Ob ministrovanju je začuda našel čas tudi za študij in zaključek magisterija?

5 hours ago 16
ARTICLE AD

Ministrska funkcija je znana po svoji zahtevnosti, saj pogosto terja celodnevno zavezanost in pušča malo prostora za druge obveznosti, kot je denimo poglobljen študij. A kljub temu minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec očitno uspeva usklajevati svoje ministrske dolžnosti z opravljanjem magisterija.

Po poročanju portala Info360 bo Luka Mesec svojo magistrsko nalogo zagovarjal 10. julija, njegov mentor pa bo Milan Brglez, vidni član Socialnih demokratov (SD) in državni sekretar na ministrstvu za pravosodje.

Izbira Brgleza za mentorja je sprožila pomisleke v akademskih krogih. Po navedbah portala Info360 nekateri akademiki opozarjajo na morebitno nasprotje interesov in kršitev videza nepristranskosti. Mesec, ki kot minister zaseda višji položaj v vladi, je izbral za mentorja Brgleza, ki je v hierarhiji vlade formalno podrejen. Trije profesorji z različnih fakultet Univerze v Ljubljani, ki jih navaja portal, so izrazili mnenje, da bi moral imeti Mesec ob Brglezu tudi somentorja, kar bi zmanjšalo etične pomisleke. Vendar somentorja nima.

Milan Brglez (Foto: Bobo)

Sogovorniki portala poudarjajo, da formalno pravilo, ki bi prepovedovalo takšno mentorstvo, ne obstaja. Kljub temu menijo, da bi Brglez iz etičnih razlogov moral zavrniti vlogo mentorja, saj takšen odnos med ministrom in državnim sekretarjem vzbudi dvome o nepristranskosti in integriteti. Po njihovem mnenju gre za vprašanje videza nepristranskosti, ki je v akademskem in javnem delovanju ključno.

Časovnica dogovora
Na vprašanje, kdaj sta se Mesec in Brglez dogovorila za mentorstvo, je Brglez za portal pojasnil, da je dogovor nastal že v času, ko je bil še evropski poslanec, torej pred njunim trenutnim formalnim odnosom v vladi. Mesec je magistrsko nalogo prijavil aprila letos, kar dodatno osvetljuje časovni okvir njunega sodelovanja.

Čeprav formalno pravila, ki bi prepovedovala takšno mentorstvo, ni, sogovorniki portala poudarjajo, da bi bila zavrnitev mentorstva z Brglezove strani z etičnega vidika primernejša. Odsotnost somentorja in dejstvo, da je Brglez v vladi podrejen Mescu, krepita pomisleke o morebitni pristranskosti. Kljub temu da formalnih ovir ni, ostaja vprašanje, ali takšna odločitev ustreza visokim etičnim standardom, ki se pričakujejo od javnih funkcionarjev.

A. H.

The post Ob ministrovanju je začuda našel čas tudi za študij in zaključek magisterija? first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article