Šlihthuber vložil predlog za alternativno prestajanje kazni

3 hours ago 13
ARTICLE AD

Sodba zoper župana Gornjih Petrovcev Franca Šlihthuberja je bila vročena vsem strankam in je tako pravnomočna ter izvršljiva. Šlihthuber je vložil predlog za alternativno prestajanje kazni, zato je izvršitev izrečene kazni 14 mesecev zapora odložena do pravnomočne rešitve predloga, so sporočili z Okrožnega sodišča v Murski Soboti.

O predlogu bo pred odločitvijo mnenje podalo tudi okrožno državno tožilstvo, so še dodali na sodišču.

Šlihthuber je tako zaradi oškodovanja upnikov pravnomočno obsojen na 14 mesecev zaporne kazni.

Iz zakona o lokalni samoupravi izhaja, da županu preneha mandat, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šestih mesecev. Na ministrstvu za javno upravo so za v začetku julija za STA pojasnili, da mora občinski svet sprejeti ugotovitveni sklep o prenehanju mandata župana in pozvati občinsko volilno komisijo, da začne postopek nadomestnih volitev. Dodali so še, da “se mora občinski svet sestati čim prej in brez odlašanja, ko je sodba pravnomočna”.

Na vprašanje, ali bi župan lahko kakorkoli to preprečil, če denimo ne bi želel sklicati seje občinskega sveta, na kateri bi svetniki to storili, so na ministrstvu navedli, da je župan “prvi varuh zakonitosti, zato mora sejo sklicati”. Če je ne skliče, jo lahko skliče najmanj četrtina članov občinskega sveta.

Zoper ugotovitveni sklep občinskega sveta lahko sicer po zakonu župan, ki mu je prenehal mandat, v osmih dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči v 30 dneh, o morebitni pritožbi pa v 30 dneh odloči vrhovno sodišče.

Z dnem sprejema ugotovitvenega sklepa funkcijo župana prevzame podžupan. Ta funkcijo opravlja do izvolitve novega župana. Nadomestne volitve razpiše občinska volilna komisija najpozneje v 15 dneh po ugotovitvi občinskega sveta o prenehanju mandata, še pojasnjujejo na ministrstvu.

Decembra lani je Okrožno sodišče v Murski Soboti zoper Šlihthuberja in nekdanjega direktorja občinskega komunalnega podjetja Pindža Štefana Kuharja izdalo obsodilno kazensko sodbo. Odločilo je, da je Šlihthuber storil kaznivo dejanje oškodovanja upnikov, s tem ko je prednostno po svojem izboru poplačeval upnike podjetja Pindža. To je imelo poslovni račun blokiran že od leta 2010, račune podjetja prek asignacijskih pogodb pa je petrovska občina poravnavala še nadaljnjih sedem let, ko je podjetje šlo tudi uradno v stečaj. Sezname upnikov, ki so jih nato poplačevali po županovem izboru, so pripravljali v podjetju. Upnikom, ki niso bili izbrani in poplačani, je bilo po ocenah sodišča storjene za milijon evrov škode.

Obdolženima je sodnica Natalija Goldinskij Husar izrekla štirinajstmesečno zaporno kazen, ki pa jo bo Kuhar lahko odslužil z delom v splošno korist oziroma v korist družbe. Pritožbo na izrečeno kazen so podali tožilstvo in oba obtoženca, Višje sodišče v Mariboru pa je o njej odločilo in jo vrnilo sodišču prve stopnje, ki je o njej danes obvestilo javnost.

Read Entire Article