ARTICLE AD
Lubenica velja za eno najtežjih vrtnin, če jo želite gojiti na omejenem prostoru. Njeni plodovi so težki, rastline se razraščajo v širino in zahtevajo veliko toplote. A izkušeni vrtičkarji vedo, da obstaja rešitev tudi za manjše vrtove: vertikalna vzgoja lubenic. Z malo spretnosti, trdnim ogrodjem in pravo izbiro sorte lahko tudi na manjšem dvorišču ali terasi zrastejo sladki, sočni plodovi – brez da bi potrebovali gredico velikosti parkirišča.
Vertikalno gojenje lubenic? Da, tudi to je mogoče
Prednost vertikalne vzgoje ni le v prihranku prostora. Na ta način poskrbite tudi za boljšo zračenje rastline, s čimer zmanjšate možnost glivičnih bolezni. Plodovi, ki ne ležijo na zemlji, so manj izpostavljeni škodljivcem in ostanejo čisti ter brez rjavih madežev od vlage. Vse to pomeni, da je vertikalna lubenica ne le lepa na pogled, temveč tudi bolj zdrava in lažja za obiranje.

Izberite pravo sorto! Manjše lubenice so idealne za višino
Velikost tukaj šteje, a manj je več
Ne glede na to, kako trdna je vaša opora, velike klasične lubenice niso primerne za vertikalno vzgojo. Njihova teža (tudi do 15 kg) lahko zlahka poškoduje stebla ali ogrodje. Zato se odločite za sorte, ki so po naravi manjše in bolj kompaktne. Med priljubljenimi so ‘Sugar Baby’, ‘Golden Midget’ in ‘Mini Love’ – vse dajejo plodove, težke od 3 do 5 kilogramov, kar je idealno za vzgojo na opori.
Te sorte so pogosto tudi hitrejše, kar pomeni, da lahko že po dveh mesecih od sajenja pričakujete prve plodove. Še ena prednost je njihova oblika – bolj okrogli kot podolgovati, zaradi česar jih je lažje podpreti, ko zorijo na višini. Tako kot pri vseh vrtninah je tudi pri lubenicah pomembna kakovost semena – izberite preverjene vire in sorte, ki so primerne za slovensko podnebje.
Močna opora je temelj uspeha
Kovinski paneli ali leseni okvir? Naj zdrži vsaj 20 kilogramov
Lubenica je sicer nežna rastlina, a njeni plodovi to niso. Če se odločite za vertikalno vzgojo, je močna opora ključnega pomena. Uporabite lahko kovinske mreže, varjene ograje ali lesene A-okvirje. Pomembno je, da je konstrukcija stabilna in trdno zasidrana v tla, saj lahko močan veter hitro poruši nestabilno rešitev.
Za eno rastlino računajte, da bo nosilnost opore morala zdržati vsaj 20 kilogramov. Priporočljivo je, da postavite oporo že pred sajenjem sadik, da ne poškodujete korenin pozneje. Postavitev naj omogoča lahko dostopanje do rastline za vezanje poganjkov in pregledovanje plodov. Če imate možnost, jo postavite proti jugu – lubenice imajo rade sonce in bodo na ta način enakomerno osvetljene.
Vzgoja in vezanje, lubenica potrebuje usmeritev
Vzgoja navzgor zahteva vsakodnevno spremljanje
Lubenice niso naravni plezalci kot kumare. Njihove vitice so šibkejše in se ne oprimejo zanesljivo. Zato boste morali poganjke redno privezovati, da bodo rasli navzgor. Uporabite mehke vrvice, trakove iz blaga ali vrtno vrvico. Vezava naj bo ohlapna, v obliki osmice, da ne poškodujete stebla in omogočite naravno širjenje.
Najprej določite glavni poganjek, ki ga usmerjate po opori navzgor. Stranske poganjke lahko sproti režete ali jih tudi vezujete, če imate dovolj prostora. Pomembno je, da ne dovolite, da rastlina zraste preveč razpotegnjeno, saj lahko postane pregosta in s tem slabše prezračena.
Redno opazujte razvoj rastline
Vsak dan ali dva si vzemite čas za pregled: ali so novi poganjki šli predaleč, ali je treba kakšen privez zrahljati, ali se je kakšen cvet že spremenil v majhen plod. Tako ostanete v stiku z rastlino in preprečite poškodbe, ki bi jih povzročil pretežak plod na neustrezni veji.
Podpora plodov? Brez mrežice ne bo uspeha
Lubenice ne smejo viseti same
Ko se začnejo razvijati plodovi, jih je treba pravočasno fizično podpreti. Če jih pustimo viseti brez podpore, lahko poškodujejo steblo ali celo odpadejo. Najlažja rešitev je uporaba “viseče mrežice”, ki deluje kot zibelka. Uporabite lahko stare najlonke, raztegljiv tekstil, mrežaste vrečke za sadje ali tkanine s širšim tkivom.
Mrežico zavežite tako, da objame lubenico in jo z zgornjim delom privežete na konstrukcijo. Obesite jo nekoliko višje, saj se bo pod težo ploda naravno povesila. Idealni trenutek za namestitev je takrat, ko je lubenica velika kot teniška žogica. S tem preprečite, da bi kasneje poškodovala rastlino, hkrati pa se bo v mreži razvijala brez ovir.
Objava Tako gojite lubenice navpično tudi na majhnem vrtu – naj bo pridelek končno uspešen se je pojavila na Vse za moj dan.