ARTICLE AD
Svetovno premoženje v upravljanju je lani doseglo rekordnih 128.000 milijard dolarjev, kar predstavlja 12-odstotno rast v primerjavi z letom prej. Kot kaže poročilo Boston Consulting Group, je bilo 70 odstotkov rasti prihodkov upravljavcev premoženja v letu 2024 posledica tržnih gibanj, kar izpostavlja občutljivost panoge na zunanje dejavnike.
Letos izdano poročilo z naslovom Od okrevanja do preoblikovanja poudarja, da je več kot 70 odstotkov od skupno 58 milijard dolarjev rasti prihodkov v lanskem letu izviralo iz pozitivnega tržnega gibanja, ne pa iz novih vlaganj, kar potrjuje izpostavljenost industrije zunanjim dejavnikom, so konec tedna sporočili iz Boston Consulting Group.
Sočasno stalno zniževanje provizij, spremembe v vlagateljskih preferencah ter digitalna transformacija tako podjetja silijo k prenovi poslovnih modelov, optimizaciji stroškov ter jasnejši strateški usmeritvi.
“Dejstvo, da je večina rasti rezultat ugodnih tržnih gibanj, in ne organskih vlaganj, industrijo postavlja pred ključno vprašanje: kako zagotoviti dolgoročno vzdržnost in konkurenčnost? Zmagovalci ne bodo tisti, ki bodo le preživeli nepredvidljivosti, temveč tisti, ki bodo na novo začrtali svojo prihodnjo smer,” je o poročilu dejala generalna direktorica in partnerica pri Boston Consulting Group Melanie Seier Larsen. Dodala je, da v okolju, kjer se marže nižajo, pričakovanja vlagateljev pa naraščajo, strateška agilnost postaja ključna prednost.
Poročilo sicer izpostavlja tri ključne dejavnike, ki preoblikujejo panogo.
Pri priložnosti za razvoj novih produktov v luči spreminjajočih se vlagateljskih zahtev poročilo na eni strani navaja priložnost za povečanje deleža v segmentu aktivno upravljanih sredstev – predvsem v okviru borzno trgovalnih skladov (ETF), modelskih portfeljev in ločeno upravljanih računov ter na drugi strani krepitev vloge na hitro rastočem trgu zasebnih naložb za male vlagatelje.
Pomemben dejavnik je tudi potreba po konsolidaciji in digitalni transformaciji. Panoga namreč doživlja intenzivno prestrukturiranje s pomočjo strateških partnerstev in združitev, saj si podjetja prizadevajo za povečanje obsega, širjenje naborov produktov in izgradnjo digitalnih zmogljivosti.
Kot zadnji dejavnik pa je v poročilu naveden ponovni strateški poudarek na stroškovni učinkovitosti.