Tomaž Lisec: “Ne znajo razdeliti 13.000 računalnikov, sanjajo pa o superračunalniku?!”

3 days ago 11
ARTICLE AD BOX

LJUBLJANA – Slovenija je zadnje mesece priča razpravam o težavah pri razdeljevanju 13.000 prenosnih računalnikov, ki jih je država nabavila za povečanje digitalne dostopnosti, in ambicioznem projektu gradnje superračunalnika. Vprašanja o učinkovitosti vodenja projektov Ministrstva za digitalno preobrazbo so sprožila tako politično kot javno razpravo.

Težave z razdeljevanjem prenosnikov

Julija 2023 je Ministrstvo za digitalno preobrazbo objavilo javno naročilo za nakup 13.000 prenosnih računalnikov, vredno 6,5 milijona evrov. Namen nakupa je bil izboljšati digitalno opremljenost šol in omogočiti dostop do sodobne tehnologije socialno šibkim družinam. Prenosniki so bili dostavljeni novembra 2023, a kljub obsežni investiciji so se pri razdeljevanju naprav pojavile resne težave.

Do februarja 2024 je bilo razdeljenih le 39 računalnikov, medtem ko je preostalih več kot 12.900 naprav še vedno čakalo v skladiščih. Pomanjkanje jasnega načrta za distribucijo je povzročilo zamude in nezadovoljstvo med potencialnimi upravičenci. Kot je navedel Dnevnik, so prvi računalniki prišli v šole šele marca 2024.

Emilija Stojmenova Duh bi morala kazensko odgovarjati.
"V logaškem skladišču 9438 prenosnih računalnikov brez garancije"…

Posted by Tomaz Lisec on Saturday 16 November 2024

Kritike opozicije

Poslanec SDS Tomaž Lisec je izpostavil: “Ne znajo razdeliti 13.000 računalnikov, sanjajo pa o superračunalniku.” Njegova izjava odraža nezaupanje v sposobnost ministrstva za uspešno izvedbo tako zapletenega projekta. Kritike so bile še posebej ostre glede pomanjkanja operacijskih sistemov na prenosnikih, kar je pomenilo dodatne stroške za končne uporabnike. Prav tako je opozoril že večkrat na dolgotrajne birokratske postopke, zaradi katerih socialno šibki še dolgo niso prejeli naprave.

Ne znajo razdeliti 13.000 računalnikov, sanjajo pa o superračunalniku. https://t.co/J8ouglcljm

— TomazLisec (@TomazLisec) November 18, 2024

Raziskava: Brutalni dodatki za izbrance Golobove vlade. Za dekoriranje prostora, obnovo kuhinje, esemesanja ministrom. Več kot 1 milijon € bruto dodatka za preobremenjenost kadrom, ki so blizu ministrom. Medtem ko obljube koalicije ostajajo neizpolnjene.https://t.co/KWwCHjHywO

— Barbara Pance (@Barbara74463803) November 17, 2024

Delna razdelitev prenosnikov

Do konca marca 2024 je ministrstvo uspelo razdeliti nekaj več kot 3.000 prenosnikov šolam in zavodom, preostalih 10.000 pa je bilo namenjenih socialno šibkim družinam. Kljub dobrim namenom se je soočilo z valom kritik zaradi počasnosti in kompleksnosti razdeljevanja. Po podatkih RTV Slovenija so do oktobra 2024 uspeli pozitivno rešiti več kot 2.400 vlog, računalniki pa so bili postopoma dostavljeni upravičencem. (RTV Slovenija)

Ambicije glede superračunalnika

Ob teh težavah pa je ministrstvo napovedalo gradnjo enega najmočnejših superračunalnikov v Evropi, vrednega več kot 120 milijonov evrov. Po besedah premierja Roberta Goloba bo ta projekt Slovenijo postavil v vrh umetne inteligence in podatkovne analitike ter pripomogel k razvoju satelitskih tehnologij. Golob je poudaril: “Če pričakujete, da bomo gradili superračunalnik in o tem nikogar ne obvestili, se mi to ne zdi smiselno.” Vir: Twitter Vlade RS.

Ambiciozen projekt je v javnosti sprožil mešane odzive – mnogi ga vidijo kot priložnost za dvig tehnološkega ugleda Slovenije, drugi pa opozarjajo, da je treba najprej poskrbeti za osnovne tehnološke potrebe prebivalstva, kot je razdelitev že nabavljenih prenosnikov.

Primer prenosnih računalnikov kaže na pomanjkljivo načrtovanje in izvajanje državnih projektov, kar poraja dvome o uspehu bolj kompleksnih iniciativ, kot je gradnja superračunalnika. Čeprav bi lahko superračunalnik predstavljal pomemben mejnik za Slovenijo, so osnovne težave pri razdeljevanju že obstoječe opreme zadosten razlog za premislek o prioritetah.

Napisal: N. Z.

Vir: X, www, FB

The post Tomaž Lisec: “Ne znajo razdeliti 13.000 računalnikov, sanjajo pa o superračunalniku?!” first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article