Rok Čeferin, predsednik ustavnega sodišča

2 days ago 8
ARTICLE AD BOX

Pravica javnosti do obveščenosti je v današnjem času zelo ogrožena, ta problem pa se z razvojem tehnologije le še zaostruje. Tipičen in aktualen primer kršitve pravice do obveščanja je vplivanje na rezultate volitev s širjenjem lažnih novic po družbenih omrežjih.
Različni centri moči, med katerimi so tudi tuje obveščevalne službe, z uporabo algoritmov na družbenih omrežjih vplivajo na »svobodno« voljo volivcev, da ti oddajo svoj glas za kandidata, ki je po volji naročnika te storitve.
Ta problem se dodatno stopnjuje z razvojem umetne inteligence. Tako imenovana deepfake orodja omogočajo hiperprodukcijo lažnih novic, v katerih so uporabljeni odlično ponarejene fotografije, zvočni in videoposnetki. S tem se lahko povsem zabriše meja med resnico in lažjo. Na ta način je mogoče volivcem učinkovito oprati možgane un jih pripraviti, da glasujejo za vnaprej izbranega kandidata. Pri tem se sploh ne zavedajo. Da so volili za kandidata, ki ga niso izbrali sami, ampak nekdo drug.
Na ta način je pravica javnosti do obveščenosti v današnjem času tako okrnjena, da je ogrožena demokratična ureditev. O tem priča tudi aktualen primer vplivanja na rezultate volitev v Romuniji. Gre za enega od najresnejših izzivov na področju prava človekovih pravic.

Sobotna priloga Dela
Foto: STA

Read Entire Article