ARTICLE AD
Logatec brez pitne vode, prst pa uperjena v avtopralnico: kdo je res odgovoren za onesnaženje?
LOGATEC – Približno deset ulic v Logatcu je že več dni brez pitne vode, medtem ko policija preiskuje morebitnega krivca – avtopralnico MOL-ovega bencinskega servisa. Vzrok onesnaženja za zdaj ostaja neznanka, družba MOL pa zatrjuje, da je tehnično nemogoče, da bi bil vir prav njihov objekt. Vprašanja o odgovornosti, nadzoru in ranljivosti vodovodnega sistema pa ostajajo odprta.
Kaj se je zgodilo?
V petek, 28. marca, okoli poldneva. Alarm. Logatčani so izvedeli, da voda iz pipe ni več varna. Komunala Logatec je izdala nujno opozorilo: prepoved uporabe pitne vode. Za vse namene. Pitje, kuhanje, umivanje.
Situacija je postala resna. Vključene so bile tudi ustanove, kot je Dom starejših občanov Logatec.
Župan Berto Menard je v soboto, 29. marca, povedal: “Aktivirani so vsi pristojni organi. Zdravje ljudi je prioriteta.”
Gasilci so s cisternami šli od hiše do hiše. A strah je ostal. Nihče ne ve, kaj točno je v vodi.
Policijska preiskava in MOL-ova vloga
Policija sumi, da bi lahko bil vir onesnaženja MOL-ov bencinski servis v Logatcu. MOL Slovenija je to potrdila v izjavi za javnost, o tem poroča tudi Dnevnik.si:
“Potrdimo lahko, da policija preiskuje vzrok in povzročitelja onesnaženja pitne vode v Logatcu, pri čemer je subjekt preiskave tudi naš bencinski servis Logatec.”
Hkrati pa iz MOL-a prihaja odločna izjava, da naj bi bila povezava s pitno vodo tehnično nemogoča.
“Naše avtopralne naprave so prek sistema rezervoarjev in črpalk ločene od vodovodnega omrežja. Voda, ki jo uporabimo za pranje vozil, gre skozi sistem podzemnih usedalnikov in lovilcev, nato v fekalno kanalizacijo, ne pa nazaj v javni vodovod,” so zapisali v izjavi.
Njihov pogodbeni vzdrževalec je že v petek preveril sistem in po njihovih besedah ni bilo najdenih nobenih nepravilnosti.
Je res nemogoče?
Inženir za okoljsko tehnologijo je povedal nekaj bistvenega:
“Če je sistem v popolnem tehničnem stanju, potem neposredno povezovanje z javnim vodovodom res ni možno. Toda vprašanje je, ali je bil v tem primeru sistem res brezhiben ali pa je šlo za napako, ki je šele zdaj prišla na dan.”
Povratni tok je znan pojav. Lahko se zgodi, kadar pride do nenadne spremembe tlaka v ceveh. Voda gre takrat lahko v napačno smer. Tudi nazaj v vodovod. In če je tam kaj kemikalij…
Drugi poznavalci opozarjajo:
“V inženirskem jeziku ne obstaja absoluten izraz ‘nemogoče’. Lahko gre za zelo nizko verjetnost, vendar ne smemo izključiti napak v spoju cevi, povratnega toka ali zasičenosti sistema, ki lahko privede do nenadzorovanega prenosa snovi.”
Kaj pravi stroka? In kaj pravijo domačini?
Barbara K., prebivalka Tržaške ceste v Logatcu:
“Vodo uporabljamo vsak dan. Da ti iz pipe lahko pride nekaj, kar te lahko zastrupi – to je zaskrbljujoče. In odgovorni molčijo.”
Dnevnik je poročal, da so krajani opozarjali na nenavaden vonj in videz vode že dan pred opozorilom. Motna voda. Vonj po kemikalijah.
Kemična analiza: sledi detergentov
Po poročilu NIJZ so bili v vodi zaznani tenzidi – to so sestavine čistilnih sredstev. Lahko dražijo kožo, želodec, oči. V večjih koncentracijah pa niso primerne za človeško porabo.
STA je v ponedeljek, 1. aprila, objavila, da so bile v vzorcih potrjene “sledi industrijskih detergentov v koncentracijah nad dovoljenimi mejami“. Mikrobiološke analize še potekajo.
Kje je bil nadzor? Zakaj ni nihče prej zaznal?
Spet drugi komentirajo:
“Imamo težavo, da inšpekcije pogosto ukrepajo šele, ko se nekaj že zgodi. To ni sistem preventivne zaščite, temveč gasilski odziv.”
Po podatkih Ministrstva za okolje in prostor je bilo lani opravljenih 1360 nadzorov nad industrijskimi napravami. Le 4 % med njimi jih je bilo usmerjenih v bencinske servise z avtopralnicami.
Država, kaže, ne nadzoruje dovolj pogosto. Čeprav so takšni objekti potencialno nevarni.
Možne rešitve: tehnologija obstaja, samo volje primanjkuje
“Na voljo so avtomatski detekcijski sistemi, ki bi zaznali vsak nenaden padec tlaka ali povratno sesanje v vodovodnem omrežju. Ti sistemi niso poceni, a zagotavljajo varnost,” dodajajo.
V Nemčiji in na Nizozemskem so to že standardne prakse. V Sloveniji pa ostajajo predvsem na papirju.
Kaj sledi?
Rezultati novih analiz bodo znani 3. aprila, sporoča Komunalno podjetje Logatec. Do takrat že velja: voda iz pipe ni za uporabo. Gasilci bodo še naprej razvažali cisterne.
Vprašanja pa ostajajo. Zakaj ni bil sistem zaznave povratnega toka že obvezen? Kdo bo odgovarjal, če se dokaže, da je šlo za človeško napako? In ali lahko verjamemo, da se to ne bo ponovilo?
Na omrežju X se glasijo zapisi:
“Na koncu ni pomembno, kdo je kriv – pomembno je, da imamo sistem, ki zna hitro zaznati, preprečiti in preprečiti ponovitev napake.”
Voda je življenje. V Logatcu pa trenutno simbol negotovosti.
Pripravil: N. Z.
Vir: RTV Slovenija, STA, Dnevnik, 24ur.com, NIJZ, MOL Slovenija
The post Ste pili vodo v Logatcu? Morda ste zaužili kemikalije first appeared on NaDlani.si.