Težak boj proti neotesanemu parkiranju na polnilna mesta

3 days ago 10
ARTICLE AD BOX

Družba Petrol, eden poglavitnih ponudnikov javnega polnjenja električnih vozil, je prišla na dan z novo idejo, kako se boriti proti »zaparkiranim« polnilnim mestom. Slednje je namreč dokaj stalna praksa tako v mestih kot na bencinskih servisih, še posebej tistih, kjer so tudi gostinski lokali. Zato so na dveh lokacijah postavili pomične zapore, da bi poskusili preprečiti parkiranje tistim, ki ne nameravajo polniti.

Vemo, da je v Sloveniji (ne)kultura puščanja avtomobilov, kjer jih ne bi smeli, »Samo za par minut nekam skočim,« zelo razširjena. In na podoben način se vozniki električnih avtomobilov, ko želijo polniti, zelo pogosto soočajo s polnilnimi mesti, na katerih stojijo ali brezsramno parkirana vozila z motorji na notranje zgorevanje ali tudi električna, priklopljena zgolj za okras. Pri slednjih je sicer možno, da se je polnjenje že zaključilo, a lastnik avta še ni umaknil, vendar tudi primeri, ko polnjenja niti ne zaženejo, niso redki. Nedavno sem prisostvoval redarjevemu »izrekanju« kazni za točno tak prekršek. Na bencinski servis pa se marsikdo pripelje tudi na kozarček ali dva, ne (zgolj) po gorivo, in parkira, kjer se mu v tistem trenutku zdi najbolj priročno. Če je to ob polnilnici, navkljub drugače obarvani površini in znaku, pa naj bo tam.

Petrol je zato na bencinskem servisu na Celovški cesti v Ljubljani (na tistem večjem, v smeri iz mesta, kjer je na voljo tudi hitra polnilnica) in še v Domžalah na Kopališki cesti 11 (tudi tam je hitra polnilnica, ena redkih na tem območju, in po pripovedovanju na spletnih forumih pogosto zasedena s »fosilci«) postavil parkirne zapore. Te lahko uporabniki spustijo s pomočjo aplikacije Onecharge in sicer tako, da na zemljevidu izberejo želeno polnilno postajo in pri polnilnem mestu kliknejo na gumb Spusti zapornico, ali pa prosijo uslužbence bencinskega servisa, da jo spustijo, če ne uporabljajo omenjene aplikacije. S tem se v Petrolu nadejajo, da bodo, kot so zapisali, »Odgovorili na pogoste izzive zasedenih mest ob električnih polnilnicah.« Ob tem pojasnjujejo, da kazni za nepravilno parkiranje ne smejo pisati in da ne morejo neprestano kontrolirati, ali so polnilna mesta blokirana, ter preganjati lastnikov teh avtomobilov.

Ukrep se mi po eni strani zdi dobrodošel, kajti ena najbolj zoprnih izkušenj uporabe električnega avtomobila je ravno v tem, da načrtuješ polnjenje na določeni polnilnici, nato pa prideš tja in jo najdeš zasedeno z vozilom, ki tam nima kaj iskati. Ne z avtom, ki se polni, in se bo v doglednem času tudi umaknil. Tudi spuščanje z aplikacijo se mi ne zdi problematično, kajti Onecharge je ena od bolj ali manj nujnih za uporabo električnega vozila v Sloveniji. Seveda je mogoče Petrolove polnilnice uporabljati tudi s kakšno drugo aplikacijo, denimo Moon, in tu že pridemo do potencialno neprijetnih plati tega poskusa z zaporami. V tem primeru je namreč treba k blagajni prositi za spust zapore, ki se je tudi ne vidi najbolj razločno, saj je modra na modri podlagi. Poleg tega je to še ena od tistih zadev, s katerimi se voznikom »klasičnih« avtomobilov ni treba ukvarjati, saj preprosto pridejo, natočijo, plačajo in gredo.

Verjetno bo tudi pri (hitrih) polnilnicah nekoč tako, ko bodo postavljene na tak način, kot so zdaj točilna mesta za gorivo. Dokler so nekje zadaj oz. ob strani, so lahko priročna parkirna mesta za brezobzirneže. Kot so tudi v mestih ali na turističnih destinacijah, kjer s tovrstnimi zaporami po vsej verjetnosti ne bo šlo, temveč bo treba iznajti kakšno drugo rešitev. Predvsem pa delati na spoštovanju pravil in dvigu kulture.

The post Težak boj proti neotesanemu parkiranju na polnilna mesta appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article