ARTICLE AD BOX
Skupščina škofjeloškega invalidskega podjetja v državni lasti CSS je danes na podlagi zahteve ministra za delo Luke Mesca skladno z določili zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov razveljavila januarski sklep o likvidaciji podjetja. Ta je naletel na močno nasprotovanje zaposlenih, lokalnega okolja, politike in dela javnosti.
Iz Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki upravlja s skoraj 98-odstotnim lastniškim deležem države v podjetju (preostali delež si delita Zveza društev slepih in slabovidnih ter Občina Škofja Loka), so sporočili, da so na današnji skupščini na podlagi zahteve ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mesca podprli sklep o razveljavitvi likvidacije družbe.
Sklep o likvidaciji je skupščina CSS na predlog poslovodstva sprejela sredi januarja, saj da so zaradi kopičenja izgub in likvidnostnih težav vse druge možnosti za nadaljnje poslovanje podjetja izčrpane, alternativa pa da je stečaj družbe.
A odločitev je med 43 zaposlenimi, od katerih je 19 invalidov, v lokalnem okolju in v delu javnosti ter politike tako z levega kot desnega pola povzročila močno nasprotovanje, krepil se je pritisk na ministra Mesca, da izkoristi možnost, ki mu jo dovoljuje zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov.
Ta v 58. členu med drugim predvideva, da lahko minister, pristojen za invalidsko varstvo, v roku 30 dni od prejema obvestila podjetja zahteva razveljavitev sprejete odločitve, ki bi lahko škodljivo vplivala na ohranjanje delovnih mest za invalide.
Mesec je tako pred dnevi napovedal izpodbijanje likvidacije in je zdaj po tem ukrepu tudi posegel.
Na SDH so ob tem poudarili, da ima zahteva ministra skladno z veljavno zakonodajo zanje zavezujočo naravo, zato je upravljavec državnih naložb po njihovih navedbah “kljub drugačnim upravljavskim pogledom v celoti razbremenjen vsakršne odgovornosti za morebitno škodo, ki bi zaradi preklica likvidacije nastala Republiki Sloveniji”.
V zvezi z možnostjo kakršnekoli finančne podpore družbi se z razveljavitvijo sklepa o likvidaciji položaj, tako v SDH, ni v ničemer spremenil, saj je CSS v skladu z veljavno strategijo upravljanja naložb države portfeljska naložba, pri kateri mora holding zasledovati zgolj gospodarske cilje.
Ravno to, da pri CSS zaradi njegovega pomena za invalide kot ranljivo družbeno skupino ni mogoče zasledovati izključno poslovnih ciljev, je bilo bistvo argumentacije za preklic likvidacije. V reševanje podjetja so se sicer vključili tudi lokalni podjetniki in obrtniki.
Skupščina je danes soglasno potrdila tudi razrešitev likvidacijskega upravitelja Uroša Zarnika, sicer pred tem direktorja podjetja, in potrdila imenovanje nove direktorice, upokojene nekdanje dolgoletne direktorice gorenjskega podjetja Atotech Mariane Karle Rebernik. Potrdila je tudi sklep o zmanjšanju osnovnega kapitala z namenom pokrivanja preteklih izgub.
Minister Mesec je današnje poteze skupščine pozdravil. Kot je ponovil v izjavi za novinarje, gre pri razveljavitvi likvidacije CSS za “zelo dober znak, da obstaja volja, da se podjetje reši”. Ni pa podjetje še rešeno, je opozoril. Zdaj je treba poskrbeti za naročila, pri čemer računa na predsednika Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Marka Lotriča, hkrati pa še za spremembe strategije upravljanja državnih naložb, tako da se vsa invalidska podjetja v državni lasti opredeli kot strateška, je dejal.
Do sprememb strategije, nad katero bdi finančno ministrstvo, mora po njegovih besedah priti čim prej. Razpravo o tem so začeli pretekli teden. Na ministrstvu za delo so že prejeli prve predloge sprememb in podali komentarje, zdaj čakajo na odgovor, je povedal. Osebno pričakuje, da bodo spremembe na vladi potrjene kmalu, tako da bi jih lahko DZ obravnaval že na marčni seji.
Na ministrstvu za finance so v ponedeljek potrdili, da pripravljajo predlog dopolnitev odloka o strategiji upravljanja naložb države, s katerim bi dodatno poudarili družbeno odgovorno upravljanje invalidskih podjetij. Uradnih informacij, da bi naložbe v ta podjetja opredelili kot strateške, sicer za zdaj ni.