ARTICLE AD
Aldi prvič zaračunava vstopnino v svoje trgovine. Trgovina Aldi postaja model nakupovanja z vstopnino preko mobilne aplikacije. Izvajajo pilotni preizkus, ki bo omogočil nakupovanje brez plačila na blagajni.
Trgovska veriga Aldi se je lotila pilotskega projekta.
Kaj je Aldi?
Aldi je mednarodno znana trgovska veriga.
- Aldi Nord se nahaja v Belgiji, Franciji, na Nizozemskem, Luksemburgu. In najdemo ga tudi na Poljskem, Portugalskem in v Španiji.
- Aldi Süd lahko najdemo v Avstraliji, Avstriji, na Kitajskem, Madžarskem, Irskem, v Italiji, Sloveniji, Švici, Združenem kraljestvu in Združenih državah Amerike.
- V Sloveniji in Avstriji je na primer bolj znan kot Hofer.
Aldi zaračunava vstopnino
Aldi tokrat prvič testira plačljivi dostop do svojih trgovin. Testiranje se izvaja v Združenem kraljestvu.
To je za vse nas kar nenavaden poskus, Zato nestrpno čakamo na rezultate.
Kako poteka zaračunavanje vstopnine?
Nenavaden poskus, pri katerem stranke plačajo polog, preden opravijo nakup. Ne pozabimo, da se način nakupovanja vedno bolj razvija. Že pred 30 leti so lokalne tržnice zamenjali hipermarketi. Za mnoge je bil to velik preskok v načinu nakupovanja. Sledile so avtomatske blagajne. Mnogi se jih še danes izogibajo, nekaterim pa so najboljša rešitev. Izognemo se dolgemu čakanju pred blagajno.
Danes smo spet korak naprej: dogaja se nova preobrazba, s trgovinami, kjer ni več treba iti skozi blagajno. Aldi je pravkar eksperimentiral z novim modelom v trgovini v Greenwichu v Londonu: plačljivim dostopom.
Za vstop v trgovino morajo stranke najprej plačati polog v višini 10 funtov (približno 12 evrov), ki se jim odšteje od končnega nakupa ali pa se jim povrne, če ga ne uporabijo.
Za Evropo nekaj povsem novega, V Aziji pa že dolgo osvojen model, ki se je izkazal kot dober.

Kako deluje sistem Aldi?
Greenwich v Londonu je Aldijeva trgovina z imenom Shop & Go. Kamere in senzorji spremljajo artikle, ki jih izbere vsaka stranka. Ko konča z nakupovanjem, preprosto zapusti trgovino. A to še ni vse. Znesek nakupa se preko mobilne aplikacije na telefona neposredno odšteje z računa kupca. Začetni polog, ki je znašal 10 funtov (12 evrov) se nato prilagodi glede na opravljene nakupe.
Če skupni znesek preseže 10 funtov, se presežek samodejno odšteva. V nasprotnem primeru se razlika ponovno vpiše v dobro. Če nakup ni opravljen, stranka prejme celotno povračilo.

Je model zanimiv res za vse?
Aldi model preko mobilne aplikacije
Ta model je zanimiv: Dobro odraža način delovanja tehnološkega razvija na splošno. Razvijalci tehnologij si vedno prizadevajo zmanjšati trenja, ki jih zmanjšuje dobra tehnologija. Taka tehnologija pa naj bi bila nevidna. Vse kar se dogaja mora biti tekoče,
Hipermarketi že leta vlagajo v iskanje najboljših rešitev, ki kupcem olajšajo nakupovanje na najboljši način. Vsak potrošnik ali kupec si želi, da bi nakup potekal kar najbolj enostavno. Torej brez čakanja v vrsti. Brezstično plačevanje je postalo skoraj že pravilo Enako se dogaja z digitalnimi denarnicami.
Avtomatske samopostrežne blagajne so za mnoge že samoumevne. Z njihovo pomočjo se izognemo čakanju v vrstah. Hipermarketi pa zato vse pogosteje ponujajo prilagojene popuste in naročnine.
S tem novim modelom Aldi in nekateri njegovi konkurenti po svetu gredo korak dlje: tukaj dostop do same trgovine postane drugačna izkušnja. Meja med fizičnim in digitalnim nakupovanjem se krči.
Podoben model ima Amazonova trgovina brez osebja.

Trgovina, ki zaračunava vstopnino in pomanjkljivosti
Ideja se morda zdi zelo zanimiva in inovativna. Vendar se ob njej sprožajo številna vprašanja:
- Uvedba pologa pred nakupom lahko odvrne nekatere potrošnike. Mnogi si želijo več svobode pri nakupovanju, brez nepotrebnih obveznosti.
- Pojavlja se tudi vprašanje glede vračila denarja, v primeru, ko nakup ni opravljen. Če vračilo denarja traja predolgo ali je preveč zapleteno, bo to škodilo uporabniški izkušnji potrošnika.
- Velik problem je tudi vstopnina ali predplačilo,. Ljudje, ki v danem trenutku nimajo potrebne vsote denarja pred vstopom v trgovino, se bodo take trgovine izognili. Tukaj gre za tako imenovani filter na vstopni točki. Filter določi, kdo je v trgovini zaželen in kdo ne. Prijetno? Verjetno niti malo ne. Mnogokrat se podamo v trgovino le z nekaj “drobiža” saj potrebujemo le majhno drobnarijo, ki ne presega 5 evrov. Torej bo taka trgovina za nas nedostopna.
Starejši in mobilne aplikacije?
Obstaja še vprašanje ljudi, ki niso najbolj tehnološko opremljeni. To še najbolj velja za starejše, ki se raje spogledujejo z enostavnejšim načinom plačevanja.
Še več, zanesljivost sistema mora biti brezhibna. Nepravilno prepoznavanje artiklov ali napake v aplikaciji lahko hitro povzročijo frustracije.
Po drugi strani pa tak sistem prepreči možnost kraj. To je koristno za veletrgovce, ne glede na frustracije, ki jih povzročajo mobilne aplikacije.
Model postavlja vprašanje:
Ali bomo to dojeli kot prihranek časa pri nakupovanju? Ali pa nasprotno – dodatne omejitve.
Za Aldi je to nekaj povsem novega. Način nakupovanja se trenutno le testira. Glede na rezultate testiranj pa bo znan vtis, ki ga bodo dali potrošniki. Nakupovati na tak način ali ne.
Gotovo pa je nekaj. Načini nakupovanja se bodo razvijali še naprej. Iskale se bodo najboljše rešitve prilagojene potrošnikom. Gotovo bo največji poudarek na prihranku časa med nakupom in enostavnim plačevanju.
Zaenkrat je to za Aldi le preizkus, ki daje močan vtis, da se bo ta model nakupovanja v naslednjih letih samo še razširil.
Delo blagajnika pa bo počasi izginilo.
Pripravila AK
Viri: farmingdale-observer.com,unsplash.com
The post Trgovina, ki zaračunava vstopnino. Nemogoče? first appeared on NaDlani.si.