ARTICLE AD
Občina Trbovlje je za komunalno ureditev Obrtno-industrijske cone Lakonca na opuščenih rudniških površinah pod Bukovo goro izbrala podjetje AGM Nemec. To bi dela izvedlo za nekaj več kot 9,4 milijona evrov z davkom. V coni naj bi med drugim visokotehnološko podjetje Dewesoft uredilo tehnološki park Mesto akrobatov.
Na javno naročilo za ureditev cone sta prispeli dve zavezujoči ponudbi. Poleg družbe AGM Nemec z Dola pri Hrastniku jo je oddalo tudi lokalno trboveljsko gradbeno podjetje Rudis.
Njuni končni ponudbi sta z davkom na dodano vrednost znašali nekaj več kot 9,4 milijona evrov oz. malenkost manj kot pet milijonov evrov, je razvidno iz odločitve o izboru, objavljene na portalu javnih naročil.
Neizbrani ponudnik Rudis, katerega ponudba je rahlo presegala zagotovljena sredstva, lahko na odločitev občine vloži še zahtevek za revizijo.
Na območju cone Lakonca bodo predvidoma do konca leta 2026 zgradili sodobno infrastrukturo, in sicer cesto, pločnike, kolesarske poti, vodovod, kanalizacijo, elektro in telekomunikacijske napeljave ter vodohran.
Ko bo infrastruktura dokončana, bo 18,9 hektarja nekdanjih rudniških zemljišč komunalno opremljenih in odprtih za prihod podjetij.
Obrtno-industrijska cona Lakonca bo po navedbah trboveljske občine omogočila razvoj podjetij z visoko dodano vrednostjo in izboljšala konkurenčnost regije, s tem pa dolgoročni gospodarski razvoj Trbovelj in širše zasavske regije.
V coni naj bi denimo visokotehnološko podjetje Dewesoft uredilo tehnološki park Mesto akrobatov, glede na medijske izjave vodstva trboveljske občine pa se za lokacijo zanimata tudi podjetji Amtec.PRO in Herz.
Za ureditev cone bo trboveljska občina prejela tudi 9,3 milijona evrov kohezijskega sofinanciranja v okviru sklada EU za pravični prehod, iz katerega se financirajo projekti gospodarskega prestrukturiranja premogovnih regij. V Sloveniji sta do teh sredstev upravičeni zasavska in savinjsko-šaleška premogovna regija. Slednja bo lahko v okviru večletnega proračuna 2021-2027 iz sklada za pravični prehod iz premoga koristila 173,9 milijona evrov, Zasavje pa 74,9 milijona evrov.