The Elder Scrolls: Oblivion Remastered – lepa obdelava legendarne igre

6 hours ago 11
ARTICLE AD

Ob poplavi takšnih in drugačnih predelav je bilo samo vprašanje časa, da bo za ta trend zagrabila tudi Bethesda, in ta nam je za pokušino svojega bogatega kataloga RPG-jev najprej ponudila obnovo igre The Elder Scrolls 4: Oblivion, ki sem jo sam prvič pognal leta 2006 in se takrat takoj izgubil v njenem magičnem svetu.

To so bili neki drugi časi, o katerih lahko danes samo sanjamo: Bethesda je prejšnji del sage The Elder Scrolls, Morrowind, izdala leta 2002 in samo štiri leta kasneje je bil pred nami že nov ogromen RPG, ki je igralcem ponujal resnično svobodo raziskovanja sveta, nakar so nam pet let kasneje dostavili še Skyrim. Na žalost se je tam pot Elder Scrolls sage pošteno upočasnila in kljub dobrim prodajnim rezultatom je Bethesda šele nekaj let nazaj uradno najavila izdelavo šestega dela, in v 2025 je preteklo že 14 let od zadnje Elder Scrolls igre.


Razvojna ekipa: Bethesda Game Studio
Založnik: Bethesda Softworks
Platforme: PS5, PC, XSX
Steam: Povezava
Datum izida: 22. april 2025
Cena: 54,99 €


NAPOVEDNIK


K sreči je zdaj tule obnova The Elder Scrolls: Oblivion Remastered, ki ohrani originalno vizijo razvijalca in to nadgradi preko prelestne grafične podobe, ki je zdaj izrisana znotraj pogona Unreal Engine 5. Ta predelava je dober dokaz, da dobro zasnovani igri zob časa ne more do živega in dovolj je samo nekaj manjših nadgradenj in že lahko v igranju legendarnih naslovov uživa povsem nova generacija igralcev, Oblivion Remastered pa bo obudil lepe nostalgične spomine tudi pri vseh tistih dinozavrih, ki smo bili tam tisoče let nazaj, ko je na trg izšel original.

Bethesda se je pohvalila, da je original obdržal vse tisto, kar je iz njega naredilo tako hvaljen naslov, in sem notri so vključene tudi tiste pomanjkljivosti, ki smo jih najprej kregali, čez leta pa so nam postale simpatične. Sem notri je vključen tudi začetni ustvarjalnik lika, ki je tudi tukaj dovolj obsežen, da lahko ustvarimo prave mutante, in morda je tule razvijalec tudi malce pretiraval. Ustvarjanja frikov se lotijo predvsem streamerji, a navadni igralec bi rad ustvaril bolj normalnega glavnega junaka, kar pa ni tako lahko. V bistvu je ustvarjanje normalno izgledajočega heroja presneto zakomplicirano opravilo, saj so obrazi kot iz gline in tudi naključni generator ven izvrže same grozote, zato sem zapravil kar nekaj časa, da sem skupaj spravil nek vsaj približno običajen obraz, a ta problem gline in čudno izgledajočih frisov se je kasneje preselil tudi na NPC-je in takšna bizarnost te lahko hitro potegne iz dogajanja.

oblivionTako kot v originalu je dovolj že to, da v daljavi uzreš neko čudno reč in glavna naloga kampanje je hitro pozabljena.

Zgodba je sicer enaka kot v originalu, tako da na tem mestu kakšne nove vsebine ni za pričakovati. Osrednja štorija se vrti okoli cesarja, ki podleže že v uvodnem segmentu, nakar na igralca pade naloga, da prepreči odpiranje portalov skozi deželo Cyrodiil, saj preko teh na površje prihajajo demoni in ti ne želijo živeti v sožitju z lokalnim prebivalstvom. Tako kot v originalu je teh portalov čisto preveč in njihovo zapiranje vzame svoj čas, a so samo obstranska zadeva v tem večjem svetu, kjer raznoraznih nalog nikoli ne zmanjka.

