ARTICLE AD
Zima se poslavlja, dnevi so daljši, sonce močnejše, v zraku pa je več kot le obljuba pomladi. Marsikdo začuti neprijetno draženje v nosu, srbeče oči in nenadzorovano kihanje že tedne pred razcvetom prvih cvetlic. Spomladanske alergije se ne ozirajo na koledar, njihov začetek pa je pogosto hitrejši, kot bi pričakovali. Kaj vse sproži prve simptome, kako jih prepoznamo in kaj lahko storimo, da sezona ne postane preizkus potrpežljivosti?

Drevesa sprožijo val cvetnega prahu
Čeprav narava na prvi pogled še spi, v resnici pod površjem že potekajo intenzivni procesi. Ena prvih rastlin, ki sprosti cvetni prah, je leska. Njena zrna se lahko v zraku pojavijo že konec januarja, še preden zadiši po pomladi. Za njo hitro sledita jelša in breza, ki sta znani po močnih alergogenih učinkih. Njun cvetni prah se razširi hitro in daleč, pri občutljivih posameznikih pa že majhna koncentracija sproži burne reakcije.
Pogosto preseneti prav dejstvo, da simptomi alergije nastopijo tedne pred tem, ko narava dejansko ozeleni. Cvetni prah dreves je droben in lahek, zato se s pomočjo vetra zlahka razširi tudi na območja, kjer takih dreves sploh ni. Mnogi tako povezujejo simptome z navadnim prehladom, a ta običajno mine v nekaj dneh, medtem ko alergija vztraja in se ob določenih dnevih močno okrepi.
Simptomi, ki se ponavljajo in ne izginejo kar sami
Spomladanske alergije pogosto posnemajo znake virusne okužbe. Kihanje, zamašen ali tekoč nos, solzenje in srbenje oči, utrujenost ter glavobol so pogosti spremljevalci. A alergijski simptomi imajo značilno ponavljajoč vzorec – pojavijo se ob istem času vsako leto, izzvenijo le za kratek čas in se okrepijo ob stiku z naravo ali zračenju prostorov v sončnih dneh.
Med značilnostmi alergijske reakcije je tudi to, da simptomi niso povezani z vročino ali bolečinami v mišicah. Pri nekaterih se lahko pojavijo tudi težave z dihanjem, kot so piskanje v prsih ali kratka sapa, kar je še posebej pomembno spremljati pri otrocih in ljudeh z astmo.
Kako ukrepati? Zdravniška pomoč in naravne rešitve
Prvi korak je potrditev, da gre res za alergijo. Alergijski testi, ki jih opravi zdravnik, pokažejo na katere snovi telo reagira. Na podlagi tega se določi najboljši pristop zdravljenja – bodisi s pomočjo antihistaminikov, bodisi s specifično imunoterapijo, ki deluje dolgoročno.
V blažjih primerih si lahko pomagamo tudi sami. Uporaba fiziološke raztopine za izpiranje nosne sluznice, zaščita oči s sončnimi očali in redno umivanje rok ter obraza po sprehodih so preprosti ukrepi, ki zmanjšajo stik s cvetnim prahom. Pomaga tudi, če zračenje prestavimo na čas po dežju, ko je v zraku manj alergenov. Povečana skrb za čistočo notranjih prostorov – posebej okenskih okvirjev in zaves – preprečuje nalaganje prahu in cvetnega prahu, ki prihaja z vetrom.
Za tiste, ki iščejo naravno podporo, se pogosto omenjajo prehranska dopolnila z vitaminom C, flavonoidi in izvlečki rastlin, kot so kopriva ali črni ribez. Ti lahko delujejo kot blagi antihistaminiki, a niso nadomestilo za zdravljenje v hujših primerih.
Pomlad ni sovražnik – le vedeti moramo, kaj nas moti
Spomladanske alergije niso le neprijetnost, temveč lahko močno vplivajo na kakovost življenja. Motijo spanje, zmanjšujejo koncentracijo in vplivajo na splošno počutje. A z ustreznim pristopom se jih da obvladovati – tudi brez drastičnih omejitev. Ključ je v pravočasnem prepoznavanju, spremljanju koledarja cvetenja in dosledni skrbi za omejevanje izpostavljenosti.
Zdravljenje se lahko začne že pred prvimi simptomi, če je diagnoza znana – to omogoča, da telo dočaka sezono pripravljen in okrepljen. Narava se sicer ne bo ustavila, a ni potrebe, da bi se pred njo skrivali za zaprtimi okni. Pomembno je, da se odzovemo pametno, ne panično.
Objava Spomladanske alergije – sezona. Kaj nas začne srbeti, še preden drevesa ozelenijo? se je pojavila na Vse za moj dan.