ARTICLE AD
Pogajanja med Iranom in ZDA o iranskem jedrskem programu so bila konstruktivna, je po srečanju na visoki ravni danes v Rimu sporočila iranska delegacija. Naslednji krog bo čez teden dni v Omanu, ki je tudi pokrovitelj pogajanj, povzema francoska tiskovna agencija AFP.
“Strani sta se strinjali, da bosta v naslednjih dneh nadaljevali posredne pogovore na tehnični ravni in jih nato naslednjo soboto nadaljevali na ravni dveh visokih pogajalcev,” je na družbenem omrežju X objavil tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva.
V Rimu se je tako po štirih urah sklenil drugi krog pogovorov, na katerem sta sodelovala iranski zunanji minister Abas Aragči in posebni odposlanec ameriškega predsednika za Bližnji vzhod Steve Witkoff.
Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministra je pojasnil, da sta bili delegaciji “v dveh različnih sobah” v rezidenci omanskega veleposlanika, omanski zunanji minister Badr Albusaidi pa je izmenjeval sporočila med njima.
Po pogovorih je iranska državna televizija poročala, da bosta “zaradi konstruktivnega vzdušja, ki je bilo ustvarjeno, verjetno v prihodnjih dneh” strani imeli več razprav.
Srečanje je potekalo teden dni po tem, ko sta strani pogajanja o novem sporazumu o iranskem jedrskem programu na posrednih pogovorih začeli v Maskatu. To je bilo prvo srečanje na tako visoki ravni med državama, odkar so ZDA v času prvega mandata predsednika Donalda Trumpa leta 2018 enostransko izstopile iz mednarodnega sporazuma o iranskem jedrskem programu.
ZDA so sicer ta teden pozvale Iran, naj ukine program bogatenja urana, če želi skleniti dogovor in se izogniti ameriškemu vojaškemu posredovanju.
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je pred dnevi med obiskom v Teheranu opozoril, da Iranu ne manjka več veliko do jedrske bombe. Ocenil je, da se čas za dogovor izteka, pogovore v Rimu pa označil za ključne.
Iran trenutno uran bogati do 60-odstotno, kar je veliko več od 3,67-odstotnega bogatenja, kot je bilo določeno v sporazumu iz leta 2015, a še vedno manj od 90 odstotkov, kolikor je potrebno za jedrsko orožje.
Mednarodni sporazum iz leta 2015 je omogočil nadzor IAEA nad jedrskim programom Irana zaradi bojazni, da bi Teheran razvil jedrsko bombo. Iran je leto dni po izstopu ZDA sporazum še spoštoval, nato pa ga je začel kršiti. Tokratna pogajanja potekajo na pobudo Trumpa.