Popolno trdo kuhano jajce nastane po osmih ciklih izmeničnega kuhanja v dveh različnih temperaturnih kopelih.

4 hours ago 8
ARTICLE AD BOX

Italijanski znanstveniki trdijo, da so odkrili znanstveno najboljši način kuhanja trdo kuhano jajce. Ker smo ga preizkusili tudi sami, lahko potrdimo, da je bilo jajce okusno.

Zdi se, da gre za preprosto kulinarično opravilo, vendar je trdo kuhano jajce v kuhinji povzročilo številne gube na čelu in spodbudilo nastanek številnih domačih tehnik in nasvetov. Kdo med nami še ni bil razočaran, ko je odprl jajce, za katerega smo mislili, da smo ga odlično skuhali, pa je bilo v notranjosti trdo kot kamen ali pa moteče tekoče?

Gnilo jajce lahko prepoznate po eni pomembni podrobnosti, ne da bi ga razbili: ali poznate ta trik?

Po mnenju skupine italijanskih znanstvenikov obstaja dober razlog, zakaj je priprava popolnega kuhano jajce takšen izziv: beljak in rumenjak potrebujeta dve različni temperaturi za optimalno kuhanje. Za beljak je to približno 85 °C, za rumenjak pa približno 65 °C.

Raziskovalci z Univerze v Neaplju Federico II so v reviji Communications Engineering objavili, da so odkrili metodo, ki najbolje skuha tako beljak kot rumenjak, zaradi česar so jajca boljšega okusa in hranilne vrednosti kot jajca, skuhana na druge načine. Slaba stran? Potrebujete dva lonca z vodo, termometer in nekaj več kot pol ure.

Ta tehnika vključuje lonec z vrelo vodo in lonec ali skledo z vodo, ki se vzdržuje pri približno 30 °C. Osnovna zamisel je, da se jajce za dve minuti postavi v vrelo vodo, nato za dodatni dve minuti v hladnejšo vodo in nato spet v vrelo vodo, kar se ponavlja osem polnih ciklov ali 32 minut.

Medtem ko sem se spraševala, kako je ta raziskovalna skupina razvila tako zapleten recept, mi je takoj prišlo na misel eno vprašanje: ali je vredno?

Trden beljak in tekoč rumenjak? Tako nastane popolno ocvrto jajce. Potrebujete le eno sestavino in 30 sekund.

Kaj smo ugotovili
V želji, da bi preveril njihove ugotovitve, sem izvedel svoj poskus z enim loncem s stalno vrelo vodo in enim loncem, ki sem ga s pomočjo termometra za živila poskušal ohranjati pri približno 30 °C.

Moj poskus ni bil tako tehnično natančen kot študija: čeprav sem uporabljal štoparico, je pri prestavljanju iz enega lonca v drugega neizogibno prišlo do večsekundne zamude, vzdrževanje temperature hladnejše vode pa je bilo zahtevno.

Preprosto dajanje jajc, ki so bila ravnokar v vreli vodi, je povzročilo dvig temperature za stopinjo ali dve. (Raziskovalci priporočajo, da začnemo pri 28 °C in tako omilimo to težavo; priporočajo tudi, da pred kuhanjem rahlo popraskamo lupino na enem koncu jajca in jajca nežno mešamo, ko so v hladnejši vodi – kar sem, če sem povsem iskren, pozabil storiti).

Rezultat je bil kljub temu okusen kuhano jajce.

Rumenjak je bil temno zlate barve, okus je bil aromatičen, konsistenca pa rahlo tekoča, vendar nikakor ne tekoča. Za tiste, ki imajo radi bolj trdo kuhana jajca, bo to morda razočaranje (za te znanstveniki priporočajo, da zvišajo temperaturo hladnejšega lonca z vodo), meni osebno pa je bilo zelo všeč.

Zakaj je treba pripraviti takšen recept?

Raziskovalci delajo v univerzitetnem laboratoriju FoamLab, kjer so specializirani za strukturo materialov pri različnih temperaturah in pod različnimi pogoji.

Njihov glavni cilj je plastika. Direktor laboratorija in soavtor študije Ernesto Di Maio pa je za National Geographic povedal, da so se projekta lotili, ko me je „kolega izzval, naj naše delo prilagodimo bolj priljubljenim stvarem, kot je hrana“.

Isti kolega je Di Maia obvestil o kuhano jajce, ki „prodaja svoja jajca po 80 evrov za kos“ in uporablja tehniko, ki vključuje ločeno kuhanje beljaka in rumenjaka ter „njuno ponovno združitev po kuhanju na precej spektakularen način“.

Di Maio je naročil doktorski študentki Emilii Di Lorenzo, naj razvije metodo, ki bi omogočila doseganje idealne temperature obeh delov jajca med kuhanjem, pri čemer bi lupina in vsebina ostali nedotaknjeni.

Popolno trdo kuhano jajce: skrivnost pravilne priprave iz Gordona Ramsayja

Di Lorenzova se je svoje naloge lotila kot vsak dober strokovnjak za materiale: veliko pred dejanskim testiranjem je več tednov izvajala računalniške simulacije, modelirala prenos toplote iz vode skozi lupino v notranjost jajca ter našla kombinacijo temperature in časa, ki bi omogočila, da se beljak in rumenjak skuhata do idealne konsistence.

„Napisali smo pravi matematični model,“ je pojasnil Di Lorenzo. „Nato smo vzeli napisano enačbo in ustvarili program za računalniško dinamiko tekočin.“ “Kaj pa, če jih skuhamo pri 100 stopinjah Celzija? Kaj se zgodi? In tako naprej kuhano jajce.“

Šele po nekaj mesecih je Di Maio ugotovil, da Di Lorenzo „sploh ne mara jajc. Zato sem jo mučil s tem projektom. kuhano jajce“

On pa ni imel takšnih pomislekov in jih je za lansko veliko noč pripravil nekaj za svojo družino, „ki je bila navdušena nad njihovim okusom“.

Di Maio, Di Lorenzo in njihovi sodelavci so ugotovili, da imajo jajca, pripravljena po njihovi metodi, poleg odlično skuhanih belih in rumenih delov jajc v vseh pogledih višje hranilne vrednosti kot kuhano jajce, pripravljena po drugih metodah.

Njihov cilj na koncu ni bil patentirati novo metodo kuhanja jajc, temveč izvesti zabaven miselni eksperiment, ki je pokazal, kot so zapisali v svojem članku, da lahko „poznavanje znanosti v ozadju preprostih problemov izboljša tudi najmanjše delčke našega vsakdana, kot je preprosto dejanje uživanja jajc“ kuhano jajce.

The post Popolno trdo kuhano jajce nastane po osmih ciklih izmeničnega kuhanja v dveh različnih temperaturnih kopelih. appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article