ARTICLE AD
Tropski gozdovi Amazonije so polni presenečenj in včasih je težko verjeti, ko beremo o zanimivih živalih, ki živijo pod krošnjami goste ekvatorialne džungle. Na primer ta primerek.
Pred vami je črv Aizelta. Žival je edinstvena, ne glede na to, s katere strani jo pogledate. Nima ušes, nosnic, nog, rok ali pljuč, a je kljub temu uspešen plenilec!
Toda najprej nekaj informacij. Črvi so dvoživke, sorodne žabam, mlakaricam in salamandram. Črvi so med evolucijo izgubili okončine. Živijo v gozdni stelji in živijo podobno kot črvi, ki se zakopljejo v gnilo listje, le da so plenilci.
Dvoživke, kot jih imenujemo, so potomke rib in so iz vodnega življa prišle na kopno. Aizeltski črv pa je šel naprej in se vrnil v vodo. In to na zelo izviren način.Organizmi, ki živijo v vodi, imajo škrge, da lahko dihajo. Dvoživke, ki živijo na kopnem, imajo pljuča. Pljuča tega črva so tekom evolucije popolnoma odpovedala. Večina črvov ima popolnoma funkcionalna pljuča, nekatere vrste imajo ena popolnoma funkcionalna in ena rudimentarna pljuča, vendar ta črv nima nobenih pljuč. Iz njegove anatomije so izginile celo pljučne arterije. In če nima pljuč, potem ne potrebuje tudi nosnic, ki so prav tako prerasle. Zanimivo pa je, da ni nikoli oblikoval škrg!
Zato ni povsem jasno, kako lahko sploh zadovolji svojo potrebo po zraku. Žival diha skozi kožo in vsrkava kisik skozi celotno njeno površino. A tudi to ni enostavno, saj mora živeti v vodi, bogati s kisikom.Dolgo časa je bila ta vrsta znanosti znana le po zaslugi nekaj primerkov, ki jih je odkril muzejski kustos, ki je preučeval stare arhivske vzorce, ki jih je bog ve kdo prinesel iz Južne Amerike. Znanstveniki zato niso mogli ugotoviti, kje živi, zato so jo iskali v potokih in rekah s tokom, katerih voda je bogata s kisikom. Vendar se je izkazalo, da ima črv raje počasne potoke, v katerih voda ni tako bogata s kisikom.
Črv Aizelta je tako največji kopenski vretenčar brez pljuč. Ta črv je dolg 80 centimetrov.Ko so se njegove fotografije prvič pojavile na internetu, so se uporabniki takoj začeli norčevati iz njegovega videza, nekdo pa je to bitje posrečeno poimenoval „divji član“.To bitje nima ušes, nosnic, nog, rok in pljuč, kljub temu pa mu uspe biti uspešen plenilec! Menim, da je to odlična motivacija za vse, ki menijo, da jim okoliščine preprečujejo, da bi nekaj dosegli.
To težavo smo že rešili:
- Na „dinozavrski avtocesti“ v južni Angliji odkrili skoraj 200 jurskih odtisov
- Semena chia: Ali so tako koristna, kot nam o njih pripovedujejo blogerji? Z vami bom delila nekaj receptov
- Čaj matcha: svetovna panika zaradi njegovega izginotja kljub padajočemu povpraševanju na sami Japonskem
The post Pred vami je črv Aizelta: To bitje nima ušes, nima krempljev, pljuč ali škrg, a je kljub temu uspešen plenilec. appeared first on Little Saturday.