ARTICLE AD
Bagerji v Ližnjanu: ko se zakon končno premakne – a (pre)pozno za mnoge
LIŽNJAN, MAJ 2025 – V hrvaški Istri je spet glasno. In ne zaradi turistov ali morja. Tokrat bobnijo – bagerji. V občini Ližnjan, kjer so se dolga leta kopičile nezakonite gradnje, so inšpektorji in gradbeni stroji začeli čistiti teren. Do tal.
Petindvajset objektov naj bi šlo v teh dneh. In to je šele začetek. V ozadju pa kaos – birokratski, človeški, čustveni.
»Avstrijska soseska« – idila, zgrajena na pesku
Začelo se je v Paleri. Če vam ime nič ne pove, naj vam pove to: kraj so domačini že zdavnaj poimenovali »Avstrijska soseska«. Zakaj? Ker so tujci – predvsem Avstrijci – tam postavili počitniške hišice. Lepo? Ja. Legalno? Ne.
In zdaj gredo te hiše… stran. Lastnikov ni. Večina jih v času rušenja ni bila nikjer blizu – morda so doma, morda na morju. Vsekakor pa ne tam, kjer zdaj ostajajo zgolj temelji.
Rušenja nadzorujejo gradbeni inšpektorji in policija, poroča HRT. Občinski načelnik Marko Ravnić je za isti vir priznal: »Bespravna gradnja je goruči problem hrvaškega priobalja.« Dodal je, da so kot občina že leta 2023 prosili državni vrh za pomoč. A do konkretnih dejanj… je preteklo leto in pol (HRT, 7. 5. 2025).
Ko gradnja ni več le odločitev – ampak obupan korak
Sredi ruševin pa stojijo zgodbe. Žive, boleče, resnične.
Snježana Šekerija je ena od tistih, ki se je znašla na napačni strani bagra. Njena hiša, postavljena leta 2020, je zdaj med tistimi, ki jih podirajo. A ni to vikend. Je njen dom.
»Nisem v pravici, gre za bespravno gradnjo, ker nas je življenjska situacija prisilila k temu,« je izjavila za Istra24. Odkrito. Brez izgovorov. Z upanjem, da bodo inšpektorji upoštevali tudi okoliščine – pa niso.
Pravi, da je zemljišče kupila v veri, da bo »kmalu zazidljivo«, saj so bile dve hiši stran že legalizirane. Vse priključke je imela – elektriko, greznico, hišni naslov. »Zdaj sem prva na vrsti za rušenje. To je moj edini dom. Pravna odločba še ni pravnomočna, moja odvetnica je šokirana,« pove. In doda: »Sto metrov nižje stojijo druge hiše – tudi v zeleni coni – pa nikomur nič. Zakaj sem jaz prva?«

En človek za vse? V Ližnjanu ja. En inšpektor za 74 km²
Občina Ližnjan je – površinsko gledano – ena večjih v Istri. Kar 74 kvadratnih kilometrov. In kdo nadzoruje vse to? En sam komunalni inšpektor.
»Sem pet v enem – pomorski, veterinarski, komunalni, kmetijski inšpektor, skratka vse v enem,« je povedal za HRT. In če to ni simptom bolezni sistema, potem ne vemo, kaj je.
Občina je leta 2023 podala pobudo, da se spremeni zakonodaja. Cilj? Da bi lahko komunalni redarji dobili več pristojnosti. Pa se je kaj zgodilo? Zakon je bil sicer spremenjen, toda pravilniki, ki bi omogočili njegovo izvajanje – še vedno čakajo na mizi. (Index.hr, 6. 5. 2025)
Renat Mujagić: »To ni bilo iz koristoljubja. To je bila čista skrb.«
Zgodba Renata Mujagića ima prav tako močan človeški naboj. Njegova mama je vojna veteranka. Želel ji je omogočiti dom. Pa je postavil leseno hiško. Na kmetijskem zemljišču.
»Smatram, da ji Republika Hrvaška ne bi smela to storiti, da bi v starosti imela kje živeti,« je povedal za Morski.hr. Bil je prepričan – ker so mu tako dejali komunalni redarji – da je do 20 m² lesene gradnje dopustno. Pa ni bilo. In zdaj – rušijo tudi to.
Statistika
Da to, kar se dogaja v Ližnjanu, ni osamljen primer, pove statistika. V sosednji občini Medulin vsako leto zraste okoli 70 nezakonitih objektov – večinoma na kmetijskih in gozdnih zemljiščih (HRT Magazin, 2024).
Od leta 2019 do marca 2025 je Državni inšpektorat na območju Istre izvedel 2.886 nadzorov. Izrekli so 557 denarnih kazni, skupaj vrednih več kot 3,6 milijona evrov, in odstranili 447 nezakonitih objektov (Glas Istre, 19. 3. 2025).
Toda – če so številke tako visoke, zakaj se zdi, da se problem šele zdaj rešuje?
Zakaj je Ližnjan šele zdaj pod drobnogledom?
Vprašanje, ki si ga mnogi domačini zastavljajo, je preprosto: Zakaj zdaj? In zakaj nekateri, drugi pa ne?
Značilna sta dva izraza, ki se pogosto pojavljata med graditelji: APP (Ako prođe, prođe) in DTT (Dok traje, traje). Cinična, a povedna. Gre za miselnost – poskusimo, morda nas nihče ne bo ustavil. In če nas ne ustaviš danes, potem gradimo naprej.
Sistem – v resnici – to dopušča. Kataster pri zaznavi nezakonite gradnje zgolj zabeleži opombo. Voda pride, elektrika tudi. Naslov dobite. Vse, razen dovoljenja. In ko pridejo stroji… je prepozno.
Zadnje poglavje?
Rušenje v Ližnjanu ni le dogodek. Je simptom. Pokazatelj, kako globoko segajo razpoke v sistemu prostorskega urejanja na Hrvaškem.
Počasno ukrepanje, nizka učinkovitost, pomanjkanje kadrov – vse to je dovoljevalo razcvet nelegalne gradnje. Ko pa se končno začne čistiti, je škoda že narejena. In to ne le finančno, ampak predvsem – človeško.
»Uvajanje reda je prvi korak v reševanju te pošasti,« je izjavil načelnik Ravnić (HRT, 7. 5. 2025). Zveni odločno. A če želi ta korak biti zares prvi – potem naj ne bo zadnji.
Kaj zdaj?
Ali bodo v naslednjih mesecih sledile nove rušitve? Verjetno. Bo država končno sprejela vse pravilnike, ki omogočajo ukrepanje? Upajmo.
Bolj kot bagri bi verjetno pomagala jasna pravila, hiter nadzor in enaka obravnava za vse – ne glede na to, ali ste domačin, Avstrijec ali vojni veteran.
Zato je ključno vprašanje – ne, ali bomo gradili naprej. Ampak: ali bomo končno začeli načrtovati?
Vir: HRT, Istra24, Morski.hr
Pripravil: N. Z.
The post »To je moj edini dom!« – množično rušijo hiše tik ob Sloveniji (VIDEO) first appeared on NaDlani.si.