ki ni prazno verovanje
Zakaj je prav Zofija mejnik
Zofijin god, 15. maj, je simbolični zaključek pomladnega tveganja. Po tem datumu se v Sloveniji skoraj nikoli več ne pojavljajo nočne zmrzali. Vrtnarji, ki počakajo do takrat, običajno sadijo v stabilnejše, varnejše pogoje. Zdi se malo, a tedenska razlika lahko pomeni zdrave rastline ali pa izgubo.
Zato ne preseneča, da starejši vrtičkarji vedno rečejo:
“Naj bo zemlja že topla, naj poscana Zofka odigra svoje.”
In verjemite – izkušnje so pogosto bolj zanesljive kot prvi sončni dnevi.
Potrpežljivost obrodi sadove
Sledite naravnemu ritmu in sadike vam bodo hvaležne
Paradižnik in bazilika nista zelenjava, ki bi jo vsiljevali v neprijazne pogoje. Oba ljubita toploto, sonce, zračno prst in stabilne razmere. Če jim to omogočimo, nas nagradita z obilico plodov in vonjem, ki ga ni moč nadomestiti.
Zato naslednjič, ko vas zamika, da bi sadili že sredi aprila – pomislite na poscano Zofko. Naj bo vaš vrt pripravljen, a še nekaj dni naj sadike uživajo v zavetju. Vaš trud bo obrodil sadove.
Objava Trije razlogi, da baziliko in paradižnik sadimo šele po 15. maju in poscani Zofki se je pojavila na Vse za moj dan.