Razprava o tem, kako bo porabljenih 20 odstotkov proračuna, je še kako potrebna

4 hours ago 10
ARTICLE AD

Ko je Slovenija vstopala v Nato, je bila takratna vlada pod vodstvom dr. Drnovška pripravljena sodelovati z opozicijo. Skupaj smo ustanovili odbor za Nato in skupaj smo vodili kampanjo. In uspeli. Slovenija je bila nekaj časa bolj varna.

Aktualna Golobova vladna koalicija pa se ni sposobna uskladiti niti med seboj. Kaj šele z opozicijo. Danes pa poslušamo ministra za obrambo, ki poziva na enotnost. Kakšno sprenevedanje, kakšna arogantnost.

Glede enormnega povečanja obrambnih izdatkov pred vrhom Nata niso sklicali niti seje Sveta za nacionalno varnost, niti ene same koordinacije parlamentarnih strank. Takšnega sestanka ni bilo niti glede obrambne resolucije.

Sprejeli so slab dokument, ki ne opravičuje povečanja sredstev za obrambo na 20 % proračuna. Ne povedo, kako naj bi prišli do 40.000 vojakov in komu naj bi bila nova orožja pravzaprav namenjena. Zato je lahko razprava pred posvetovalnim referendumom priložnost za popravni izpit, ki mora strezniti vladajoče ter skrajšati njihov škodljiv mandat. Sam referendum je posvetovalne narave, ne bo imel pravnih, imel pa bo politične posledice. Razprava je še kako potrebna, referenduma samega zaradi dvojne igre vladajočih itak ni možno dobiti, na neveljavno glasovnico je zato treba preprosto napisati:

Dol z nesposobno in razglašeno vlado!

Stranka SDS se zaveda:

  1. da je varnost Evrope in z njo Slovenije bistveno nižja kot pred desetletji, kajti v dveh desetletjih tega stoletja smo lastne kapacitete zanemarili in postali strateško odvisni od cenenih energetskih virov iz Rusije, industrijskih izdelkov iz Kitajske in od ameriškega obrambnega dežnika. Brez tega Putin ne bi napadel Ukrajine;
  2. da je kolektivna obramba v Nato učinkovitejša in cenejša, kot če se braniš sam, tako kot smo se morali ob agresiji JLA leta 1991, vendar te nihče ne bo branil, če se nisi sposoben braniti tudi sam;
  3. da obljube zaveznikom državo obvezujejo ne glede na to, katera vlada jih daje;
  4. da levičarska vlada ni sposobna racionalno porabiti 20 % proračuna za obrambo, kar so jasno dokazali z resolucijo;
  5. da je slovenska vlada dolžna graditi nacionalni obrambni in varnostni sistem tako, da bo prvenstveno zagotavljal varnost Slovenije in šele nato vse drugo;
  6. da se lahko šele potem – ko bomo vedeli tudi, koliko vojakov, kdaj in kako jih bomo zagotovili – racionalno odločamo, koliko denarja za obrambo res potrebujemo in kdaj.

Referendumska kampanja, ki si jo je manipulativno zakuhala vladna koalicija sama, naj bo zato porabljena za racionalno, pa čeprav zapoznelo razpravo o sicer izjemno pomembni temi.

Tako se je na zadnja dogajanja, povezana s porabo sredstev za obrambo, referendumu o tem in celo napovedjo Svobode o referendumu o Natu na družbenih omrežjih odzval Janez Janša, predsednik Slovenske demokratske stranke (SDS), minister za obrambo v času osamosvajanja Slovenije, večkratni predsednik vlade, dvakratni predsednik Sveta EU, predvsem pa velik domoljub, ki mu je Slovenija v srcu.

M. D.

Read Entire Article