Poslanci iz Evropske ljudske stranke obiskali Državni svet RS

5 hours ago 3
ARTICLE AD

Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič z delegacijo, v kateri so bili tudi državni svetnik Bojan Kekec, predsednik Komisije za mednarodne odnose in evropske zadeve ter član Komisije za državno ureditev, državni svetnik Ivan Meglič, član Komisije za gospodarstvo, obrt, turizem in finance ter član Komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ter generalna sekretarka Državnega sveta RS dr. Monika Kirbiš Rojs, so sprejeli delegacijo poslancev Evropskega parlamenta iz poslanske skupine Evropske ljudske stranke (EPP/ELS).

To so jo sestavljali Romana Tomc, Tomas Tobé, Raul de la Hoz, Lena Düpont in Michał Wawrykiewicz in ki je na uradnem obisku v okviru misije za ugotavljanje dejstev v Sloveniji, da bi se seznanila s stanjem pravne države v državi.

Delegacija Državnega sveta RS je delegaciji evropskih poslancev (EPP/ELS) predstavila vlogo Državnega sveta RS v državni ureditvi. Predsednik DS RS Marko Lotrič je v predstavitvi povedal, da Državni svet RS šteje 40 članov, Ustava RS pa ga opredeljuje kot zastopstvo nosilcev socialnih, gospodarskih, poklicnih in lokalnih interesov in je kot tak zastopnik petih različnih interesnih skupin: delodajalcev, delojemalcev, kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev ter najštevilčnejše Interesne skupine lokalnih interesov z 22 predstavniki. »Sestava Državnega sveta RS pogojuje oblikovanje njegovih stališč k obravnavanim zadevam, saj ne zastopa političnih strank, ampak lokalne in funkcionalne interese. Z izjemo predsednika opravljajo državni svetniki funkcijo nepoklicno, kar jim omogoča neposredno povezanost z volilno bazo in okoljem, v katerem opravljajo svoje delo,« je pojasnil Lotrič. Poudaril je tudi, da je za slovenski parlament značilna asimetrična dvodomnost, saj Ustava RS ne predvideva enake politične moči za oba domova. Tako je Državni svet RS v osnovi korektiv in posvetovalni organ v smislu zavor in ravnovesij. »V okviru svojih pristojnosti prispeva k boljši kakovosti parlamentarnega dela, vključitvi večjega števila interesov v zakonodajni postopek in k sprejemanju boljše zakonodaje,« je vlogo drugega doma slovenskega parlamenta povzel Lotrič.

V razpravi z evropskimi poslanci so se državni svetniki: predsednik DS RS Marko Lotrič ter državna svetnika Bojan Kekec in Ivan Meglič dotaknili tudi problematike prenaglo pripravljene in zato nedodelane zakonodaje na ravni Državnega zbora RS in posledičnega pogostega vlaganja zahtev za ponovno odločanje o sprejetih zakonih (odložilni veto) s strani Državnega sveta RS kot tudi o problematiki odvzema finančnih sredstev Državnemu svetu RS ob pripravi vsakoletnega proračuna.

Državni svetnik Bojan Kekec je izpostavil tudi organizacijo posvetov v Državnem svetu RS, v okviru katerih se omogoči razprava o zadevni problematiki z zainteresirano javnostjo, kar je pomembno zlasti v primerih, ko takšnega posvetovanja v fazi priprave zakonodaje ni bilo. Poudaril je tudi pomen vloge županov in podžupanov v Državnem svetu RS, ki zaradi svojega vsakodnevnega stika z lokalnim okoljem v vlogi državnih svetnikov lahko opozarjajo na aktualno problematiko lokalnega okolja. Opozoril je tudi na ideje o ukinitvi Državnega sveta RS v aktualnem mandatu ter izpostavil pomen njegovega dela tudi na ravni njegovih delovnih teles.

Državni svetnik in župan Občine Naklo Ivan Meglič, ki kot svetnik zastopa enajst občin z Gorenjske, je poudaril, da župani ves čas ohranjajo konstanten stik z lokalnim prebivalstvom. Opozoril je tudi na kratko obdobje, v katerem Državni zbor RS ponovno odloča o zakonu, na katerega Državni svet RS sprejme odložilni veto. Menil je, da bi za zagotovitev konstruktivne vsebinske razprave in naslovitev pripomb Državnega sveta RS, ki jih ta izrazi v obrazložitvi zahteve za ponovno odločanje, to obdobje moralo biti vsaj tri mesece.

M. D.

Read Entire Article