Ni nujno, da je prehrana starejšega državljana podobna prehrani tridesetletnika. Česa se morajo ljudje, starejši od 60 let, izogibati? Čeprav se nekateri izdelki zdijo neškodljivi, lahko včasih povzročijo resno škodo.

Primerni obroki in uravnotežena prehrana veljajo za ljudi vseh starosti, vendar moramo biti s starostjo še bolj pozorni na to, kaj je na naših krožnikih. S hranilnimi snovmi bogata prehrana je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in telesne pripravljenosti. Česa ne smete jesti po šestdesetem letu? Izkazalo se je, da ima lahko uživanje prevelikih količin nekaterih živil resne posledice.

Česa ne smemo jesti po šestdesetem letu? Škodljiva ni le prekomerna količina sladkorja.

Sladkor je škodljiv in to vemo vsi, vendar morajo biti starejši še posebej previdni. Ni treba, da si sladkate čaj ali prigrizujete pecivo, da bi ga zaužili preveč, saj ga je v večini izdelkov. Jogurti, žitarice za zajtrk, kečap, pijače, marmelade – če jih naštejemo le nekaj.

Sovražnik zdravega prehranjevanja so tudi transmaščobe, ki jih najdemo v predelanih živilih. Ne le da povzročajo višjo raven slabega holesterola, ampak tudi debelost, ki pri starejših ljudeh povečuje tveganje za bolezni srca in ožilja, povzroča visok krvni tlak in lahko povzroči celo kap ali srčni infarkt. Raziskovalci z univerze Tufts v Massachusettsu v ZDA so tudi dokazali, da uživanje velikih količin predelane hrane povečuje tveganje za nastanek raka na debelem črevesju.

Prehrana mora biti ustrezno uravnotežena. Sčasoma se „neužita hrana premika počasneje“.

Predvsem pa poskrbite za uravnoteženo prehrano v vseh življenjskih obdobjih, ne le v starosti starejših. Starejši pa bi morali omejiti predelana žita, zlasti beli kruh in žitarice za zajtrk. Namesto tega posegajte po polnozrnatih izdelkih. Poleg tega današnji kruhki ne vsebujejo več samo moke, vode in soli kot v preteklosti. Polni so aditivov, ki dražijo občutljive želodce,“ so pojasnili raziskovalci. Strokovnjaki so pojasnili, da lahko nekateri izdelki, kot so rdeče meso, prevelike količine soli in mastna hrana, povzročijo tudi želodčne težave: zaprtje, drisko in prebavne motnje. – S staranjem postajajo strukture prebavnega sistema vse slabše vaskularizirane in inervirane. Tudi mišice, ki „služijo“ prebavnemu traktu, izgubljajo učinkovitost. Zaradi tega se zaužita hrana premika počasneje, del hrane pa se zadržuje in kvari, ker je zaradi pomanjkanja prebavnih encimov ne moremo razgraditi.

Sorodni članki: „Prebavila se lahko prebavljajo tudi s prebavili:

Pomaga pri hujšanju in izboljša vaš um. Kaj je dieta z visoko vsebnostjo maščob in kakšni so njeni učinki?

5 trikov, ki vam bodo pomagali shujšati do novega leta. Tretji vas bo morda presenetil

Hvala, ker ste prebrali naš članek. Priporočamo vam .