To pa je udarna novica: Slovenija bo sama dela terapije za boj z agresivnimi rakavimi tumorji!

3 days ago 17
ARTICLE AD BOX

V Sloveniji načrtujejo uvedbo lastne proizvodnje teh pripravkov v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v začetku leta 2025, kar bo omogočilo zdravljenje približno 50 bolnikov letno.

LJUBLJANA – Uroš Dozet je slovenski državljan, ki je pred 11 leti zbolel za multiplim mielomom, agresivno obliko raka krvi. Po več neuspešnih terapijah in dveh presaditvah matičnih celic je v začetku leta 2024 v nemški kliniki v Würzburgu prejel napredno stanično imunoterapijo, znano kot CAR-T terapija. Ta metoda je pri njem dosegla izjemne rezultate, saj je po zdravljenju brez simptomov bolezni.

Kot viroza

“Zadnjič sem na CART terapiji, kot da imaš virozo in to je to. V zvezi s transplantacijo, ki je res precej zoprna stvar,” je za HTV pojasnil Dozet. Poleg tega je Uroš Dozet direktor prodaje v podjetju NIL d.o.o., kjer ga sodelavci cenijo zaradi profesionalnega odnosa do dela in strank ter sposobnosti motiviranja ekipe za doseganje zastavljenih ciljev. Uroš Dozet je tudi aktiven v avtomobilističnih krogih kot voznik dirkalnika Alfa Romeo 156 GTA, namenjenega za gorske hitrostne dirke v skupini E1. Njegova zgodba je navdihujoč primer boja proti hudi bolezni in uspeha na različnih področjih življenja.

Lastna proizvodnja

CAR-T terapija vključuje genetsko modificirane T-limfocite bolnika, ki prepoznajo in uničijo tumorske celice. V Sloveniji načrtujejo uvedbo lastne proizvodnje teh pripravkov v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v začetku leta 2025, kar bo omogočilo zdravljenje približno 50 bolnikov letno.

Dvakrat do trikrat cenejše

Celična imunoterapija je novo upanje za ozdravitev bolnih hematoloških bolnikov. V Ljubljani bodo čez nekaj mesecev začeli s proizvodnjo prvih preparatov, poroča Index.hr. “Zdravljenje bo dvakrat do trikrat cenejše, če boste imeli vse v mislih. Pol milijona je multipli mielom, za pol milijona bomo zdravili tri bolnike. Za hematološkimi raki so tudi solidni tumorji,” je za Hrt.hr poudaril prof. dr. Samo Zver, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Kaj je CAR-T terapija?

Terapija CAR-T (Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy) je inovativna imunoterapija, ki uporablja gensko spremenjene limfocite T (vrsta belih krvničk) bolnikov za boj proti nekaterim vrstam raka. Razvit je bil z namenom povečati naravno sposobnost imunskega sistema, da prepozna in uniči rakave celice, zlasti hematološke maligne bolezni, kot sta levkemija in limfom.

CAR-T terapija (Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy) je napredna oblika imunoterapije, namenjena zdravljenju določenih vrst raka, zlasti hematoloških malignomov, kot so levkemija, limfomi in multipli mielom. Terapija temelji na uporabi bolnikovih lastnih T-limfocitov, ki se genetsko modificirajo, da lahko prepoznajo in uničijo tumorske celice.

Postopek CAR-T terapije:

  1. Izolacija T-celic: Bolniku odvzamejo kri in iz nje izolirajo T-celice, vrsto belih krvnih celic, ki so ključne za imunski odziv.
  2. Genetska sprememba: V laboratoriju te celice modificirajo z uvedbo gena, ki omogoča proizvodnjo receptorjev (CAR – Chimeric Antigen Receptor). Ti receptorji prepoznajo specifične antigene na površini rakavih celic.
  3. Razmnoževanje: Spremenjene celice se razmnožijo v velikem številu.
  4. Povratek v telo: Po pripravljalni kemoterapiji, ki zmanjša število rakavih celic in izboljša pogoje za delovanje CAR-T celic, bolnik prejme modificirane T-celice nazaj v svoje telo.

Kako deluje CAR-T terapija:

CAR-T celice v telesu poiščejo rakave celice, jih prepoznajo prek specifičnih antigenov in jih uničijo. Ta postopek aktivira močan imunski odziv, ki je ciljno usmerjen le na rakave celice, kar zmanjša poškodbe zdravih tkiv.

Prednosti CAR-T terapije:

  • Ciljno usmerjeno delovanje.
  • Dolgotrajni rezultati pri nekaterih bolnikih, tudi tistih z napredovalim ali odpornih oblikami raka.
  • Možnost uporabe za paciente, pri katerih druge terapije niso bile uspešne.

Omejitve in izzivi:

  • Neželeni učinki: Sindrom sproščanja citokinov (CRS) in nevrološki zapleti so pogosti, vendar obvladljivi.
  • Stroški: Terapija je draga zaradi kompleksnosti in individualnega pristopa.
  • Dostopnost: Trenutno je na voljo le na specializiranih klinikah.
  • Omejen spekter uporabnosti: Primarno se uporablja pri krvnih rakih, raziskave za zdravljenje solidnih tumorjev pa še potekajo.

Prvi rezultati:

V Sloveniji, Nemčiji in številnih drugih državah so pri nekaterih bolnikih s CAR-T terapijo dosegli izjemne rezultate, kjer je rak izginil ali pa se je znatno zmanjšal. V prihodnosti je pričakovati širšo dostopnost in uporabo te terapije.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: www

The post To pa je udarna novica: Slovenija bo sama dela terapije za boj z agresivnimi rakavimi tumorji! first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article