ARTICLE AD
Preiskovalna komisija DZ o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja o primerih ukradenih otrok je danes kot pričo zaslišala Anko Mohorič, ki dvomi, da je njen otrok umrl takoj po rojstvu v kranjski porodnišnici leta 1986. V tem prepričanju jo utrjuje dejstvo, da ne dobi pravih podatkov in informacij.
Primer Mohorič se je začel 4. januarja leta 1986, ko je v kranjski porodnišnici rodila zdravo deklico. “Do takrat je moj otrok že dvakrat umrl, in sicer 8. decembra 1985, drugič sem jo mrtvo rodila, tretjič je umrla 4. januarja, jaz pa 20 minut prej. Vse to piše v bolnišnični dokumentaciji,” je začela svojo zgodbo Mohorič.
Po njenem pripovedovanju je k njej v porodno sobo pristopila neznana oseba, domnevno pediater, ki pa ga ni poznala. Poudarila je, da so ji otroka vzeli takoj po porodu, ko je zajokal, niti videla ga ni, nato pa so jo uspavali in se ničesar več ne spomni.
Od bolnišnice in kranjske upravne enote ni prejela ničesar, potrdilo o prijavi rojstva in smrti pa je dobila od ljubljanskega zgodovinskega arhiva. Opozorila je, da so v bolnišnici ponaredili njen podpis pod izjavo, da se strinja, da se naknadno spremeni ime in priimek otroka. “Tega nisem izjavila, saj sem bila uspavana, to ni moj podpis, je ponarejen,” je zatrdila. Kot je dodala, odpustnice iz bolnišnice nima, prav tako nobene dokumentacije.
Ker je želela priti do pravih podatkov o svoji hčerki, je leta 2021 obiskala tudi ministrstvo za notranje zadeve. Tam niso odprli tajnih podatkov, je pa izvedela, da “je otrok živ in da je novembra 2008 dobil novo enotno matično številko”, je dejala. A iz obdukcijskega zapisnika je razvidno, da naj bi otrok umrl v Kranju.
Predsednico komisije Alenko Jeraj (SDS) je zanimalo, kako je izvedela, da je njen otrok umrl. “Nihče ni prišel na obisk, možu so rekli, da je otrok umrl in da bodo oni vse uredili, mene so uspavali, še za mrtvo proglasili, se ne spomnim,” je odgovorila Mohorič.
Komisija je na zaprtem delu seje danes zaslišala še eno pričo.