Evropski primer dobre prakse in mednarodna sodelovanja

6 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

Evropska komisija je Center za pravični prehod Zasavja in celoten proces pravičnega prehoda v Zasavju prepoznala kot evropski primer dobre prakse.

Učinkovito delo

V regiji so se lotili programov za razpise za pravični prehod Zasavja hitro in učinkovito. Pripravili so ustrezno izdelane strateške in strokovne dokumente, postavili organizacijo, poskrbeli za strokovno podporo in vsebinske programe, ki so potrebni za učinkovito izvajanje prehoda. To se je odrazilo tudi v visoki uspešnosti. Za projekte v Zasavju je bilo razpisanih že 83 % sredstev iz Sklada za pravični prehod. Uspešno delo je prepoznala tudi evropska komisija in izpostavila zasavski primer izvajanja pravičnega prehoda kot dobro evropsko prakso.

Sodelovanje s tujimi regijami

Center za pravični prehod Zasavja je s sodelovanjem, izmenjavo znanj in izkušenj vzpostavil trdne povezave z drugimi evropskimi regijami in partnerji, ki se soočajo z izzivi prestrukturiranja njihovih premogovnih regij/sektorjev/mest. Regionalne konference pravičnega prehoda Zasavja se je udeležila ukrajinska delegacija in predstavniki iz Bolgarije, kjer prav tako poteka proces pravičnega prehoda. Konference se je udeležil tudi predstavnik Sekretariata za evropske premogovne regije v prehodu. CPPZ je vzpostavili sodelovanje še s partnerji iz Poljske in Hrvaške, v obravnavi je pomoč Romuniji pri vzpostavitvi pogojev za izvajanje pravičnega prehoda pri njih.

Krožne prakse na Nizozemskem

Na CPPZ so zadovoljni, ker lahko delijo svoje izkušnje s predstavniki ostalih evropskih regij, s katerimi seveda izmenjujejo tudi znanje. Zasavci so veliko novega spoznali na strokovni ekskurziji na Nizozemsko, kjer so jim predstavili najboljše krožne prakse v Evropi. Stkali so pomembne povezave s tamkajšnjimi organizacijami. Vse to vpliva na višjo kakovost programa CPPZ, Zasavje pa s tem pridobiva evropsko in globalno razsežnost.

Barbara Avsenak: Vzpodbuditi mlade, da ostanejo v Zasavju

Strokovna sodelavka Centra za pravični prehod Zasavja Barbara Avsenak: »Investicije v izobraževanje so ključne za uspeh pravičnega prehoda v Zasavju. Naša regija potrebuje mlade, opremljene z naprednimi znanji in kompetencami, da se bodo lahko vključili v projekte prehoda ter dolgoročno živeli in ustvarjali v Zasavju. V pripravi je projektni predlog za projekt, v katerem bodo vključene zasavske osnovne in srednje šole, ki bo naslavljal tudi kadrovske potrebe strateških projektov, kot je Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije (Center DUBT), ter gospodarske projekte povezal s šolskimi programi. Z ustvarjanjem novih priložnosti bodo mladi imeli priložnost, da ostanejo v Zasavju, sodelujejo v njegovem razvoju in gradijo kariero v domači regiji.«


»Aktivnosti Centra za pravični prehod so v celoti financirane iz tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.«

PR objava


 

The post Evropski primer dobre prakse in mednarodna sodelovanja appeared first on Savus.

Read Entire Article