ARTICLE AD
Močna neurja. Toča. Nalivi, ki zalijejo v nekaj minutah. Vetrovi, ki lomijo drevesa. In vse to – več dni zapored.
Slovenija je stopila v enega najbolj nestabilnih tednov letošnjega poletja. Vremensko dogajanje, ki se je začelo že v nedeljo popoldne, bo svoj vrhunec doseglo v prvi polovici tedna, s posebno težo med ponedeljkom in sredo. Kot opozarjajo pri Ciklon.si, gre za zelo kompleksno in nevarno situacijo, ki »močno spominja na julij 2023, ko so neurja pustošila po večjem delu države«. Tudi Agencija RS za okolje (ARSO) je izdala več opozoril najvišje stopnje.
Zakaj tako hudo? Nad Evropo se je namreč razpotegnil širok sistem zračnih mas. Iz zahoda priteka vlažen in nestabilen zrak, nad Alpami se tvori višinsko jedro hladnega zraka, na severu pa pritiska izrazita hladna fronta. Da bo vse skupaj še bolj intenzivno – nad severno Italijo se je v ponedeljek formiral sekundarni ciklon, ki je frontalni prehod nad Slovenijo dodatno upočasnil.
Ponedeljek, 7. julija: Nevihtna zavesa z zahoda
Začelo se bo že zjutraj. Nevihtne celice, ki bodo ponoči nastale ob meji z Italijo, se bodo hitro širile čez Posočje, Gorenjsko in Notranjsko. Ob tem bodo lokalno možni močni nalivi, veter s sunki do 100 km/h, tudi toča. Čez dan bo sledilo kratkotrajno umirjanje, a nevarnost še zdaleč ne bo mimo.
Popoldne bo ozračje znova eksplodiralo. Pričakuje se prihod linijskega nevihtnega sistema iz Furlanije – take celice so v preteklosti povzročale vetrolome v Poljanski dolini, na obrobju Ljubljane in vse do Bele krajine.
- Najbolj ogrožena območja: zahodna in severna Slovenija, popoldne tudi osrednji del države
- Temperature: med 21 in 27 °C
Torek, 8. julija: Dvojni udarec z neba
Jutro? Žal ne bo mirno. Novi val neviht bo že ponoči zajel Koroško, Podravje, Savinjsko, kasneje še Prekmurje in osrednje dele države. Po podatkih Ciklon.si se bo nad Slovenijo znova zadržalo višinsko jedro hladnega zraka, kar pomeni le eno: ozračje bo eksplozivno pripravljeno za razvoj superceličnih neviht.
Sredi dneva bo morda kak žarek sonca – a to bo zavajajoče. Popoldne in predvsem zvečer sledi drugi val, z možnimi vetrolomi tudi v nižinah (na primer v Zasavju in okolici Celja).
- Največja tveganja: toča večjega premera, poplave v mestih (Ljubljana, Maribor), podrta drevesa
- Temperature: med 19 in 25 °C

Sreda, 9. julija: Hladen tuš – v vseh pomenih
Končno – nekoliko umirjeno. A šele po nočnem prehodu fronte, ki bo znova poskrbela za razburkano dogajanje predvsem na Štajerskem in v Beli krajini. Zgodaj dopoldne bo še deževalo, ponekod močneje, nato pa bodo oblaki začeli popuščati.
Primorska – zlasti okolica Nove Gorice in obala – bo med prvimi deležna sončnih žarkov. Drugod po Sloveniji pa bo še precej spremenljivo, z možnostjo kakšne posamezne plohe.
- Veter: popušča
- Temperature: med 17 in 24 °C
- Opomba: Sredino jutro bo primeren trenutek za oceno škode po prvih treh dneh nevihte
Četrtek, 10. julija: Predah, a ne še poletje
Zdaj končno malo lažje dihanje. Po vsej Sloveniji bo v četrtek prevladovalo delno jasno vreme. V notranjosti – od Kočevja do Kranja – se bodo lahko še pojavile posamezne plohe, predvsem popoldne.
V gorah bo zrak svež, vetra skoraj ne bo. Popolno za tiste, ki so po neurjih ostali brez elektrike ali interneta – in potrebujejo dan v naravi.
- Temperature: 20–27 °C
- Padavine: minimalne, v gorah do 5 mm
Petek, 11. julija: Poletje trka na vrata
Več sonca, višje temperature in skoraj brez padavin – vsaj zjutraj in dopoldne. V notranjosti bo sredi dneva postalo soparno, kar pomeni, da popoldanske plohe niso izključene, zlasti na območju Notranjske in Dolenjske.
V večjih mestih, kot so Ljubljana, Novo mesto ali Celje, lahko zrak postane kar težak. A za večino bo to prvi dan v tednu, ko bo mogoče odložiti dežnik.
- Temperature: 22–29 °C
- Padavine: lokalne, kratkotrajne
Sobota, 12. julija: Spet vroče – in zato nevarno
Vročina bo znova stopila v ospredje. Občutek sopare se bo še okrepil. V notranjosti države – predvsem na Gorenjskem in Dolenjskem – bo ozračje postajalo vse bolj nestabilno, popoldne pa lahko znova nastanejo močnejše nevihte.
Dogajanje bo sicer krajevno omejeno, a opozorila bodo verjetno spet v igri. Predvsem za tiste, ki bodo dan preživljali ob rekah ali kampirali v naravi.
- Temperature: 24–31 °C
- Posebno opozorilo: povišana nevarnost udarov strel

Nedelja, 13. julija: Počasi proti stabilnosti?
Nedelja še ne bo stabilna – a bo bližje temu. V jutranjih urah se bo zjasnilo, popoldne pa spet možnost krajevnih ploh. Največ padavin se pričakuje v gorskem svetu – predvsem nad Karavankami in Kamniško-Savinjskimi Alpami.
Kljub temu bo to dan, ki bo marsikje omogočil piknik ali kratek izlet. Čeprav z enim očesom na nebo.
- Temperature: 22–30 °C
- Padavine: neenakomerne, od 0 do 10 mm
Kaj nas torej čaka – v številkah?
- Padavine: do 150 mm v Posočju, Idrijskem in Gorenjskem
- Veter: sunki do 110 km/h – predvsem ob linijskih sistemih
- Toča: lokalno premer nad 3 cm (zabeleženo v Brdih že julija 2023)
- Poplave: nevarnost zastajanja vode v nižinah – tudi v mestih
Priporočila vremenoslovcev
- Spremljajte radarsko sliko (radar.arso.gov.si) in aktualna opozorila ARSO
- Ne podcenjujte vetra – odstranite vse lahke predmete s teras
- Načrtovana potovanja v gore – prestavite
- Če živite ob potoku ali reki – redno preverjajte nivoje
Poletje 2025 v Sloveniji se je odločilo za dramatičen uvod v julij. Prva polovica tedna bo zaznamovana z nevarnimi vremenskimi pojavi – od toče do vetrolomov, vse skupaj pa bo podprto z neobičajno vztrajnim ciklonskim dogajanjem nad severnim Sredozemljem. Po napovedih vremenskih strokovnjakov se bo ozračje stabiliziralo šele v drugi polovici tedna – a pozor, ne povsem. Sonce se vrača, a s sabo nosi soparo in tveganje za nove nevihte.
Pripravil: N. Z.
Vir: Ciklon.si, ARSO, Meteoalarm.eu
The post To ni šala: spet toča, sunki vetra do 110 km/h in več kot 100 mm dežja first appeared on NaDlani.si.