Rusija bi po Ukrajini potrebovala le tri mesece za napad na baltske države

3 hours ago 22
ARTICLE AD

Rusija ne more premagati Ukrajine, toda ko se bo ta vojna umirila, bo Rusija potrebovala največ tri mesece, da zbere sile za invazijo in okupacijo baltskih držav, meni bivši pripadnik italijanskih oboroženih sil in spletni komentator Theiner. 

Thomas C. Theiner je nekdanji pripadnik italijanske vojske (Comando Truppe Alpine: osrednje poveljstvo italijanske kopenske vojske, ki nadzoruje večino alpinskih enot, vključno s podpornimi in šolskimi enotami; več – tukaj), sedaj pa filmski producent, dokumentarist in komentator na družbenih omrežjih (tukaj). V svojih komentarjih se pogosto dotika vojnih razmer v Ukrajini. V nadaljevanju povzemamo enega zadnjih komentarjev.
Rusija ne more premagati Ukrajine 
Rusija po njegovem nima možnosti, da premaga Ukrajino, saj ima Ukrajina trenutno okoli milijon vojakov, ki so vsi izkušeni, stacionirani tam, kjer poteka vojna, in pripravljeni na takojšnji boj.
Kljub temu da ima Rusija več kot 1,3 milijona vojakov, je polovica teh vpletena v spopade z Ukrajino, medtem ko evropske članice Nata s skupno 2,2 milijona vojakov lahko postavijo le 20 odstotkov več bojnih brigad kot Ukrajina, ki ima 122 bojnih brigad na frontni črti, kar jim omogoča boljšo učinkovitost in pripravljenost.
Ukrajinska vojska v okopih (Foto: Thomas C. Theiner, omrežje X)

Težave evropskih sil: slaba razporeditev, počasna mobilizacija in logistične ovire
Težave evropskih sil so povezane s slabo razporeditvijo, počasno mobilizacijo in logističnimi ovirami, zaradi katerih so enote daleč od bojišč na območju Baltika, na Finskem, ob Črnem morju in severnem Atlantiku.
Zato bi lahko Rusija ob morebitnem napadu hitro povzročila ogromno škodo, tudi minirala meje in nadzorovala območja z droni, medtem ko evropske sile nimajo dovolj opreme, osebja in volje za učinkovito obrambo. Poleg tega so nekatere države, kot so Madžarska, Italija, Slovaška in Španija, vprašljive glede popolne vključenosti v obrambo pred Rusijo.
Ukrajinci so zaradi pripravljenosti in volje ključni za obrambo pred Rusijo
Evropa potrebuje dolgoročno povečanje vojaških zmogljivosti, stalno namestitev sil na območju Baltika in neodvisnost od ameriške pomoči, ker ZDA pod nekaterimi voditelji ne bodo zanesljivo pomagale.

Rusija ostaja smrtna grožnja za Nato in EU
Ukrajinska vojska je zaradi svoje pripravljenosti in volje do boja ključna za obrambo pred Rusijo, medtem ko Rusija ostaja smrtna grožnja za Nato in EU zaradi sposobnosti hitre ponovne mobilizacije ter načrtovanja invazije na evropska ozemlja, še posebej na Baltik, kjer je zaščita premalo organizirana in premalo močna.
Ukrajinske brigade so bodisi na fronti ali pa dovolj blizu, da se lahko vključijo v boj v nekaj urah po prejetem ukazu za premik. Evropske brigade pa … ko bo Rusija napadla, bi se vojna lahko odvijala na štirih bojiščih: Severni Atlantik, Finska, Baltske države, Črno morje. In edine brigade, ki se nahajajo tam, kjer se bo vojna potencialno odvijala, so: norveška brigada, veliko finskih brigad, nekaj estonskih, latvijskih in litovskih brigad, nemška brigada ter hitro rastoče število brigad poljskih kopenskih sil. (Foto: Thomas C. Theiner, omrežje X)

Nujna je močna in trajna vojaška prisotnost na vzhodnem krilu
Zaradi pomanjkanja pripravljenosti in enot na pravih mestih je Evropa ranljiva, kar pomeni, da si mora čim prej zagotoviti močno in trajno vojaško prisotnost na vzhodni meji, če želi preprečiti ruski napad in varovati Unijo.

Tako drži, da Rusija ne more premagati Ukrajine, a je hkrati velika nevarnost za varnost Nata in EU, za kar pa Evropa ne kaže zadostne pripravljenosti.

Domen Mezeg
The post Rusija bi po Ukrajini potrebovala le tri mesece za napad na baltske države first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article