Prvo srečanje von der Leyen in Vancea zaznamovano s trgovinskimi nesoglasji

3 hours ago 7
ARTICLE AD BOX

Prvo srečanje von der Leyen in Vancea zaznamovano s trgovinskimi nesoglasji

Napetosti med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike so se nekoliko zaostrile, potem ko je Bela hiša uvedla visoke carine na uvoz jekla in aluminija, kar je sprožilo oster odziv Evropske komisije. Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je napovedala “odločne in sorazmerne protiukrepe”. Kaj so konkretni koraki EU še niso povedali.

Von der Leyen je v kratki izjavi poudarila, da “neupravičene carine za EU ne bodo ostale brez odgovora”. Dodala je, da bo EU ukrepala za zaščito svojih gospodarskih interesov, delavcev, podjetij in potrošnikov. Kljub začetnemu ostremu tonu je ob prvem srečanju z ameriškim podpredsednikom JD Vanceom v Parizu ubrala bolj spravljiv pristop, navaja Euronews. Srečanje je potekalo po vrhu na temo razvoja novih tehnologij, ki ga je gostil francoski predsednik Emmanuel Macron. Srečanja se je udeležila tudi visoka predstavnica EU Kaja Kallas.

Welcome to Europe @VP Vance

Thank you for a good discussion on our shared challenges as allies.

From security and stability to the great promise of technology and the critical challenge of non-market overcapacity.

Looking forward to continued cooperation with @POTUS and you.… pic.twitter.com/qHNeF3Q9X4

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 11, 2025

Ključne teme pogovorov

Ameriški podpredsednik Vance je v svojih uvodnih besedah poudaril pomen transatlantskih gospodarskih odnosov in varnostnega sodelovanja. “Trumpova administracija je bila zelo jasna: zelo nam je mar za Evropo. Vdimo veliko gospodarskih odnosov z Evropo, na katerih je treba graditi,” je dejal. Ob tem je izpostavil, da se želi Washington prepričati, da je vključen v varnostno partnerstvo, ki je koristno tako za Evropo kot za ZDA.

Von der Leyen je pohvalila Vanceov govor na vrhu in poudarila “optimizem”, s katerim je govoril o potencialnih koristih hitro razvijajočih se tehnologij. Ameriški podpredsednik je sicer kritiziral evropski regulativni pristop k razvoju umetne inteligence, družbenih medijev in zasebnosti podatkov. Kritika pa je bila sprejeta z mešanimi odzivi. Kljub temu je predsednica Komisije izrazila upanje, da bodo čezatlantski odnosi ostali “globoke in močne vezi”.

BREAKING:

Read Entire Article