ARTICLE AD
Med sprehodom po obronkih vasi ali robu gozda ni mogoče spregledati vonja, ki se spomladi razleze po zraku. Bezeg, ta mogočen grm z belimi socvetji, je eden najbolj prepoznavnih znanilcev tople sezone. In prav iz teh cvetov lahko pripravimo nekaj, kar bo tudi sredi zime priklical spomin na sonce: domač bezgov sirup.
Recept za bezgov sirup je preprost, a uspešnost ni samoumevna. Upoštevati je treba pravilen čas nabiranja, razmerja med sestavinami ter postopke, ki omogočijo obstojnost sirupa brez umetnih dodatkov. V tem članku vas popeljemo skozi vse faze priprave, od nabiranja do nalivanja v steklenice.

Zakaj narediti sirup doma in ne kupiti v trgovini?
Domač bezgov sirup ima pred industrijskim kar nekaj prednosti. V njem ni konzervansov, umetnih barvil ali preveč sladkorja. Cvetovi so sveži, pogosto nabrani v neokrnjeni naravi, in ob pravilni pripravi ohranijo svojo aromo brez dodanih arom.
Poleg tega je priprava sirupa tudi obred. Delo z rokami, pomirjajoča rutina in zadovoljstvo, ko na polici zagledamo vrsto sončno zlatih steklenic. Vse to je del izkušnje, ki presega samo pijačo.
Kdaj nabrati bezgove cvetove?
Idealni so suhi, sončni dopoldnevi, ko so cvetovi povsem odprti in polni cvetnega prahu. Najboljši so cvetovi, ki rastejo stran od prometnih cest ali prašnih poti. Nabirajte jih v papirnate vrečke, nikakor v plastične, in jih porabite čim prej – najkasneje v 24 urah.
Cvetov ne spirajte z vodo. Morebitne drobne žuželke le otresete s tresenjem. Pranje bi odstranilo dragoceni cvetni prah, ki daje sirupu aromo.
Recept za domač bezgov sirup
Sestavine:
- 30 do 40 cvetov bezga
- 2 litra vode
- 2 kg belega kristalnega sladkorja
- 3 do 4 bio limone (neškropljene)
- 50 g citronske kisline (na voljo v lekarnah ali večjih trgovinah)
Postopek:
1. Priprava
V veliko posodo nalijte 2 litra hladne vode. Limone operite, narežite na kolobarje in jih skupaj z bezgovimi cvetovi dodajte v vodo. Primešajte citronsko kislino. Pokrijte s čisto krpo in pustite 2 dni na hladnem (hladilnik ali temen prostor).
2. Precejanje
Po 48 urah tekočino precedite skozi gazo ali gosto cedilo. Dobro ožemite tudi limone in cvetove, da iztisnete kar se da veliko arome.
3. Sladkanje in segrevanje
Precejeni tekočini dodajte sladkor. Počasi segrevajte na zmernem ognju, ob pogostem mešanju, dokler se ves sladkor ne raztopi. Sirup ne sme zavreti – le rahlo naj se segreje do približno 80 °C.
4. Polnjenje v steklenice
Sirup nalijte v vroče, sterilizirane steklenice. Takoj jih zaprite s pokrovči. Ohlajene steklenice hranite v temnem, hladnem prostoru. Po odprtju jih hranite v hladilniku.
Kako dolgo se sirup ohrani?
Pravilno pripravljen in hranjen sirup zdrži do enega leta. Po odprtju ga porabite v treh tednih. Vedno uporabljajte čist pokrov in ne stikajte z notranjostjo steklenice.
Za daljšo obstojnost lahko med pripravo dodate še nekaj listov mete, ki delujejo blagodejno in rahlo antiseptično.
Uporaba sirupa
- Z mineralno ali navadno vodo kot osvežilna pijača
- Za pripravo koktajlov
- Kot dodatek sladoledu, palačinkam ali jogurtu
- Za sladkanje čajev ali zeliščnih napitkov
Sirup lahko zamrznete tudi v posodicah za led in ga kasneje dodate v pijačo kot aromatičen ledeni dodatek.
Domač bezgov sirup je več kot le pijača. Je del tradicije, priložnost za stik z naravo in trenutek, v katerem ustavimo čas in se vrnemo k osnovam. Diši po cvetju, po limoni, po zgodnjem poletju. In če ga pripravimo z mislijo na naravno, skrbno in brez hitenja, bo vsak kozarec odseval prav to – potrpežljivost in okus, ki ga ne moremo kupiti.
Objava Recept za domač bezgov sirup, ki bo dišal po pomladi se je pojavila na Vse za moj dan.