ARTICLE AD BOX
Konec regulacije elektrike: Koliko bodo višje položnice?
Z odpravo regulacije cen električne energije, ki jo je določila država, se postavlja vprašanje, koliko bodo gospodinjstva od marca dalje plačevala za elektriko. Dobavitelji cen za prihodnje obdobje še niso razkrili, kar povzroča negotovost med potrošniki. Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so do takšnega stanja kritični, saj menijo, da je elektrika osnovna dobrina, nejasnost glede prihodnjih stroškov pa onemogoča učinkovito načrtovanje odhodkov gospodinjstev in otežuje odločitve za naložbe v obnovljive vire energije.
Po poročanju 24ur dobavitelji sicer zagotavljajo, da bodo cene nižje od tistih, ki so bile objavljene v začetku oktobra pred zadnjo regulacijo. Daleč največji dobavitelj električne energije gospodinjstvom v letu 2023 je bil GEN-I s tržnim deležem 36 odstotkov. Njihovi predstavniki so kot prvi bolj konkretno naslovili vprašanje cen po koncu regulacije: “V družbi GEN-I predvidevamo, da bomo dobavitelji za prihodnje obdobje po ukinitvi regulacije lahko svoje redne cenike ustrezno znižali ter da ti ne bodo ostali na ravni trenutno objavljenih rednih cenikov iz obdobja pred regulacijo cen.”
Kdaj bodo cenike objavili, še ni znano.
Pomanjkanje informacij
Na ZPS pomanjkanje informacij skrbi. Generalna sekretarka ZPS Jasmina Bevc Bohar opozarja: “Dejansko je ta strošek za potrošnika prevelika negotovost. Prav je, da potrošnik ve, koliko bo plačal za neko storitev, ki jo mesečno plačuje.” Potrošniki se trenutno lahko orientirajo zgolj po oktobrskih cenikih, ki so bili v povprečju še enkrat višji od reguliranih cen. Prav volatilnost cen pa po mnenju ZPS odvrača gospodinjstva od vlaganja v obnovljive vire energije. “V investicije gremo zavestno, vemo, da bomo nekaj vložili in bomo na dolgi rok plačevali manj. In če potrošnik živi v negotovem okolju, kjer se zadeve ves čas spreminjajo, potem težko načrtuje,” še opozarja Bevc Bohar.
Večina dobaviteljev po poročanju 24ur zagotavlja, da bodo nove cene objavljene pravočasno, nekatere informacije pa naj bi bile vidne že na februarskih položnicah. Prav tako večina napoveduje, da bodo cene nižje od tistih, ki so bile objavljene v oktobru. Vendar ostaja ključno vprašanje – za koliko.
Po podatkih evropske borze električne energije je povprečna cena elektrike za Slovenijo v zadnjih sedmih dneh znašala približno 140 evrov za megavatno uro. Če bi se ta cena v celoti prelila na položnice gospodinjstev, bi to pomenilo 75 odstotkov višjo ceno od regulirane.
Objava Konec regulacije elektrike: Koliko bodo višje položnice? je bila najprej objavljena na Portal24.