Stari recept za poletno večerjo, ki ga danes skoraj nihče več ne pozna

13 hours ago 7
ARTICLE AD

Poletje na slovenskem podeželju je bilo čas trdega dela in skromnih sestavin. Krompir iz vrta, malo domače čebule, kanček kisa in olje so zadoščali za celoten obrok. Vroče kuhinje niso prenesli, zato so se gospodinje znajdele z vnaprej kuhanimi jedmi, ki so se do večera prijetno ohladile in postale še bolj okusne.

Peteršilj na kuhanem krompirjuPeteršilj na kuhanem krompirju

Recept za hladno krompirjevo solato z okusom preteklosti

Le nekaj sestavin, pa toliko okusa

Sestavine za štiri osebe

  • 6 srednje velikih krompirjev
  • 1 majhna bela ali rdeča čebula
  • 3 žlice vinskega kisa
  • 4 žlice bučnega ali sončničnega olja
  • Sol po okusu
  • Po želji: peteršilj, kuhana jajca ali kisla smetana

Postopek priprave

Krompir skuhamo v olupku, ga še toplega olupimo in narežemo na tanke kolobarje. Dodamo na drobno narezano čebulico in pokapamo z vinagretom iz kisa, olja in soli. Previdno premešamo in pustimo vsaj 30 minut, da se okusi povežejo. Postrežemo hladno.

Zakaj so ljudje nekoč jedli tako poleti

Manj mesa, več vrtne pameti

Poleti se je gospodinjam mudilo stran od štedilnika. Sestavine iz vrta, hitro pripravljen obrok in kar najmanj segrevanja stanovanja. To je bil cilj. Krompirjeva solata je bila osvežitev po dnevu na polju ali vrtu, hkrati pa tako preprosta, da jo je pripravila tudi stara mama brez recepta.

Različice recepta po slovenskih pokrajinah

Vsaka hiša je imela svojo skrivnost

V Prekmurju so dodajali trdo kuhana jajca, na Gorenjskem vmešali žlico kisle smetane, ponekod so posuli z drobnjakom ali svežem peteršiljem. Vse te drobne razlike so odražale lokalno dostopne sestavine in navade. Jed pa je ostajala enaka v svojem bistvu: poletna, preprosta, hranilna.

Danes pozabljena, a znova aktualna jed

Od tradicije do trajnosti

Ko znova razmišljamo o samooskrbi, je ta stari recept bolj aktualen kot kdaj koli. Uporabimo, kar imamo. Krompir ne stane veliko, čebula zraste skoraj sama, olje in kis sta vedno v shrambi. In nenazadnje – brez embalaže, brez mesa, brez zapletenosti.

Kako ta recept prenesti v sodobno kuhinjo?

K receptu lahko dodamo na tanke rezine narezano redkvico, nekaj kuhanega fižola, svež paradižnik ali popečene bučke. S tem ohranimo bistvo jedi, a jo prilagodimo svojemu okusu in današnjim potrebam. Preliv pa naj ostane preprost: kis, olje in sol.

Vrednost pozabljenih jedi iz preteklosti

Vsaka generacija si oblikuje svoje okuse, a v kuhinji se vedno znova vračamo k osnovam. Ta stari poletni recept ni le hrana, je kulturni spomin, dokaz, da ni treba veliko, da se nasiti telo in srce. V njem še vedno čutimo ritme narave, vonj stare kuhinje in tiho večerno svetlobo, ki pada na krožnik.

Naj bo ta solata vaš poletni obrok. Preprost, hladen in poln spomina.

Objava Stari recept za poletno večerjo, ki ga danes skoraj nihče več ne pozna se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article