Pico lahko spečete tudi na kampiranju – s tem trikom uspe vsakokrat

6 hours ago 8
ARTICLE AD

Pica in kampiranje – na prvi pogled se zdi, da gre za nezdružljivo kombinacijo. A resnica je ravno obratna: prav peka pice pod borovci ali ob reki je eden najlepših kulinaričnih trenutkov poletnega oddiha. Ni treba, da imate krušno peč ali profesionalno kuhinjo. Dovolj sta improvizacija in nekaj priprav, ki jih lahko opravite doma ali v prvih urah prihoda v kamp. Z nekaj pozornosti do testa, toplote in izbire sestavin bo tudi v improvizirani kuhinji nastal obrok, ki mu ne boste mogli pozabiti okusa.

Zakaj se peka pice tako dobro obnese na prostem

V naravi vse diši bolj preprosto. In tudi okusi pridejo bolj do izraza. Pica ima idealno razmerje med preprostostjo in možnostjo prilagoditve – za vsakega člana družine ali družbe v kampu lahko pripravite svojo različico. Otroci radi pomagajo, odrasli pa cenijo toploto pečice, ki se v večernih urah spremeni v točko druženja.

Poleg tega je peka pice tudi učinkovit način, da izkoristite sestavine, ki jih že imate pri roki. Paradižnik, sir, malo testa – in že diši po domačem. Ni treba iskati restavracije ali voziti z avtomobilom do najbližjega lokala. Zadošča miren kotiček, mala pečica in ustvarjalnost.

Pica z bazilikoPica z baziliko

Kakšno pečico vzeti s seboj na kampiranje

Prenosne električne in plinske pečice

Na voljo so številne prenosne pečice, posebej namenjene peki pic. Električne potrebujejo priklop na omrežje v kampu in naj bodo dovolj zmogljive (nad 1200 W). Plinske pa so bolj neodvisne – delujejo z manjšimi kartušami ali priklopom na večje plinske jeklenke. Večina dobrih modelov doseže temperature nad 300 stopinj, kar omogoča hitro peko s hrustljavo skorjo.

Kaj lahko uporabite namesto prave pečice

Improvizacija je ključna. Če prave pečice nimate, uporabite litoželezno ponev, pokrito z aluminijasto folijo. Lahko pa poskusite tudi s plinskim gorilnikom in kamnom za pico, ki ga predhodno dobro segrejete. Pomembno je, da ustvarite zaprt prostor z visoko temperaturo in enakomerno porazdeljeno toploto.

Pomembnost podlage za peko

Kamnita plošča ali debela jeklena plošča zagotovi hrustljavost. Če nimate ničesar od tega, uporabite vsaj debelejši pekač, ki dobro zadrži toploto. Pod pizzo lahko položite tudi papir za peko, ki olajša prenos in prepreči prijemanje.

Priprava testa na prostem, brez zapletov

Sestavine za hitro testo

Za kampiranje priporočamo hitro vzhajajoče testo. Zmešajte, pregnetite in pustite vzhajati eno uro. V vročini poletja bo to povsem dovolj.

  • – 500 g moke
  • – 325 ml mlačne vode
  • – 7 g suhega kvasa
  • – 10 g soli
  • – 1 žlica olivnega olja

Pospešeno vzhajanje v kampu

Toplota poletja skrajša čas vzhajanja. Testo lahko pokrijete s kuhinjsko krpo in ga postavite v senco. Pazite, da ne izpostavite neposrednemu soncu – hitro lahko nastane neuporabna skorja na vrhu testa. Za zaščito pred izsušitvijo uporabite nepredušno posodo ali prozorno folijo.

Če želite počasnejšo fermentacijo

Če kampirate več dni, lahko testo pripravite dan prej in ga hranite v hladilni torbi. Tako boste dosegli bolj razvito aromo in lažje oblikovanje testa naslednji dan. Čim bolj hladna temperatura podaljša fermentacijo, a jo ne ustavi povsem.

Organizacija prostora in priprava sestavin

Improvizirana delovna površina

Kamp miza, pokrov od zaboja ali celo plastična deska – vse je lahko vaš začasni kuhinjski pult. Ključno je, da imate prostor, kjer lahko brez težav razvaljate testo in pripravite prelive. Če je mogoče, si vnaprej razporedite sestavine v posodice, da med peko ne iščete sira ali začimb.

Voda, moka in čiščenje

Pripravite si vedro vode za čiščenje rok, nekaj vlažnih krp in dodatno moko za pomokanje površin. Kampiranje pogosto pomeni pomanjkanje tekoče vode, zato imejte pripravljeno zalogo samo za pripravo testa in čiščenje pripomočkov.

Varnost pri uporabi plinske opreme

Plinske pečice uporabljajte na ravni podlagi, zaščiteni pred vetrom. Poskrbite za dobro zračenje in nikoli ne puščajte ognja brez nadzora. Pred prižigom preverite, ali je cev tesna in kartuša pravilno priključena.

Katere sestavine se najbolj obnesejo

Osnovni prelivi, ki jih imate lahko vedno pri roki

Paradižnikova omaka, nariban sir in nekaj suhih začimb – to je osnova. Omako lahko pripravite doma in jo prenesete v plastenki. Sir naj bo že narezan ali nariban, da skrajšate čas priprave. Suhe salame in klobase so odlične, ker ne potrebujejo hlajenja. Dodajte še papriko, čebulo ali koruzo v konzervi.

Zelenjava in dodatki iz hladilne torbe

Če imate dostop do hlajenja, lahko vključite tudi svežo mocarelo, bučke, gobe ali olive. Priporočljivo je, da vse sestavine pripravite že doma – narezane in shranjene v zaprtih posodah.

Ne pozabite na sveža zelišča

Bazilika, origano in rukola pici dodajo svežino in okus. Sveža zelišča lahko vzgojite v lončku kar ob šotoru – z malo truda imate vsak dan pri roki svežo aromo.

Najpogostejše težave in hitre rešitve

Testo se preveč lepi

To je običajno posledica premalo moke ali premehke zmesi. Pomokajte roke in površino. Če nimate dovolj moke, lahko uporabite tudi koruzni škrob ali pšenični zdrob.

Pica se žge na dnu

Prenosne pečice hitro segrejejo spodnji del, zato pazite na čas peke. Ne pecite predolgo – večina pic je pečenih v treh do petih minutah. Če se žge, podložite dodatno plast folije pod kamen ali pekač.

Sir se ne topi pravilno

Če pečica nima zgornjega grelca, lahko pici za zadnjo minuto peke dodate pokrov iz aluminijaste folije, ki zadrži toploto in omogoči taljenje sira brez dodatnega žganja spodnjega dela.

Peka pice v kampu postane del dopustniškega rituala

Za mnoge postane peka pice nekaj, kar se ponavlja vsako leto. To ni več samo obrok – je skupni projekt, ki ga otroci čakajo z navdušenjem in odrasli z veseljem načrtujejo. Četudi je pečica majhna in sestavine skromne, je okus neprimerljiv. Vse skupaj začini narava, vonj borovcev in dober pogovor ob ognju.

Objava Pico lahko spečete tudi na kampiranju – s tem trikom uspe vsakokrat se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article