ARTICLE AD

Forum za kmetijstvo SDS opozarja na resnost suše, kmetje pa izražajo nezadovoljstvo z odzivom vlade
Slovensko kmetijstvo se letos sooča z izjemno zahtevnimi razmerami zaradi ene najhujših suš v zadnjih desetletjih. Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) so številne kmetijske regije močno prizadete, kar povzroča zmanjšanje pridelka in dodatne težave v živinoreji (ARSO, 2025).
V odzivu na trenutno stanje je Forum za kmetijstvo in podeželje Slovenske demokratske stranke (SDS) izpostavil potrebo po hitrih in učinkovitih ukrepih, ki bi pomagali kmetom pri soočanju z izzivi, ki jih prinaša suša. Sekretarka Foruma, Alenka Koren Gomboc, je poudarila:
“Suša je velika preizkušnja za slovenske kmete, ki vsak dan skrbijo za prehransko varnost države. Potrebna je jasna in učinkovita podpora države, ki bo omogočila premostitev trenutnih težav.”
Podpora kmetom:
Forum za kmetijstvo SDS odločno stoji ob strani kmetom in njihovim družinam, ki so na prvi liniji soočanja s podnebnimi spremembami in nepredvidljivimi vremenskimi razmerami. S polno podporo in konkretnimi predlogi si prizadevajo, da bi država okrepila svojo vlogo zaščitnika slovenskih kmetij in zagotovila trajnostno prihodnost slovenskega podeželja.
Pogled kmetov:
Kmetje po vsej državi so izrazili veliko razočaranje nad odzivom vlade. Marjan Novak, kmet iz Posavja, pravi:
“Suša nam jemlje pridelek, živali trpijo, stroški pa rastejo. Vlada se o naši usodi odloča prepočasi, mi pa že komaj preživljamo. Finančna pomoč je za nas kaplja v morje, birokracija pa nas ovira pri vsakem koraku.”
Tudi mladi kmetje opozarjajo na težave z dostopom do sredstev:
“Potrebujemo konkretno pomoč, ne le lepih besed in obljub. Če država ne ukrepa zdaj, bo prihodnost slovenskega kmetijstva negotova,” dodaja Ana Kovač, mlada kmetica iz Štajerske.
Forum za kmetijstvo SDS zato vlado poziva k takojšnjemu ukrepanju:
-
sprejetju interventnih finančnih ukrepov za pomoč prizadetim kmetijam,
-
pospešitvi programov za namakanje in drugih ukrepov prilagajanja podnebnim spremembam,
-
prilagoditvi strateškega načrta skupne kmetijske politike (SKP) za podporo trajnostnemu in odpornejšemu kmetijstvu,
-
poenostavitvi birokratskih postopkov, ki otežujejo delo na terenu.
Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) je že opozorila, da so posledice suše za slovenske kmete velike, ocena škode pa znaša več deset milijonov evrov (KGZS, 2025). Ob tem so pomembni tudi dolgoročni ukrepi za prilagoditev slovenskega kmetijstva na vse pogostejše vremenske ekstremne razmere.
Vlada Republike Slovenije je sicer izrazila pripravljenost za sodelovanje in podporo kmetijstvu, vendar pa mnogi strokovnjaki in kmetje opozarjajo, da je nujno treba pospešiti izvajanje konkretnih ukrepov.
V času izzivov, kot je trenutna suša, je dialog med kmeti, strokovnjaki in odločevalci ključnega pomena za zagotavljanje stabilne in varne prehranske oskrbe ter ohranjanje podeželja kot pomembnega dela slovenske družbe in gospodarstva.
Viri:
-
Agencija RS za okolje (ARSO), poročilo o suši, 2025: www.arso.gov.si
-
Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), ocena škode 2025: www.kgzs.si
-
Izjava Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS, julij 2025
Portal OS