Strokovnjaki razkrivajo, kako premagati podopustniško depresijo

8 hours ago 6
ARTICLE AD

Vrnitev z dopusta naj bi pomenila nov zagon, spočite misli in svež pogled na vsakdan. A realnost je pogosto drugačna. Nekaj dni po vrnitvi se začnejo vrstiti simptomi, ki nimajo nobene zveze s telesno utrujenostjo – brezvoljnost, otožnost, razdražljivost in občutek, da je vse, kar vas čaka doma, sivina rutine. Gre za pojav, ki ga strokovnjaki poznajo kot podopustniška depresija.

Ni redkost, da se po vrnitvi s potovanja ali dopusta posamezniki počutijo slabše kot pred odhodom. Razlika med pričakovanji in realnostjo vsakdana pogosto sproži notranji nemir, ki se lahko vleče dneve ali celo tedne.

Manj stresaManj stresa

Podopustniška praznina: psihološki pojav, ne domišljija

Čeprav ni uradna diagnoza, številni psihologi potrjujejo obstoj tega pojava. Po dopustu, kjer so možgani prejeli obilico novih dražljajev, narave, sprostitve in spontanosti, se ob povratku v znano okolje vse zdi predvidljivo in prazno. Nekateri se ne morejo zbrati pri delu, drugi čutijo nezadovoljstvo brez konkretnega razloga.

Strokovnjakinja za vedenjsko psihologijo dr. Jasna Medved pravi, da gre za naravno reakcijo možganov: »V času dopusta se aktivirajo deli možganov, povezani z nagrajevanjem, radovednostjo in ugodjem. Ko se vrnemo domov, se ti deli nenadoma izklopijo, kar ustvari čustveni padec.«

Komu grozi podopustniški padec?

Ljudem z visoko stopnjo delovne obremenitve

Če se je dopust zgodil sredi burnega obdobja in ste se vrnili naravnost v kaos, je prehod preoster. Možgani ne zmorejo preklopa brez napora, kar vodi v občutke zasičenosti.

Perfekcionistom

Ljudje, ki skušajo dopust izkoristiti do zadnje minute in v njem vidijo »nagrado« za delo, so pogosto razočarani, ko se vračajo v realnost, ki je manj idealna.

Tistim, ki bežijo od težav

Če je bil dopust nekakšen pobeg, se ob vrnitvi v domače okolje vrnejo tudi vsi nerešeni problemi – in to z dvojnim učinkom.

Fizični simptomi, ki jih ne gre spregledati

Podopustniško stanje se lahko kaže tudi telesno. Med najpogostejšimi znaki so:

  • motnje spanja (težje zaspite, zbudite se zgodaj)
  • upad apetita ali pretirana želja po sladkem
  • glavoboli, občutek teže v prsih
  • brezvoljnost ali izogibanje družbi
  • znižana motivacija za delo

Če ti znaki trajajo več kot dva tedna, je priporočljivo poiskati strokovno pomoč – v tem primeru ne gre več za podopustniško melanholijo, ampak za obliko depresije.

Kaj lahko naredite sami?

1. Podaljšajte občutek dopusta v malih korakih

Ni treba, da se realnost zareže kot nož. Načrtujte si prijetne aktivnosti v tednu po vrnitvi: obisk kina, večerja z bližnjimi, sprehod v naravi ali ponovno kuhanje hrane, ki ste jo jedli na dopustu. Psihološki učinek »podaljšane sprostitve« deluje pomirjujoče.

2. Vrnite se en dan prej

Namesto da izkoristite zadnjo minuto dopusta, si pustite vsaj en dan prehoda. Pristanek v domačem okolju naj bo postopen, ne kaotičen. Tisti vmesni dan naj bo namenjen prilagajanju – ne pranju perila in plačevanju položnic.

3. Izognite se primerjanju z dopustom

Možgani radi idealizirajo preteklost. Če se ves dan primerjate z valovi, okusom sladoleda in vonjem borovcev, boste sedanjost težko sprejeli. Osredotočite se na pozitivne vidike vsakdana – redna rutina, prijatelji, hobi, ki ga doma gojite.

4. Vpeljite dopustniške navade v vsakdan

Če ste med dopustom veliko hodili, poslušali glasbo, si vzeli čas za zajtrk ali pisali dnevnik – nadaljujte s tem. S tem ohranite stik s tistim delom sebe, ki vas je na dopustu navduševal.

5. Načrtujte naslednji oddih

Presenetljivo učinkovit trik. Četudi bo naslednji izlet čez pol leta, že samo načrtovanje (pregled fotografij, branje vodičev, iskanje destinacij) spodbuja hormone pričakovanja in radovednosti.

Ali se podopustniška depresija lahko ponovi?

Da. Ljudje, ki pogosto doživljajo močne čustvene odzive ob spremembi okolja, so bolj dovzetni. Pomaga, če vsakič sproti analizirate, kaj vam povzroča padec – ali gre za delo, okolje, ljudi ali občutek ujetosti. Na dolgi rok je pomembno, da ne bežite pred življenjem, temveč ga oblikujete tako, da vas manj duši.

Objava Strokovnjaki razkrivajo, kako premagati podopustniško depresijo se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article