ARTICLE AD
V manj kot 48 urah je Italija izgubila dve 22-letni študentki. Brutalna umora v Messini in Rimu sta razgalila črno statistiko nasilja nad ženskami, ki v Italiji vse prepogosto ostaja spregledana. Tokrat ne gre za posamezen zločin, ampak za simbol sistemskega propada.
Krvav ponedeljek v Messini
Ponedeljek, 1. april 2025. Messina, Sicilija. Študentka, stara 22 let, se vrača domov. Sredi ulice se ji približa moški, potegne nož in jo zabode. Brez opozorila. Brez milosti. Mimoidoči jo skušajo rešiti, pokličejo rešilce, a je prepozno. Umre na poti v bolnišnico.
Ime napadalca? Stefano Argentina, 27-letnik, poročajo. Aretiran je bil še isti dan. Umor je priznal. Zakaj je to storil? O tem ni rekel ničesar.
Tožilstvo je bilo bolj zgovorno. Po poročanju La Repubblica naj bi Argentina žrtev nadlegoval več kot dve leti – odkar je prišla v Messino na študij. Sporočila, dvorjenje, vztrajanje, zavrnitev. A se ni umaknil. Nikoli.
„To je bil sistematičen vzorec vedenja, ki ga italijanska družba prepogosto prezre – dokler ni prepozno,“ je za Corriere della Sera dejala profesorica kazenskega prava Maria Giordano s Palermske univerze.
Argentina naj bi bil “prijazen fant”. Ti fantje so pogosto nevarni ravno zato, ker jih okolica ne prepozna kot grožnjo. In ženske so tiste, ki jih plačujejo z življenjem.
Drugi primer, enaka groza
Komaj dan kasneje, 2. aprila. Rim. Policija najde truplo še ene 22-letne študentke. Pogrešana je bila od 25. marca. Osumljenec? Mark Anthony Samson, njen bivši partner.
Po podatkih policije, ki jih navaja RAI News, je dekle večkrat zabodel, njeno truplo pa stlačil v kovček, ga odpeljal z avtom in odvrgel v gozdu pri Tivoliju, nedaleč od prestolnice.
V času napada so bili v stanovanju tudi njeni starši. A do zločina je prišlo v njeni sobi. Tiho. Brutalno. Samson je kasneje priznal umor.
Motiv? Po besedah policistov ljubosumje. In bes, ker ga je zapustila. V Italiji to ni redek povod za femicid.
Statistika, ki ubija
Letos je bilo v Italiji ubitih že enajst žensk, samo v prvih treh mesecih 2025 – poroča ANSA. Mnoge so umrle zaradi nasilja v partnerskih odnosih. Večina je storilca poznala. V skoraj vseh primerih so predhodno obstajala opozorila: nadlegovanje, grožnje, včasih celo prijave.
A institucije niso ukrepale. Ali pa prepozno. Sistem – čeprav urejen v teoriji – v praksi odpove. Pogosto s smrtnimi posledicami.
„Vsak femicid je rezultat dolgotrajnega zanemarjanja opozorilnih znakov,“ opozarja Valentina Colazzo iz gibanja Non Una di Meno. „Italijanska družba pogosto obravnava nadlegovanje kot ‘dvorjenje’. Kot nekaj romantičnega. In s tem nevede podpira nasilje.“
Želja po spremembi?
Marca 2025 je vlada predstavila osnutek zakona, ki v kazensko pravo prvič vnaša pojem femicida. Zanj je predvidena dosmrtna zaporna kazen, poroča Politico. Gre za odziv na naraščajoče nasilje nad ženskami. A kritiki opozarjajo, da besede ne bodo dovolj.
Sistemska sprememba bo mogoča šele, ko bodo ženske pravočasno zaščitene. Ko bo policija reagirala ob prvem klicu. Ko bo obstajala resna podpora. Ko bodo sodniki razumeli, da je “ne” dovolj.
Psihologinja dr. Lucia Manzoli z Univerze v Rimu je za Il Messaggero povedala: „Veliko storilcev femicida ima predhodno zgodovino nasilnega vedenja, pogosto pa družba to tolerira, ker gre za nekdanjega partnerja ali znanca žrtve.“
Dodaja, da Španija in Francija Italiji že leta služita kot zgled: posebne policijske enote, zakoni o preprečevanju nasilja nad ženskami, celostna podpora žrtvam. In predvsem javna zavezanost spremembi.
Je čas za prebujenje?
Po dveh umorih so se po Italiji zvrstili shodi. V Messini so študenti nosili napise: “Ni več časa za tišino.” V Rimu so ženske z rdečimi dlanmi prek ust stališčale sporočale: “Dovolj je.”
Na družabnih omrežjih se je razširil hashtag #StopFemminicidio. žnske so javno delile svoje izkušnje z nadlegovanjem, grožnjami, strahom. In mnoge so zapisale isto misel: “To bi lahko bila jaz.”
Kdaj bo dovolj?
Ta dva umora nista osamljen incident. Sta posledica sistema, ki ženskam ne verjame. Ki banalizira nadlegovanje. Ki nasilje imenuje ljubezen.
Italija je na prelomnici. Bo sprejela odgovornost? Ali bo še naprej štela trupla?
Vir: BBC, RAI News, Politico, La Repubblica, ANSA, Il Messaggero
Pripravil: N. Z.
The post V Italiji v dveh dneh umorjeni dve 22-letni študentki first appeared on NaDlani.si.