Oblivion nam je skoraj dve desetletji nazaj dokazal, da je tehnologija iger prišla do točke, da lahko gledamo ogromne svetove, ki so posejani s sila zanimivimi stranskimi obveznostmi. Svet sicer ni tako zapretiravano širok, kot jih vidimo v kakšnem Assassin’s Creedu, a je dovolj obširen, da se v njem lahko hitro izgubimo, in stavim, da boste to spoznali že takoj na začetku. Tule namreč velja filozofija, da se odpraviš v neko naključno izbrano smer in vmes boš zagotovo naletel na kakšno avanturo: bodisi te bodo na cesti pričakali kakšni razbojniki ali pa boš zataval v kakšno temnico ali zapuščen tempelj, ki se izkaže za veliko globljega, kot pa si sprva predvideval. Nakar te bodo novi škornji, ki si jih pobral iz nog nekega nesrečnega bandita, odpeljali v večjo naselbino, kjer te bo zopet naskočil cel seznam stranskih nalog, in čeprav vse od teh niso legendarne, jih je kar nekaj, ki se ti bodo zapisale v spomin.

oblivionSvet ima ogromno podrobnosti na vsakem koraku, ki te še bolje zatopijo v ta magični svet.

Skočil boš denimo v neko sliko in potem raziskoval svet, ki je ujet v njej, skupaj za te namene prirejeno grafičnim dizajnom, ali pa se boš zavezal enemu od cehov in zanj začel opravljati naloge. Morilska gilda Dark Brotherhood je prisotna tudi tule in čakajo vas zanimivi podvigi, kot je denimo sodelovanje na večerji, kjer moraš zlagoma pobiti vse sodelujoče in se pri tem pretvarjati, da je morilec nekdo drug. Glavna naloga bo tako hitro postala pozabljena, a to je zdaj že tradicija Elder Scrolls iger in to izročilo naprej nosi tudi predelava.

Ta nostalgija s sabo prinese tudi nekaj negativnih strani. Boj se čuti zastarelo, saj naši udarci ne nosijo neke teže, in če ste pred tem uživali v sukanju meča, sekir in macol iz igre Avowed, boste tule takoj začutili, da pretepanje zahteva nekaj potrpežljivosti in sklepanja kompromisov. K sreči je bil uporabniški vmesnik prenovljen, tako da ob igranju na konzoli PlayStation 5 nisem imel preveč težav med preklapljanjem orožij, in streljanje z lokom iz zasede tokrat obrodi več sadov.

oblivionSpremembe uporabniškega vmesnika so tretjeosebni pogled naredile bolj priročnega za igranje.

Žal umetna inteligenca nasprotnikov ostaja ujeta v preteklosti, tako da lahko z malce iznajdljivosti hitro odpraviš tudi kakšnega tolovaja, ki je precej višje stopnje od vas, a zaradi svoje tumpavosti ne zna premagati uganke naključne mize, ki mu preprečuje pot do vas. Med igranjem sem naletel tudi na nekaj manjših hroščev, ki so ravno tako tradicija franšize Elder Scrolls, a bi po dveh desetletjih vseeno pričakoval, da so zdaj te tehnične neprilike bolj zloščene.

Nova grafična podoba je na trenutke dih jemajoča in Unreal Engine 5 svojo nalogo opravi odlično. Prenovljene teksture in večja meja izrisovanja so dobrodošle spremembe, a sam sem bil najbolj navdušen nad prenovljeno osvetlitvijo, ki sprehajanje skozi globine temnic naredi še bolj atmosferično. Stvar na konzoli PlayStation 5 dela brez kakršnegakoli zatikanja in čisto prav pride tudi hitro nalaganje stopenj, tako da se svet resnično čuti živ in organski.

oblivionNajprej me je prenovljena osvetljava malce skrbela, a na koncu se mi je močno priljubila.

Predelava The Elder Scrolls: Oblivion Remastered kakšnih resnih minusov ne nosi, in tole je čudovita obnova originalne vizije, ki dostavi vse tisto, kar smo od nje pričakovali – za kaj več bi morala Bethesda popolnoma na novo postaviti celotno kampanjo, kar bi verjetno prineslo tudi boljši boj s hladnimi orožji. A potem bi tvegali, da se morda izgubi tista magija originala, višja pa bi bila tudi cenovna nalepka, ki pri tej predelavi znaša ugodnih 55 €.

Objava The Elder Scrolls: Oblivion Remastered – lepa obdelava legendarne igre se je najprej pojavila na HOPsi.

Read Entire Article