ARTICLE AD BOX
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je konec januarja v javno obravnavo poslalo predlog zakona o šolski inšpekciji. Posodobitev zakona po dvajsetih letih prinaša predlog sprememb pri zagotavljanju kakovosti šolske inšpekcije, so za STA sporočili z ministrstva. Rok za oddajo pripomb je 3. marec.
Zakon tako ureja pristojnost Inšpektorata RS za šolstvo, pogoje za glavno in šolsko inšpektorico oziroma inšpektorja, pooblastila inšpektorjev, postopek inšpekcijskega nadzora in sistemskega pregleda, inšpekcijske ukrepe in druga vprašanja, povezana z delom šolske inšpekcije.
“Namen sprememb je izboljšanje kakovosti pregledov in opredelitev svetovalnega dela inšpektorata oziroma opredelitev vloge evalvatorja sistema v obliki sistemskih pregledov, z namenom izboljšanega delovanja sistema vzgoje in izobraževanja v praksi,” so na ministrstvu pojasnili za STA.
Po predlogu zakona se sistemski pregledi izvajajo z namenom ugotavljanja in zagotavljanja kakovosti delovanja vrtcev in šol. Na ta način se preverja in spremlja skladnost izvajanja dejavnosti vzgoje in izobraževanja s šolsko zakonodajo. Izvajajo se na podlagi letnega programa dela šolske inšpekcije. Pri zavezancih se sistemski pregled opravi praviloma vsako peto leto. Vsebine teh pregledov se izbirajo glede na analize dejavnikov tveganja, ki jih opravi šolska inšpekcija, ali tudi na predlog ministra, je zapisano v besedilu zakona. Sistemski pregled je napovedan in poteka v treh fazah, traja pa največ šest mesecev.
Poročilo o sistemskem pregledu mora vsebovati ugotovitve inšpektorja, ki odražajo evalvacijo skladnosti delovanja zavezanca z zakonodajo, s področja vzgoje in izobraževanja, ob uvedbi, med in po zaključku sistemskega pregleda. Do poročila se mora zavezanec pisno opredeliti v roku, ki ni krajši od osem delovnih dni.
Zakon predpisuje tudi globe v primeru kršitev. Te se gibljejo od 500 do 5000 evrov.
Zakon naj bi se v glavnini začel uporabljati 1. januarja 2026. Ena od izjem so določbe, ki se nanašajo na listo izvedencev in inšpekcijske ukrepe. Listo izvedencev in pravila imenovanja izvedencev namreč določi minister, ki mora najkasneje v šestih mesecih od uveljavitve zakona sprejeti pravilnik. Določbe, ki se nanašajo na inšpekcijske ukrepe, v zakonu jih je 22, pa naj bi se začele uporabljati 1. januarja 2027.
Kot je razvidno s spletnega portala eUprava, bo predlog zakona v javni obravnavi do 3. marca.