Think tank Evropa misli za strokovne podlage za slovensko zunanjo politiko

4 days ago 24
ARTICLE AD

Na gradu Jable so ob podpori zunanjega ministrstva danes predstavili neodvisni think tank Evropa misli, katerega namen je priprava strokovnih podlag za slovensko evropsko politiko. Čeprav je njegov ključni poudarek širitev EU, mislišče upa tudi na premostitev vrzeli med EU in Slovenci, katerih zaupanje v EU upada.

Direktorica mislišča in profesorica mednarodnih odnosov Sabina Lange je ob ustanovitvi povedala, da želijo pomagati oblikovalcem politik, civilni družbi in javnosti “pri navigaciji zapletenih institucionalnih zadev EU, položaja Slovenije v EU, prihodnosti Evrope in Zahodnega Balkana v njej”.

“To bomo počeli z raziskavami, strokovnimi predlogi ter izobraževanjem javnega in zasebnega sektorja, pa tudi s komunikacijskimi kampanjami, s povezovanjem raziskovalcev, uradnikov in širše javnosti, vse s ciljem prispevati k trajnostni prihodnosti in vključujoči evropski skupnosti.”

Mislišče je že začelo z delom in Lange upa, da bodo jeseni predstavili rezultate svojega prvega projekta Converge to EU, ki ga izvaja z dunajskim Inštitutom za mednarodne ekonomske študije. V sklopu projekta pripravljajo konvergenčni indeks za države Zahodnega Balkana in članice EU, ki temelji na dejanskem življenjskem standardu.

Projekt vključuje partnerje iz držav Zahodnega Balkana, njegov cilj pa je podpreti gospodarsko, socialno in institucionalno približevanje regije z EU s pomočjo celovite zbirke podatkov in indeksa konvergence, je Lange povedala za STA po okrogli mizi, ki spremljala predstavitev na gradu Jable.

V okviru projekta bodo pripravljena tudi letna poročila za spremljanje napredka regije. “Poleg tega bomo pripravili analize scenarijev, priporočila za politike in strategije zagovorništva za nadaljnjo krepitev približevanja regije EU.”

Projekt je mogoče povezati s ciljem voditeljev držav Zahodnega Balkana, da vzpostavijo observatorij za konvergenco, in z novim zagonom širitve EU, je dejala Lange.

Mislišče je že pred približno desetimi leti ustanovila skupina navdušencev, ki ga sedaj spet oživlja v skoraj nespremenjeni zasedbi. V svetu zavoda so ob Lange še Andrej Lavtar, politični svetovalec Renew Europe, diplomat Dragan Barbutovski ter svetovalec za strategijo in komunikacije Denis Mancevič.

Lange je o oživitvi dejala, da ima Slovenija glede think tankov to posebnost, da je tako majhna, da nima nobene fundacije, ne lastne, tudi tujih ni več. Za pridobitev trajnostnega financiranja pa je potrebna temu prilagojena strategija. Think tank je sedaj našel prve partnerje in uspešno začel delovati.

Udeležence je nagovorila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila slovensko podporo širitvi EU na Zahodni Balkan in pomen postopne integracije držav kandidatk na številnih področjih.

Read Entire Article