ARTICLE AD
EU in ZDA bi lahko okvirni dogovor o carinah sklenili že v prihodnjih dneh, je danes v Evropskem parlamentu v Strasbourgu dejal evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič. Dodal je, da se intenzivna pogajanja nadaljujejo na tehnični in politični ravni. Še danes se bo komisar slišal s trgovinskim predstavnikom ZDA Jamiesonom Greerjem.
Kot je Šefčovič povedal na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta, so pogovori z ZDA, ki na daljavo potekajo vsak dan, konstruktivni. Med drugim razpravljajo o carinah, necarinskih ovirah, ekonomski varnosti, strateških nabavah in medsebojnih naložbah.
“Pri besedilu skupne izjave oziroma načelnega dogovora smo naredili dober napredek in upam, da bomo lahko kmalu zaključili delo,” je pojasnil. To bi se lahko zgodilo že v prihodnjih dneh, je dodal.
Komisar je ob tem poudaril, da načelni dogovor ne bo pomenil konca, ampak šele začetek. Predstavljal bo okvir, ki bo tlakoval pot do celovitega trgovinskega sporazuma med EU in ZDA, je povedal.
Da si Bruselj v pogajanjih prizadeva za trden okvir, na katerem bi lahko gradili medsebojne trgovinske odnose, je že dopoldne v nagovoru evroposlancev dejala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. “Držali se bomo svojih načel, branili svoje interese, se pogajali v dobri veri in se hkrati pripravljali na vse scenarije,” je povedala.
Pogajanja se po besedah Šefčoviča nadaljujejo na tehnični in politični ravni. Kot so že pred tem navedli na komisiji, je komisar v torek po telefonu govoril z ameriškim ministrom za trgovino Howardom Lutnickom, danes pa se bo slišal še s trgovinskim predstavnikom Greerjem.
Komisar je ob tem zagotovil, da okvirni dogovor z ZDA ne bo vplival na avtonomijo EU pri sprejemanju zakonodaje.
ZDA naj bi se namreč v okviru pogajanj zavzemale za prilagoditev evropske zakonodaje na področju digitalnih storitev, ki vplivajo tudi na ameriške tehnološke velikane.
Danes bi se sicer iztekel 90-dnevni rok, ki ga je ameriški predsednik Donald Trump sprva postavil za pogajanja s trgovinskimi partnericami, a ga je v ponedeljek podaljšal do 1. avgusta.
Tako danes še ne bodo začele veljati višje vzajemne carine za uvoz večine blaga iz okoli 60 držav in EU. Za unijo je v začetku aprila predlagal 20-odstotno carinsko stopnjo, nato pa ji maja zagrozil celo s 50-odstotnimi dodatnimi carinami.
Je pa ta teden trgovinskim partnericam, s katerimi še niso dosegli dogovora, začel pošiljati tudi pisma, v katerih jim je zagrozil z visokimi dodatnimi carinami. EU ga ni prejela, je v Strasbourgu povedal komisar.