ARTICLE AD
Rusija je odstranila afganistanske talibane s seznama terorističnih organizacij, na katerega jih je uvrstila pred več kot dvema desetletjema. Gre za ukrep, ki Moskvi utira pot k nadaljnji normalizaciji odnosov z afganistanskim vodstvom, poročajo tuje tiskovne agencije. Odločitev o odpravi prepovedi talibanov je danes sprejelo rusko vrhovno sodišče.
Vrhovno sodišče v Moskvi je danes sporočilo, da je začasno odpravilo prepoved dejavnosti talibanov, ki so bili vključeni na seznam terorističnih organizacij. Odločitev po besedah sodnika Olega Nefedova stopi v veljavo takoj, poročajo ruske tiskovne agencije.
Ta odločitev sicer ne pomeni formalnega ruskega priznanja talibanskih oblasti, ki si prizadevajo za mednarodno legitimnost.
Rusija je talibane kot teroristično organizacijo prepovedala leta 2003 zaradi njihove podpore separatistom na severnem Kavkazu. Vendar pa se je odnos Moskve do talibanov v zadnjih dveh desetletjih močno spremenil, še posebej po njihovi vrnitvi na oblast avgusta 2021, ko so se ameriške sile z zavezniki umaknile iz države.
Moskva, ki je umik ZDA označila za neuspeh, je od takrat sprejela vrsto ukrepov za normalizacijo odnosov s talibanskimi oblastmi, ki jih vidi kot potencialnega gospodarskega partnerja in zaveznika v boju proti terorizmu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Rusija je bila tako prva država, ki je odprla gospodarsko predstavništvo v Kabulu in napovedala, da bo Afganistan uporabila kot tranzitno vozlišče za plin, namenjen jugovzhodni Aziji.
Nobena država doslej še ni uradno priznala talibanov kot afganistanske vlade, čeprav si mnoge prizadevajo za okrepitev vezi z oblastmi v Kabulu, med njimi tudi Kitajska.