ARTICLE AD
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov.
Direkcija RS za vode je na podlagi izdelanega načrta sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah skupaj s podjetjem Hidrotehnik, d. o. o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanje poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija RS za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23).
Sanacijska obnova gozdnih cest po poplavah
Nadaljuje se obnova gozdnih cest, ki so jih v letu 2023 prizadele poplave in neurja. Na podlagi izvedenega javnega naročila je bil izbran izvajalec del – podjetje BRLEC, d. o. o., za obnovo treh odsekov gozdnih cest na območju občine Kamnik. Vrednost pogodbe za izvedbo sanacijske obnove na gozdnih cestah znaša 19.194 evrov. Obnova gozdnih cest se je začela v mesecu juniju, zaključek je predviden v mesecu avgustu, če bodo vremenske razmere to dopuščale. Na terenu obnovo gozdnih cest spremljata in koordinirata predstavnika Zavoda za gozdove in Občine Kamnik. V preteklem tednu je izvajalec uspešno zaključil sanacijsko obnovo na gozdni cesti Vrtače-Godiške gmajne, ki je bila pregledana in prevzeta.
Oddelek za družbene dejavnosti
Na otroškem igrišču Klavčičeva je Zavod za turizem in šport Kamnik dotrajane klopi zamenjal z novimi.
Občina Kamnik predstavila načrte za novo športno dvorano in povabila k sodelovanju
Občina Kamnik je v sredo, 2. julija 2025, organizirala sestanek, namenjen seznanitvi navzočih deležnikov z opravljenimi aktivnostmi, časovnim okvirom ter projektno dokumentacijo za izgradnjo nove športne dvorane Kamnik pri Osnovni šoli Frana Albrehta. Predstavljen je bil tudi idejni projekt za umestitev dodatne športne dvorane v Kamniku, lokacijske možnosti in časovni okviri morebitne investicije.
Na sestanek so bili povabljeni deležniki – predstavniki občinskega sveta, Športne zveze Kamnik, Zavoda za turizem in šport Kamnik ter občinske uprave. Občina si prizadeva za odprt in vključujoč proces, zato je vse navzoče povabila h konstruktivni razpravi o prostorskih potrebah, kapacitetah in možnostih financiranja projekta. Z jasnim ciljem, da se v Kamniku čim prej zagotovijo ustrezni pogoji za šport in izobraževanje, je sestanek služil kot pomemben korak k usklajevanju interesov ter iskanju najboljših rešitev za prihodnjo športno infrastrukturo v občini.
Oddelek za razvoj in investicije
Odobritev projekta Oživitev Budnarjeve hiše
Občina Kamnik je bila uspešna s kandidaturo na 2. javnem pozivu za uresničevanje ciljev in ukrepov Strategije lokalnega razvoja za LAS Srce Slovenije na območju občin Dol pri Ljubljani, Kamnik, Litija, Lukovica, Moravče in Šmartno pri Litiji, kamor je prijavila projekt Oživitev Budnarjeve hiše.
Budnarjeva hiša predstavlja pomemben del kulturne dediščine občine Kamnik in širše regije. Leta 2002 je bila z Odlokom razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena. Hiša ima muzejsko, izobraževalno, turistično in kulturno funkcijo, v njej so se v preteklosti že odvijale etnološke delavnice in druge manjše kulturne prireditve oz. dogodki, ki pa jih želimo s projektom ponovno obuditi.
V sklopu revitalizacije objekta bodo izvedena večja investicijsko-vzdrževalna dela, ki bodo zajemala predvsem statično sanacijo objekta ter ureditev okoliškega terena z ustrezno izvedenim odvodnjavanjem meteorne in padavinske vode. Poleg tega bodo sanirani tudi leseni deli objekta, vključno s stavbnim pohištvom, ki bodo obnovljeni in zaščiteni s primernimi premazi.
Po zaključeni obnovi je v sklopu projekta načrtovan tudi nakup preme oz. inventarja, pri čemer bomo poskrbeli tako za ohranjanje avtentičnosti objekta kot tudi za nakup opreme, ki nam bo omogočala izvajanje delavnic in drugih dogodkov za različne ciljne skupine. Pri tem bomo vključili različne akterje iz lokalnega okolja ter širšega območja LAS Srce Slovenije. Ti bodo skozi delavnice obudili tradicionalne obrti, ki v današnjem času že zamirajo (lončarstvo, tradicionalno kuhanje in peka …). Pri projektu bo kot partner sodelovalo tudi Turistično društvo Motnik.
Projekt bo sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) v višini 80 odstotkov upravičenih stroškov. Skupna vrednost projekta znaša dobrih 83.000 evrov.
Odprtje pilotne ureditve PARKirišče Veronika
Občina Kamnik je v soboto, 5. julija 2025, pripravila predstavitev pilotne ureditve na parkirnem prostoru pred Kavarno Veronika, ki smo ga poimenovali PARKirišče Veronika. Gre za ureditev, ki je izvedena v okviru evropskega projekta PopUpUrbanSpaces.
Projekt PopUpUrbanSpaces, v katerem Občina Kamnik nastopa kot vodilni partner desetčlanskega mednarodnega partnerstva, je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, v okviru programa Interreg Srednja Evropa (Interreg CENTRAL EUROPE). Naslavlja pomembne izzive sodobnih mest: kako zmanjšati prevlado avtomobilov v mestnih središčih ter spodbuditi trajnostno, zdravo in aktivno mobilnost. Z rešitvami zelenega taktičnega urbanizma želimo pokazati, kako lahko že z manjšimi in začasnimi posegi v prostor sprožimo velike premike – tako v miselnosti ljudi kot tudi v vsakdanji rabi mestnih površin.
Projekt PopUpUrbanSpaces Občino Kamnik povezuje z mesti, kot so Ferrara, Bamberg, Varaždin in Krems, s katerimi skupaj razvijamo trajnostne rešitve za prihodnost mest. Kamnik pa s tem utrjuje svojo vlogo vodilnega partnerja in ambasadorja premišljenih in človeško usmerjenih urbanih praks v Srednji Evropi.
PARKirišče Veronika je nastalo z mislijo, kako lahko javni prostor postane več kot le funkcionalna površina. Zasnovo, ki so jo razvili arhitekti skupine Štajn skupaj s študenti in lokalno skupnostjo, dopolnjuje prav posebna umetniška intervencija – unikatno stojalo za kolesa, ki ga je po navdihu kamniške legende ustvarila lokalna kiparka Nina Koželj. Dodali smo leseni paravan za vizualno zaščito ekološkega otoka, nekaj klopi in s tem ustvarili prostor za druženje, oddih in dogajanje.
To ni le začasna ureditev – to je preizkus, kako lahko s taktičnim urbanizmom izboljšamo kakovost življenja v mestih. Želimo preveriti, kako tovrstna intervencija vpliva na gibanje ljudi, varnost otrok in doživljanje mesta.