ARTICLE AD
Dijaško podjetje Talia je 13. maja je organiziralo okroglo mizo z naslovom Sreča je biti človek – človeku, kar je tudi njihov slogan. Dogodek je potekal v duhu socialnega podjetništva, v sodelovanju z dijaškim podjetjem Z roko v roki, ki bo nadaljevalo njihovo poslanstvo na GESŠ Trbovlje na tem področju.
Cilji okrogle mize so bili predstaviti rešitve za omilitev štirih problemov v slovenski družbi (izključenost oseb z omejitvami iz družbe (intelektualne ovire, starejši …), visoka institucionalizacija in pomanjkanje skupnostnih storitev, naraščajoča apatija in duševne stiske med mladimi, pomanjkanje kadra v skrbstvenih poklicih), najti načine, kako razširiti dobre prakse socialnega podjetništva med mladimi po Zasavju in vsej Sloveniji, raziskati možne vire financiranja za nadaljnje delo socialnih dijaških podjetij, aktivirati pristojne institucije s pobudami, oblikovanimi na okrogli mizi.
Dogodek je bil dobro obiskan. Udeležili so se ga tudi župan Zagorja ob Savi in podpredsednik državnega sveta Matjaž Švagan, Aleš Istenič z Inštituta RS za socialno varstvo, direktor CSD Zasavje Rok Zupanc s sodelavkami, predstavnica občine Trbovlje Mateja Camplin Tahirovič in številni drugi. V sodelovanju z udeleženci so bili prvi trije cilji doseženi, dijaki pa so prejeli tudi številne pohvale, vzpodbude in tudi konkretne ponudbe pomoči, predvsem glede financiranja socialnega dijaškega podjetja v naslednjem šolskem letu.
Pripravili pet pobud
Glavne pobude okrogle mize so bile omogočiti podporne storitve spremstva in družabništva tudi starejšim s pomočjo dijaških, študentskih podjetij, v okviru sprememb Zakona o dolgotrajni oskrbi oz. pravilnikov, ki se še oblikujejo, v Pravilniku o storitvah socialnega vključevanja invalidov povečati število ur podpornih storitev, da le-te omogočajo samostojno bivanje v skupnosti, razširiti mrežo izvajalcev (iz VDC-jev tudi na ostale neprofitne organizacije – socialna podjetja, izobraževalne organizacije, društva …), povišati urno postavko za podporne storitve, ki se ni spremenila od leta 2022, socialno podjetništvo vključiti in razširiti po dijaških podjetjih v okviru JA Slovenija -Zavoda za vzpodbujanje podjetnosti mladih in širše, mlade nujno začeti vključevati tudi v pomembne nacionalne razprave o duševnem zdravju, starajoči se družbi, deinstitucionalizaciji, saj so ravni mladi gradniki družbe prihodnosti, ter socialnovarstvene teme, kot so nujnost solidarnosti, medgeneracijskega sodelovanja, medsebojne pomoči in skrbstveni poklici, vključiti že v vrtce, osnovne in srednje šole, tako kot so že dobro pokrite teme krožnega gospodarstva, ekologije …
Pobude bodo oblikovane v uradni dopis, ki bo sopodpisan s strani pristojnih v lokalni skupnosti in poslan Ministrstvu za delo, Ministrstvu za solidarno prihodnost, Socialni zbornici Slovenije in drugim relevantnim deležnikom.
Savus
Foto: arhiv GESŠ
The post Sreča je biti človek – človeku appeared first on Savus.