ARTICLE AD
Osvežilna lubenica je simbol brezskrbnega poletja. Na piknikih zamenja sladice iz pečice, ob bazenu poskrbi za hidratacijo, na plaži pa kraljuje v hladilni torbi med steklenicami vode. Njena živo rdeča sredica s svetlečimi semeni prepriča še tako izbirčne jedce, a marsikdo se pri postrežbi ustavi pri klasičnih trikotnikih. Preprosta klina sta sicer hitra rešitev, vendar lubenica ponuja več – od zabavnih palic do spektakularnih košaric, ki navdušijo goste in olajšajo delitev sadja.
Lubenica kot zvezda vsakega poletnega druženja
Spretnost rezanja zagotavlja tudi manj zavržene sredice in lažjo porcioniranje. Poletni vročini navkljub ostaja eno najhvaležnejših živil: vsebuje skoraj izključno vodo, nekaj vitaminov, vsak kos pa prinese čist užitek. Prav zato si zasluži, da jo narežemo s ščepcem kreativnosti in kančkom profesionalnega pristopa.

Klasični klini so šele začetek
Trikotniki za takojšnjo postrežbo
Najhitrejši način rezanja lubenice, ki ga poznajo skoraj vsi, vključuje razdelitev sadeža na polovico, nato na četrtine, sledijo trikotniki, ki jih postrežemo z lupino vred. To je zanesljiva metoda za velike družbe, saj lahko vsakdo preprosto prime kos za zeleni rob in ugrizne v sočno sredico. Prednost klasičnih trikotnikov je hitrost priprave, slabost pa obilica soka, ki kaplja po prstih in oblačilih.
Kocke za elegantne sadne solate
Nekoliko bolj prefinjen pristop prinaša kocke. Polovico lubenice obrnemo na ravno stran, z ostrim nožem zarežemo vzdolžne črte, nato še prečne, da dobimo mrežo. Z izrezovanjem nastanejo kocke, ki so idealne za sadne solate ali serviranje v misah na samopostrežnih mizah. Tako narejeni koščki izgledajo urejeno, enotna velikost pa olajša mešanje z drugo sezonsko sadje.
Priprava rezila
Brez dobro nabrušenega noža rezanje kock povzroči, da se rezine tržejo in sredica razpada. Priporočljiv je dolg kuharski nož z gladkim rezilom, ki ga pred vsako novo zarezo splaknemo v hladni vodi. To preprečuje sprijemanje soka in omogoča gladke reze.
Postavitev rezalne deske
Desko postavimo na stabilno podlago, pod njo pa položimo vlažno krpo. Tako preprečimo drsenje in zmanjšamo možnost poškodb. Trdna opora je ključna, saj lubenica zaradi teže zlahka premakne manjšo desko.
Inovativni pristopi, ki navdušijo goste
Palčke za žar
Lubenico lahko narežemo na debelejše palice, podobne velikim krompirčkov. Postopek je enostaven: sadež razpolovimo, nato od sredice proti lupini zarežemo centimetre široke trakove. Te palice so kot nalašč za spontani prigrizek ob bazenu ali za otroke, ki si želijo »sladoleda« na palčki.
Kako narežemo palice
Najprej odstranimo tanko plast lupine na obeh koncih, da ustvarimo ravno podlago. Nato narežemo vzdolžne trakove debeline dveh prstov. Obrnemo za devetdeset stopinj in ponovimo postopek, dokler ne dobimo popolnih palic.
Cvetoča košara
Najbolj spektakularna postrežba nastane, ko polovico lubenice spremenimo v cvet. Z manjšim nožem z nazobčanim rezilom zarezujemo cikcak vzorec po obodu, tako da nastaneta dva enakomerna vijoličasta pokrova. Notranjost izdolbemo z okroglimi žličkami in oblikujemo kroglice. Te pospravimo v votlo lupino, ki deluje kot naravna skleda.
Obratni rez za cvet
Zunanje zareze naj bodo plitve in natančne, notranji rezi pa globlji. Ko končamo, polagamo kroglice sadja nazaj v lupino po barvnem kontrastu: lubenica, melona, ananas. Zaradi različne barve nastane barvita kompozicija, ki pritegne pogled.
Varnost in higiena pri rezanju sadja
Ostrina noža pomeni manj poškodb
Top nož zahteva več sile in poveča nevarnost zdrsa. Zato ga redno brusimo s keramičnim ali diamantnim brusilnikom. Ostrina omogoča natančne reze in preprečuje, da bi zdrobili občutljivo sredico.
Izbira načina rezanja glede na priložnost
Kocke so primerne za solate in koktajle, palice za piknike, kroglice za gala večerje. Pred rezanjem premislimo o postrežbi, saj bo končni videz vplival na občutek gostov.
Hladilno verigo prekinemo le za kratek čas
Lubenico shranjujemo v hladilniku, a rezanje naj poteka na sobni temperaturi. Tako se nož lažje sprehaja skozi sredico, hkrati pa se izognemo prenizki temperaturi, ki povzroča izgubo arome.
Shranjevanje odrezkov za sorbete
Preostanek narezanih kosov spravimo v zaprto posodo in zamrznemo. Ko jih želimo porabiti, jih zblendamo z limoninim sokom in listi mete. Nastane hiter sorbet brez dodanega sladkorja, ki osveži v najbolj vročih dneh.