ARTICLE AD
To so možni kandidati za zamenjavo papeža Frančiška
Po smrti papeža Frančiška, ki je s svojo karizmo in pastoralnim pristopom pustil neizbrisen pečat v Katoliški cerkvi, se svet pripravlja na pomemben dogodek: konklave, ki bo izbral njegovega naslednika. Po devetdnevnem žalovanju, znanem kot Novendia, se bo kardinalski zbor zbral v Sikstinski kapeli, kjer bo v skrivnostnem in za javnost zaprtem procesu izvoljen nov poglavar Cerkve. Konklave, ki bo potekal pod strogimi pravili, določenimi 22. januarja 2025, bo vključeval 138 elektorjev izmed 252 kardinalov, pri čemer bodo pravico glasovanja imeli le tisti, mlajši od 80 let. Postopek, ki lahko traja od enega dneva, kot leta 1939 ob izvolitvi Pija XII., do devetih let, kot v primeru konklava v Viterbu leta 1268, bo odločil o prihodnosti ene najvplivnejših verskih institucij na svetu.
Papež Frančišek, izvoljen po petih krogih glasovanja v dveh dneh, je bil znan po svojem reformističnem duhu, poudarku na revnih in odprtosti do dialoga znotraj Cerkve. Njegov predhodnik, Benedikt XVI., je bil bolj doktrinaren in akademski, kar je ustvarjalo kontrast, ki je vplival na pričakovanja glede novega papeža. Kdo so tokrat kandidati, ki bi lahko stopili v njegove čevlje?
Konklave je skrivnostni in zaprt proces v Katoliški cerkvi, med katerim se kardinalski zbor zbere, da izvoli novega papeža. Poteka v Sikstinski kapeli v Vatikanu po smrti ali odstopu prejšnjega papeža. Samo kardinali, mlajši od 80 let (trenutno 138 od 252), imajo pravico glasovanja. Postopek vključuje do štiri kroge tajnega glasovanja na dan, dokler en kandidat ne doseže dvotretjinske večine. Konklave lahko traja od enega dneva (npr. 1939) do več let (npr. 1268–1271). Beseda “konklave” izhaja iz latinskega cum clave (“z ključem”), kar označuje zaklenjenost prostora, da se zagotovi tajnost in neodvisnost odločanja.