ARTICLE AD
V času poletne turistične sezone, ko so slovenske avtoceste najbolj obremenjene, se na razcepu Zadobrova začenjajo obsežna obnovitvena dela. Dela, ki bodo potekala do sredine avgusta 2025 z glavnimi gradbenimi fazami med 25. in 28. julijem ter 8. in 11. avgustom, so po besedah predsednika uprave DARS-a Andreja Ribiča nujna zaradi dotrajane asfaltne podlage in vidnih poškodb.
Odločitev za izvedbo del sredi poletne sezone, ko so prometni tokovi najintenzivnejši, in pomanjkljivo upravljanje prometa vzbuja nezadovoljstvo med vozniki, ki se že tako soočajo z zastoji in gnečo, je nepreudarna. Ribičeva nonšalantna izjava, da vozniki obnov “ne bodo čutili“, ne odraža realnosti, saj slabo načrtovanje in posledični zastoji dodatno obremenjujejo že tako natrpane ceste.
Dela na razcepu bodo potekala do sredine avgusta, z glavnimi gradbenimi fazami med 25.–28. julijem in 8.–11. avgustom, celotna obnova pa dve leti. Izbrani termini so manj obremenjujoči, dela pa bodo potekala intenzivno od petka popoldne do ponedeljka zjutraj, tudi ponoči, s popolnimi zaporami posameznih krakov. Prvi vikend (25.–28. julij) bo obnova zajela dva pasova (Štajerska–severna obvoznica in obratno), drugi vikend (8.–11. avgust) pa en pas (vzhodna–zahodna obvoznica). Obnova je potrebna zaradi uvedbe tretjega pasu, ki bo povečal promet. Pogodba za tretji pas je v fazi podpisovanja.

Ribič kljub stalnim zastojem trdi, da ljudje “obnov ne bodo čutili”. “Obvoz je urejen prek vzhodne obvoznice, zato tukaj ni večjih pritiskov. Tisti, ki bodo želeli priti na severno obvoznico, bodo šli le eno krožišče naprej, obrnili in se vrnili, zato ne pričakujem večjih zastojev,” je dejal. A vsi vemo, kakšno je dejansko stanje na cestah.
Obnova razcepa Zadobrova, enega ključnih prometnih stičišč v Sloveniji, je nedvomno potrebna. Vendar pa je odločitev DARS-a, da obsežna dela izvede sredi poletja, ko se turistični tokovi mešajo z rednim in tovornim prometom, nezaslišana. Poletni meseci so znani po povečanem prometu, saj se na avtocestah gnetejo dopustniki, ki potujejo proti Obali ali Hrvaški, ter tovornjaki, ki oskrbujejo regijo. Namesto da bi DARS dela razporedil v manj obremenjene mesece, kot so zgodnja pomlad ali jesen, so se odločili za termine, ki sovpadajo z največjo prometno konico. To vodi v dolge zastoje, ki voznike stanejo časa in potrpljenja, hkrati pa povečujejo tveganje za prometne nesreče.

Prometna kolona na hrvaški avtocesti
Pomanjkljiva komunikacija in obvozi
Poleg časovnega načrtovanja del je problematično tudi upravljanje tovornega prometa, ki v poletnih mesecih dodatno obremenjuje avtoceste. Strokovnjaki že dolgo opozarjajo, da bi omejitve za tovorni promet v konicah ali boljše usklajevanje del s prometnimi tokovi lahko razbremenile ceste. DARS pod vodstvom Ribiča teh predlogov očitno ne upošteva dovolj resno, kar vodi v kolapse, kot jih vidimo na štajerski avtocesti, kjer enopasovni promet povzroča dolge kolone. Prav tako ni videti resnih korakov k dolgoročnim rešitvam, kot je širitev ključnih avtocestnih odsekov ali boljše usmerjanje prometa.

Izjava za medije Gibanja Svoboda ob vložitvi kandidatne liste za volitve v DZ, predsednik stranke Robert Golob. Politika, Andrej Ribič (Foto: Žiga Živulović jr./ Bobo)
Postopek je pod drobnogled vzela Komisija za preprečevanje korupcije, delavski direktor Rožle Podboršek pa je prijavil domnevne kršitve pri upravljanju družbe in politično kadrovanje. Ribič je očitke zavrnil, zatrdil pa je, da je tri mesece brezplačno vodil volilno kampanjo za Gibanje Svoboda, ne da bi pričakoval službo v zameno. Trdi tudi, da je posnetek, kjer naj bi omenjal dogovor o zaposlitvi v gospodarstvu po odhodu iz stranke, vzet iz konteksta.
A. H.
The post Svobodnjaki z “ugrabitvijo” Darsa kolapsirali promet na slovenskih avtocestah first appeared on Nova24TV.