ARTICLE AD BOX
Avstrijski svobodnjaki (FPÖ) in ljudska stranka (ÖVP) v koalicijskih pogajanjih še niso uspeli razrešiti odprtih vprašanj. Iz ljudske stranke se vrstijo kritične in skeptične izjave, svobodnjaki pa še dopoldne pričakujejo odgovor na zadnji predlog porazdelitve resorjev. Predsednik Alexander Van der Bellen želi odgovor o nadaljevanju pogajanj.
Stranki v pogajanjih o oblikovanju skupne vlade tudi po pogovorih v zadnjih dneh nista uspeli premostiti razlik na področju zunanje politike in pravne države. Poleg tega je poenotenje nujno še pri več drugih temah, je v torek zvečer zatrdil vodja ÖVP Christian Stocker.
Med odprtimi vprašanji so po njegovih besedah vloga Avstrije kot zanesljive partnerice v Evropski uniji, načela pravne države, pa tudi odnos do Rusije. Svobodnjaki imajo do EU pogosto kritična stališča, obenem pa zavračajo sankcije proti Rusije.
Temeljne pogoje za sodelovanje v vladi je ÖVP svobodnjakom posredovala v ponedeljek, a naj svobodnjaki na seznam še ne bi odgovorili.
V nasprotju s Stockerjem vodja FPÖ Herbert Kickl v torek ni vsebinsko komentiral pogovorov, ki sta jih v torek v ozkem krogu vodila predsednika strank. V izjavi za televizijo ORF je zatrdil le, da pogajanja niso propadla.
So pa svobodnjaki po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA v torek ljudski stranki predstavili novo ponudbo glede porazdelitve resorjev. Kljub nekaterim popuščanjem FPÖ vztraja pri vodenju notranjega ministrstva, ki ga zase terja tudi ÖVP. Ljudski stranki so postavili ultimat, da na predlog odgovori danes do 11. ure.
O stanju pogajanj sta Stocker in Kickl v torek zvečer obvestila predsednika države Van der Bellna. Ta je oba pozval, naj čim prej odgovorita, ali je nadaljevanje pogajanj sploh mogoče.
Predstavniki FPÖ in ÖVP so po septembrskih volitvah, na katerih so zmagali svobodnjaki, pogajanja začeli v začetku januarja. Pred tem so propadli pogovori med ÖVP, socialdemokrati in Neosom.
Predstavniki tako socialdemokratov, Neosa in Zelenih sicer sedaj ponujajo različne možnosti, da bi preprečili oblikovanje vlade s skrajno desnico – od podpiranja manjšinske vlade ÖVP do sodelovanja s prehodno ali tehnično vlado.
V primeru propada pogovorov se omenja celo možnost novih volitev, ki bi potekale spomladi. A glede na ankete bi lahko svobodnjaki na njih še okrepili podporo – trenutno v anketah uživajo podporo 35 odstotkov volivcev, medtem ko so septembra prejeli 29 odstotkov glasov.
Pogovori o oblikovanju vlade sicer trajajo že več kot 130 dni, kar je za Avstrijo rekord.